Uczestnicy polsko-norweskiego projektu Następny krok: Sztuka bliżej Natury spotkali się wirtualnie, by omówić najpilniejsze działania. Agata i Darek Skibińscy - liderzy projektu, powitali wszystkich uczestników spotkania w siedzibie lidera, w Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury. Mimo, iż projekt zaczął się w styczniu, są już pierwsze artystyczne dokonania. Projekt finansowany jest z Funduszy norweskich oraz EOG.
Spotkanie ponad granicami
Uczestnicy polsko-norweskiego projektu Następny krok: Sztuka blisko Natury spotkali się wirtualnie, by omówić najpilniejsze działania. Agata i Darek Skibińscy - liderzy projektu, powitali wszystkich uczestników spotkania w siedzibie lidera, w Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury.
Mimo, iż projekt zaczął się w styczniu, są już pierwsze artystyczne dokonania. Są kostiumy do planowanego spektaklu, które przygotowała Elena Stupa. Jest stworzona identyfikacja wizualna, autorstwa Piotra Herli. Powstały pierwsze fragmenty muzyczne, które skomponował Jacek Hałas. Podjęliśmy intensywne działania promocyjne, przed planowanymi wizytami studyjnymi w Polsce i w Norwegii, podczas których partnerzy poznają swoje metody pracy.
Agata Rychcik-Skibiński przypomniała jaka jest idea projektu. - Główny cel międzynarodowego projektu, który realizuje Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka wraz polskim partnerem – Zachodniopomorskim Uniwersytetem Ludowym w Mierzynie i norweskim partnerem Hardanger Folkehøgskule to rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej przy dużym zaangażowaniu społecznym.
Spektakl, szkolenia, malowanie drewnala
Na zakończenie powstanie spektakl opowiedziany najbardziej uniwersalnym językiem – muzyki i ruchu. Premiera odbędzie się w Polsce w Hajnówce i w Mierzynie oraz w Norwegii w Lofthus. Poprzedzać ją będzie wiele wspólnych działań m.in.: szkolenia, konsultacje pomiędzy instytucjami, spotkania twórców i publiczności, tworzenia drewnala, wiele prób.
– Wszystko to – mamy nadzieję – zaowocuje dalszą współpracą między artystami i miastami – zapowiedziała liderka projektu.
Darek Skibiński, dyrektor artystyczny Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury dodał, iż cieszy się, że działania podejmowane na dawnym dworcu, zamienionym w obiekt kultury, rozszerzają się o kolejne partnerstwa. Stowarzyszenie Pocztówka, które zainicjowało powstanie Hajnówki Centralnej, rozpoczyna proces budowania w Polsce Uniwersytetu Ludowego o profilu teatralnym.
Omówił sztandarowe przedsięwzięcia Hajnówki Centralnej: zaadaptowanie byłego dworca na przestrzeń kultury, prowadzenie grupy teatralnej A3Teatr, współpraca z ogromną rzesza artystów z Polski i zagranicy, organizacja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep.
– Mamy tu problem uchodzców, działamy przecież przy granicy z Białorusią a zarazem przy wschodniej granicy Unii Europejskiej – wskazał reżyser Skibiński. - Mam nadzieję, że wspólny rodzaj doświadczeń uchodztwa, którym zajmiemy się w spektaklu „Metamorphosis transitus”, który będę reżyserował na zakończenie tego projektu, będzie wzbogacał nas jako twórców a także, jako ludzi.
Wyraził przekonanie, że współpraca przy projekcie sprowokuje kreowanie wspólnych pomysłów, przedłuży partnerską aktywność uczestników i zaowocuje dalszą współpracą. Tym bardziej, że w trakcie wspólnych prac projektowych zaangażowanych będzie jeszcze 25 osób z Europejskiego Korpusu Solidarności. Mieszkają oni i działają artystycznie na terenie Hajnówki Centralnej. Będą pomocni, będą włączać się stanowiąc część aktywnej grupy uczestników.
Maska japońska, norweska i polska
Następnie zabrał głos Trond Isteboe, rektor Hardanger Folkehogskole – norweskiego partnera projektu.
– Reprezentuję tradycyjną szkołę ludową - liceum, do którego uczęszcza młodzież z całej Norwegii, a także z różnych krajów świata. Wkrótce będziemy kształcić także młodzież z Polski – zapowiedział rektor.
Do szkoły ludowej młodzi ludzie trafiają na a 10 miesięcy. Mają zapewnione środki na zakwaterowanie i wyżywienie. Rozwijają swoje pasje wybierając jeden z oferowanych tu kierunków
– W tym projekcie, który realizujemy z polskimi partnerami, z Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury oraz z Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, bardzo interesująca jest możliwość współpracy w tworzeniu kostiumów i masek dla artystów – mówi rektor. - Na jednym z kierunków w naszej szkole młodzież uczy się robić kostiumy, maski, doświadczenie pogłębia we współpracy z Wielką Brytanią i Japonią - krajem z którego wywodzi się „sztuka maski”.
Młodzież pracuje tu od pomysłu do gotowego produktu. Uczy się szyć, robić zbroje i rekwizyty do kostiumów. Na Instagramie klasy są liczne informacje o wycieczkach, kursach i wydarzeniach, w których uczestniczyli uczniowie tej szkoły. Personel składa się z wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w liceum ludowym.
Artystyczne inspiracje
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy reprezentowała Anna Kryszkiewicz, która wskazała, iż zna norweski model uniwersytetów ludowych, które przez 11 lat obserwowała mieszkając w kraju fiordów. – Fundacja, która powołała Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie, przy zachodniej granicy Polski, powstała w 2017 roku – powiedziała m.in. Anna Kryszkiewicz. - Założyła ją Andżelika Felska, która brała też udział w budowaniu uniwersytetów ludowych w Polsce jako ekspertka, radząc jak odbudować w naszym kraju ich ideę. Teraz pracujemy pełną parą, zorganizowaliśmy m.in. obchody stulecia działania uniwersytetów ludowych w Polsce. Cieszymy się, że ta idea będzie miała kontynuację m.in. u naszego partnera projektowego, w Hajnówce Centralnej - Stacji Kultury.
Z kolei norweski zawodowy aktor Henning Farner, podkreślił, że ostatnio pracował z reżyserem Darkiem Skibińskim aktorskim zespołem przy projekcie Następny krok: Sztuka bliżej Ludzi, który zwieńczony został spektaklem „Tańcz” w 2021 roku. Był on znakomicie przyjęty przez publiczność zarówno w Polsce, jak w Norwegii. – Cieszę się, że znowu będziemy razem pracować! – dodał Henning Farner. - Jestem bardzo zaciekawiony tym, co wymyśli Darek. Bardzo cenię naszą współpracę.
Z entuzjazmem wypowiedział się o projekcie „Metamorphosis transitus” także Jacek Hałas. Twórca muzyki do planowanego spektaklu wskazał, że jako muzyk, który komponuje, śpiewa, nie może doczekać się już spotkania na żywo wszystkich artystów, zaangażowanych w projekt. - Moja główna praca to próba znalezienia wspólnie ciekawych wątków i stworzenie kompozycji, która odda nasze wspólne myślenie o spektaklu.
Elena Stupa, autorka kostiumów do spektaklu, przekazała nam z Kanady swoją opinię: - Jestem szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w tym ekscytującym projekcie. Od lat związana jestem z Pocztówką, byłam wolontariuszką Europejskiego Korpusu Solidarności, który działa w Hajnówce Centralnej. Jestem projektantką kostiumów i cieszę się ogromnie, że będę współpracowała przy tym projekcie.
Z kolei Piotr Herla, autor plakatu i całej wizualizacji projektu wskazał, iż pomysł narodził się, gdy Darek Skibiński opowiedział mu o idei planowanego performance „Metamorphosis transitus”. Przejmująca grafika przedstawia metaforycznie cykl życia, cykl naszych ziemskich peregrynacji. I napawa nadzieją, bo oto z serc zmarłych ptaków wyrastają krzaki róż…
Dofinansowanie na projekt udzielone zostało w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Projekt został również dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Beata Kubiszyn-Puka
Informacja prasowa 24.02.2023
Hajnówka Centralna – Stacja Kultury, Zoom meeting
KONTAKT
PR Hajnówka Centralna – Stacja Kultury
mediaforan@gmail.com
Źródło: Hajnówka Centralna - Stacja Kultury