Standardy dostępności przestrzeni publicznej - konsultacje społeczne
We wtorek, 24 maja, odbył się kolejny spacer konsultacyjny dotyczący sposobów projektowania przestrzeni miejskiej, aby była dostępna dla wszystkich. Tym razem mieszkańcy rozmawiali na ten temat spacerując w okolicy pl. Bankowego i w Ogrodzie Saskim.
Spacer został zorganizowany w ramach konsultacji społecznych projektu dokumentu „Standardy dostępności dla m.st. Warszawy”, czyli wytycznych architektonicznych opisujących m.in. jak powinny być projektowane chodniki, przejścia dla pieszych, przystanki, organizacja ruchu podczas remontów, miejsca parkingowe oraz informacja uniwersalna (piktogramy, kolorystyka), aby były jak najbardziej dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek i sprawność.
– Cieszymy się, że tak wiele osób interesuje się tym tematem. Na wtorkowym spacerze rozmawialiśmy o podjazdach, poręczach, pasach prowadzących i innych ułatwieniach lub ich braku. W Ogrodzie Saskim część osób zauważyła potrzebę projektowania ławek na odpowiedniej wysokości, tak żeby każdy, bez względu na sprawność i wzrost, mógł z nich korzystać – mówi Marta Jakubiak, wicedyrektorka miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych. – Pojawiły się również propozycje, żeby sprzęt na placach zabaw był w miarę możliwości dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, by miejsca te pełniły funkcje włączające.
W trakcie sobotniego i wtorkowego spaceru ratusz zapewnił tłumaczkę języka migowego i asystenta dla osób z niepełnosprawnościami.
Spotkanie konsultacyjne
W minioną sobotę odbył się spacer konsultacyjny w pobliżu Dworca Wileńskiego, 24 maja – w okolicach pl. Bankowego i Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych. Zapraszamy mieszkańców na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się w poniedziałek, 30 maja w godz. 17:00-19:00 (Urząd Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20, sala konferencyjna). Na spotkaniu konsultacyjnym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły liczyć na wsparcie asystentów już przy wejściu - wejście do budynku jest bez progów, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami (są podjazdy, drzwi jednoskrzydłowe rozsuwane, możliwość wejścia z psem asystującym).
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem i przesłania wniosków lub uwag:
Źródło: Urząd m.st. Warszawy - Wydział Prasowy