„Razem można więcej” – program skierowany jest na rzecz osób starszych i wpisuje się w budowanie polskiej Strategii Walki z Ubóstwem
Uznając, że szereg problemów ważnych dla ludzi starszych wymaga zmian systemowych zależnych od polityki rządu, ale jest także wiele sfer gdzie zmiany mogą i powinny być wprowadzone z inicjatywy władz lokalnych, organizacji pozarządowych, seniorskich i same osoby starsze powinny mieć wpływ na decyzje podejmowane przez samorządy. Osoby starsze charakteryzuje przekonanie, że możliwe jest osiągnięcie zamierzonego celu poprzez własną aktywność we współpracy zgodnie myślącymi, by zaspokoić własne potrzeby, rozwijać zainteresowania, urzeczywistniać pragnienia, zmieniać postrzeganą rzeczywistość na pomyślniejszą.
Działania innowacyjne – grupy wsparcia. Stowarzyszenie Integracyjne „RAZEM”, które jest twórcą Integracyjnego Klubu Seniora – 107 członków. Organizuje nieformalną pomoc pozainstytucjonalną, w ramach wolontariatu, tworząc tzw. grupy wsparcia z wolontariuszy o różnych zawodach i specjalnościach: ślusarze, mechanicy, hydraulicy, elektrycy, krawcowe oraz grupę interwencyjną. Wolontariusze z grup samopomocowych własnymi narzędziami świadczą usługi bezpłatnie dla osób niepełnosprawnych, starszych, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, których nie stać na zlecanie usługi w zakładzie specjalistycznym. Świadczona pomoc w ramach wolontariatu jest formą aktywności społecznej, opartą na bezinteresownej bezpłatnej pomocy, która z jednej strony uzupełnia państwowe świadczenia socjalne, z drugiej strony jest punktem wychowawczym i aktywizującym ludzi w starszym wieku.
Rola Asystenta. – Na szczególne wyróżnienie zasługuje grupa interwencyjna utworzona z liderów Stowarzyszenia Integracyjnego „RAZEM”, która utworzyła sieć pomocy, rodzaj „pogotowia społecznego”, którym kieruje asystent, wolontariusz. Obejmuje on pomocą osoby starsze, samotne, niepełnosprawne, obłożnie chore, które mają trudności z przebrnięciem przez procedury urzędowe, wymagają znajomości przepisów prawa, posiadają ograniczoną sprawność fizyczną, wymagają pomocy, która udzielana jest szybko i profesjonalnie. Asystent korzysta z bezpłatnej pomocy Poradni Prawno-Społeczno – Psychologicznej, w której pracują: prawnik – sędzia w stanie spoczynku, wolontariusz, radca prawny, psycholog, psychiatra, terapeuta, funkcjonariusz Policji i w razie potrzeby przedstawiciel MOPSu bądź samorządu lokalnego. Asystent ma nieograniczony dostęp do komputera, telefonu, faxu, internetu i wysyłania korespondencji papierowej i elektronicznej przez biuro Stowarzyszenia. Działalność grup wsparcia skierowana jest na aktywność seniorów, która warunkuje zaspokojenie wszystkich potrzeb człowieka zarówno biologicznych jak i społecznych czy kulturowych. Dlatego Stowarzyszenie w umiejętny sposób wykorzystuje potencjał członków Klubu Seniora do działalności wolontariackiej w samorządzie lokalnym.
Cel aktywizacja osób starszych to sposób na zaspokojenie wszystkich potrzeb człowieka. Okazanie złożoności problemów, który wymaga kompleksowego ich rozwiązania, stworzenia systemu, który umożliwiłby im miejsce na rynku pracy, ale także pomagałby poradzić sobie z szeregiem kłopotów dnia codziennego. W tej mierze Stowarzyszenie Integracyjne „RAZEM” podpisało umowę z Powiatowym Urzędem Pracy na możliwość zatrudnienia osób starszych w wymiarze godzinowym, na zastępstwa lub na czas określony. Ponadto usankcjonowanie rozwiązań prawnych w kierunku edukacji dla podjęcia pracy wyznacza konieczność poznania nowych technologii, otrzymania nowych kwalifikacji i podniesienia statutu materialnego, nawiązywania kontaktów z różnymi środowiskami, a tym samym kształtowanie pozytywnego obrazu starości w świadomości społecznej
Aktywność wolontariacka jest znana z różnorodnych kierunków działań na rzecz społeczności lokalnej przyjmując dobre wzorce mieszkańców z krajów Unii Europejskiej. W 2008 roku zainaugurowano po raz pierwszy w naszym mieście – Elblągu obchody Europejskiego Dnia Sąsiedztwa. W ten sposób dołączyliśmy do licznych miejscowości naszego kontynentu, które od kilku już lat uczestniczą w realizacji tej coraz bardziej popularnej idei. Sympatia, z jaką mieszkańcy naszego miasta odnoszą się do obchodów tych dni dowodzi potrzeby tego typu społecznych przedsięwzięć.
Są one niesłychanie pożytecznym zaczynem na rzecz budowania klimatu międzysąsiedzkiego porozumienia i zaufania, wzajemnego poznania się mieszkańców i świadczenia sobie pomocy w potrzebie. W festynie spotykają się rodziny pokoleniowe, a najstarsi zostają szczególnie uhonorowani pamiątkami przez dzieci z osiedli i członków Stowarzyszenia Integracyjnego „RAZEM”
Aktywność rekreacyjna odgrywa ważną rolę w życiu ludzi w podeszłym wieku. Jest ona niejako kompensacją pracy zawodowej i kontynuacją obcowania z naturą, co wiąże się z kontaktami społecznymi. Prowadzenie na szeroką skalę formy rekreacji, jaką są wyjazdy stałe do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Stoboje (dawny PGR), gdzie odbywają się zajęcia sportowe (przygotowane do możliwości wiekowych), konkursy, zabawy, imprezy okolicznościowe, rodzinne, rocznice pożycia małżeńskiego, rocznice urodzin (70, 80, 90 lat), ogniska przy muzyce, śpiewy biesiadne. Poczesne miejsce zajmuje w działalności klubu – turystyka. Każdego roku kalendarzowego organizowany jest wyjazd turystyczno-pielgrzymkowy, grzybobranie, przypominanie walorów turystycznych „spacerkiem po Wysoczyźnie Elbląskiej”, poznanie szlaku wodnego pochylni Kanału Elbląskiego, płynięcie szlakiem po jeziorze Druzno pozostawia u osób starszych niezapomniane wrażenia.
Aktywność religijna. – Z wiekiem wzrasta znaczenie uczestnictwa w obrzędach religijnych, co wskazuje na pozytywny związek między praktykami religijnymi a przystosowaniem do starości. Dlatego sprawy duchowe są na poczesnym miejscu w działalności Stowarzyszenia. Do tradycji należy, że w każdym roku kalendarzowym są organizowane wyjazdy integracyjne wraz z rodzinami szlakiem Papieskim do miejsc sakralnych, m.in. do grobu księdza Jerzego Popiełuszki, Krakowa, Łagiewników, Liczenia, Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, by móc spełnić własne potrzeby duchowe, ale też poznać lub przypomnieć sobie wartości kultury narodowej. Wyjazdy rodzinne wskazują na pozytywny związek między praktykami religijnymi, a przystosowaniem do starości. Klub Seniora pozostawił trwały ślad na trasie pielgrzymek. Z uzyskanych środków z loterii fantowej i wsparcia mieszkańców ufundowano tablicę pamiątkową w Liczeniu, która pozostanie na długo i przypominać będzie potomnym o istnieniu Klubu Seniora.
Aktywność edukacyjna osób starszych skupiona w Stowarzyszeniu Integracyjnym „RAZEM” i Klubie Seniora jest odbiciem pozyskiwanej wiedzy od organizacji pozarządowych, organizacji krajowych przekazywanych na forach, konferencjach, debatach, sesjach organizowanych przez m.in. Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Instytut Polityki Społecznej w takich tematach jak: Zysk z dojrzałości, Społeczne skutki dezaktywacji osób w wieku przedemerytalnym, To idzie starość, Niosą nową edukację, która nie pozwala zepchnąć na margines i wykluczyć. Osoby muszą nieustannie się uczyć, rozwijać swoje kompetencje, pozyskiwać nowe. Doświadczenie życiowe starszego pokolenia okazuje się niewystarczające do życia we współczesnym świecie.
W zmaganiu się z codziennością – Pozwala na zdobycie nowych umiejętności, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie w życiu, umożliwia przejęcie inicjatywy w rozwiązywaniu własnych problemów, wyjścia z kryzysów, ułatwienia podejmowania decyzji i dostosowanie się do zmieniających warunków życia W pomaganiu innym – Ludzie starsi się nie tylko zdolni do uczenia się, ale mogą uczyć innych. To ludzie starsi występują w stosunku do własnych wnuków w roli nieprofesjonalnych wychowawców i nauczycieli. Dziadkowie uczą się poznawać świat dziecka, przekazują tradycje rodzinne i narodowe, uczą patriotyzmu. Tak postępują seniorzy ze Stowarzyszenia Integracyjnego „RAZEM”, którzy objęli stałą opieką 16-to osobową grupę dzieci w wieku przedszkolnym z Domu Dziecka przy ul. Chrobrego w Elblągu. Rodzi się miłość od „kolebki”, z kolorową książeczką w ręku, pokazywanie niekwestionowanego wzorca szacunku do własnej małej ojczyzny, z płynącą nauką: Dom Dziecka to też mój dom, który należy szanować, uczyć się zwykłych czynności życia codziennego, by z późniejszych lat uczynić zwieńczenie całego życia. To edukacja pomaga w uwolnieniu się od stereotypów, które ograniczają ich spojrzenie na to, czego mogą dokonać. To edukacja trwająca całe życie pozwala na rozwój i budowanie własnej tożsamości – aż do śmierci.
I Konferencja Krajowa w Elblągu – Starzeć się w społeczeństwie opartym na wiedzy. Taki był cel zorganizowania przez Stowarzyszenie Integracyjne „RAZEM” I Konferencji Krajowej w Elblągu. Wzięli w niej udział moderatorzy: Dyrektor Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, ekspert Instytutu Spraw Społecznych, rzecznik Rzecznika Praw Obywatelskich, przedstawiciel Komisji Europejskiej AGE PLATFORM ds. osób starszych, przewodnicząca Fundacji „JA Kobieta”, Seniorzy XXI wieku, Samorząd Lokalny i Prezydent, przedstawiciele organizacji lokalnych i województwa Warmińsko – Mazurskiego. Temat I Konferencji Krajowej w Elblągu o charakterze edukacyjnym oraz forma jego przekazu spotkała się z uznaniem samorządu lokalnego, a przede wszystkim osób starszych, którzy zdobyli bogatą wiedzę i informację jak uczynić z późnych lat zwieńczenie całego życia. Konferencja wskazała jak uwolnić się od stereotypów, które ograniczają ich spojrzenie na to, czego mogą dokonać i to pozwala na rozwój i budowanie własnej tożsamości.
Stowarzyszenie obrało za cel:
budowę społeczeństwa obywatelskiego
organizowanie programów szkoleniowych i edukacyjnych w zakresie samorządności
gromadzenie środków finansowych i zasobów rzeczowych poprzez akcje charytatywne, zbiórki publiczne, wsparcie funduszy celowych, sponsorów prywatnych, podmiotów gospodarczych i osób fizycznych
a także w wyniku prowadzonej działalności statutowej:
aktywizacja grup obywateli, rodzin oraz osób - na rzecz partycypacji obywatelskiej, samorządności, dialogu społecznego, wyrównania szans, poprawy warunków i jakości życia, ochrony zdrowia
upowszechnienie swobód obywatelskich, postaw tolerancji jak również reguł integracji grup mniejszościowych m.in. osób niepełnosprawnych, mniejszości narodowych, grup etnicznych, uchodźców - w oparciu o międzynarodowe i krajowe standardy ochrony praw człowieka
przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, marginalizacji, dyskryminacji i kryzysom
działanie na rzecz bezpieczeństwa publicznego, w tym:
- przeciwdziałanie przemocy
- pokojowego rozwiązywanie konfliktów - zapobiegania i zwalczania patologii i demoralizacji w środowiskach lokalnych oraz w grupach zagrożonych tymi zjawiskami
e) działanie na rzecz integracji europejskiej, wymiany kulturowej oraz współpracy między społeczeństwami.
KONTAKT:
ul. Gwiezdna 26/27 82-300 Elbląg tel. (0-55) 642-50-35 kom. 600 838 337
stowarzyszenierazem@wp.pl | http://www.stowarzyszenierazem.cba.pl/
KONTO: PKO BP S.A. O/ELBLĄG BIZNES PARTNER nr 40 1020 1752 0000 0102 0055 5003
NIP: 5782881795 Regon: 171001490 NUMER KRS: 0000198887
wpis do instytucji szkoleniowych WUP w Olsztynie 2.28/00142/2006
ZARZĄD:
Prezes - Helena Hałun Wiceprezes - Małgorzata Żwiryń
Skarbnik - Barbara Anna Januszewska Wiceprezes - Walentyna Milewska
Sekretarz - Krzysztof Gutkowski