Sprawozdanie fundacji. Które fundacje składają je do końca roku?
Fundacje możemy podzielić na dwie grupy: na te, które do końca roku muszą dostarczyć nadzorującemu je ministrowi sprawozdanie z działalności i na te, które nie muszą. Od czego to zależy? Sprawdź, w której grupie się znajdujesz!
Obowiązek sprawozdawczy fundacji zapisany w ustawie
Fundacje to organizacje pozarządowe, nad którymi (w pierwszej kolejności) nadzór sprawują poszczególni ministrowie. Powstając i rejestrując się w KRS fundacje deklarują czym się będą zajmować i zgodnie z tematyka swoich działań objęte są nadzorem danego ministerstwa. Nadzór ten polega między innymi na zbieraniu przez ministerstwa sprawozdań fundacji.
Sprawozdanie fundacji powinno być sporządzone i wysłane do odpowiedniego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym.
Obowiązek sprawozdawczy fundacji zapisany jest w art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach.
art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach: Fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności.
Oznacza to, że sprawozdania fundacji za rok 2017, sporządzane są i wysyłane do odpowiedniego ministra do końca 2018 r. Sprawozdać możemy się w połowie roku, a nawet i wcześniej. Ale nie możemy tego zrobić później. Tym fundacjom, które jeszcze tego nie zrobiły zostało więc niewiele czasu przed świętami i do końca roku.
Składając sprawozdanie do właściwego ministra fundacje posługują się ramowym wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji (Dz. U. Nr 50, poz. 529 z późn. zm.).
tekst rozporządzenia zobacz w PORADNIK.NGO.PL: rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji.
Kiedy i czy nastąpią zmiany w rozporządzeniu?
Wskazane wyżej rozporządzenie może się zmienić. Propozycją zmiany zaskoczyło nas Ministerstwo Sprawiedliwości. Pisaliśmy o tym m.in. w informacji: Gotówką czy przelewem. Co minister chce wiedzieć o fundacji?
Od września nie dotarły do nas informacje o postępie prac nad zmianami w rozporządzeniu. Niezależnie od tego jaki będzie finał, fundacje składające teraz (w 2018 r.) sprawozdania za 2017 r. nie muszą się przejmować. Nadal aktualny i prawidłowy jest stary (ostatni raz zmieniany w 2011 r.) wzór sprawozdania.
Fundacje OPP składają tylko jedno sprawozdanie
Nie wszystkie fundacje muszą składać sprawozdania tak, jak opisano to powyżej czyli pod koniec roku i do właściwego ministra. Jest grupa fundacji zwolniona z tego obowiązku. Ta grupa to fundacje, które już sprawozdanie złożyły. Są to fundacje mające status organizacji pożytku publicznego. Fundacje takie miały obowiązek sprawozdać się do 15 lipca (niektóre do 30 listopada). Jeśli wywiązały się z tego obowiązku (z obowiązku organizacji pożytku), nie muszą się ponownie sprawozdawać.
art. 12 ust. 2a ustawy o fundacjach: Przepisu ust. 2 [o obowiązku złożenia sprawozdania ministrowi] nie stosuje się do fundacji posiadających status organizacji pożytku publicznego, które zamieściły na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie merytoryczne z działalności oraz sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Fundacja nie składa więc sprawozdania do swojego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym jeśli:
- ma status organizacji pożytku publicznego, oraz
- wywiązała się z obowiązku sprawozdawczego organizacji pożytku, czyli w odpowiednim terminie umieściła swoje sprawozdanie w bazie sprawozdań OPP (bazę tą prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - https://niw.gov.pl/opp/sprawozdania-opp).
zobacz w PORADNIK.NGO.PL
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.