Standardy placówek dla bezdomnych. Jest program, rozporządzenia brak
W wakacje uchwalono nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. standardy działania placówek pomagających bezdomnym. Noclegownie i schroniska prowadzą w Polsce głównie organizacje pozarządowe. To one czekają teraz na rozporządzenie, które szczegółowo opisze wymagania. Założenia nowelizacji uwzględnił już nowy ministerialny „Program wspierający rozwiązywanie problemu bezdomności”.
(fragment w prowadzenia do programu)
Co nowego w programie
"Program wspierający rozwiązywanie problemu bezdomności" ma nowy cel główny i cele szczegółowe. Głównym celem Programu jest zmniejszenie liczby osób zagrożonych bezdomnością i osób bezdomnych poprzez wspieranie działań nakierowanych na przeciwdziałanie i rozwiązywanie problemu bezdomności.
W ramach celu głównego wyznaczone są następujące cele szczegółowe:
- zwiększenie samodzielności osób bezdomnych poprzez system usług reintegracji społecznej i zawodowej;
- wzmocnienie i usprawnienie systemu interwencji, ochrony zdrowia i życia osób bezdomnych;
- zmiana standardów placówek świadczących usługi dla osób bezdomnych, tj.: ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla bezdomnych (podkr. red.).
Cele dotyczące poprawy standardów nie są zupełnie nowe. Pojawiały się już w poprzednich latach i w poprzednich wersjach programu, a także w określanych co roku celach regionalnych. W aktualnej wersji są nieco bardziej doszczegółowione (o czym poniżej).
Zmiana standardów – działania
Program wylicza jakie działania w ramach celu szczegółowego nr 3 (Zmiana standardów…) będą promowane i preferowane. Wsparcie uzyska:
- przeprowadzenie prac remontowych w placówkach dla osób bezdomnych,
- adaptacja pomieszczeń w placówkach dla osób bezdomnych,
- naprawa instalacji elektrycznej i grzewczej,
- zakup nowego wyposażenia do placówek, które będzie służyć podniesieniu ich standardu.
Podobnie jak we wcześniejszych programach wskazano, że prace remontowe powinny aktywizować osoby bezdomne przebywające w placówkach. Nie dotyczy to ogrzewalni i noclegowni, ponieważ z definicji w tych miejscach bezdomni przebywają krótko.
Ponieważ w oparciu o program ogłaszany jest (zwykle na początku roku) konkurs dla organizacji, można przypuszczać, że więcej szczegółów dotyczących możliwości polepszenia standardów placówek znajdzie się jeszcze w ogłoszeniu konkursowym.
Nowelizacja określa zasady prowadzenia placówek
Przypomnijmy, że standardy, do których nawiązuje nowy program bezdomnościowy resortu pracy, wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, uchwalona 5 sierpnia 2015 r. Rozwinęła ona w ustawie o pomocy społecznej artykuł 48a, który wymienia rodzaje placówek dla bezdomnych. Są to noclegownie, schroniska i ogrzewalnie. Wcześniej w ustawie funkcjonował podobny katalog – zamiast ogrzewalni były domy dla bezdomnych. Prawdziwą zmianą jest jednak umieszczenie w tym samym artykule definicji wymienionych placówek, określających kto do danej placówki trafia oraz na jaką pomoc może tam liczyć. Wcześniej takiego opisu w ustawie o pomocy społecznej nie było.
Kiedy wchodzą w życie standardy
Większość przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej weszło w życie 5 października 2015 r. Jednak zmiany w artykule 48a ustawy o pomocy społecznej, które dotyczą działania placówek pomagających bezdomnym, wejdą w życie 5 września 2016 r. (rok po ogłoszeniu). Od tego momentu nowo powstające noclegownie, ogrzewalnie i schroniska będą musiały spełniać opisane w ustawie standardy.
Więcej czasu na dostosowanie się mają stare placówki tzn. miejsca pomagające bezdomnym, które funkcjonowały w dniu wejścia w życie ustawy (tym razem chodzi znowu o 5 października 2015 r.). Muszą wprowadzić standardy do początku października 2018 r. (w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy).
W oczekiwaniu na rozporządzenie
Zmiany w ustawie o pomocy społecznej to podstawa do wprowadzenia standaryzacji placówek pomagających bezdomnym. Jednak szczegółowy standard nie jest jeszcze znany – definicja z ustawy to zapis ogólny. Bardziej szczegółowy opis znajdzie się w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Rozporządzenie określi:
- standard podstawowych usług świadczonych w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych i ogrzewalniach,
- kwalifikacje osób świadczących usługi w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych i ogrzewalniach,
- standard obiektów, w których mieszczą się noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych i ogrzewalnie.
"Program wspierający rozwiązywanie problemu bezdomności" ma pomóc organizacjom w osiągnięciu standardów, nałożonych na nie przez nowelizację. W oparciu o program ogłaszany jest zwykle na początku roku konkurs. Dobrze gdyby organizacje planujące ubiegać się o środki w ramach tego konkursu znały choćby w przybliżeniu treść rozporządzenia. W innym przypadku zaproponują w projektach działania polegające na dostosowaniu się do czegoś, co jeszcze nie zostało w pełni opisane.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)