17 stycznia 2003 odbyło się w Dworze Artusa w Gdańsku międzynarodowe seminarium nt. ‘Nowoczesne metody przeciwdziałania bezrobociu w małych społecznościach lokalnych’, podczas którego wskazywano na konieczność aktywizacji społeczności lokalnych, jako skuteczną metodę wyjścia z bezrobocia. Główną z tez seminarium było podkreślenie ważnej roli jaką w tym procesie powinny odegrać organizacje pozarządowe.
Organizatorem seminarium przy udziale Sejmiku Województwa Pomorskiego i Urzędu Miasta Gdańska było Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. Honorowy patronat nad seminarium objęła Ambasada Brytyjska w Warszawie.
Seminarium składało się z dwóch części, pierwsza poświęcona była sytuacji w regionie pomorskim. Wystąpienia dotyczyły tendencji rynku pracy w tymże województwie, ogólnych informacji dotyczących wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego oraz prezentacji projektu „Lokalne sojusze przeciw bezradności czyli szesnaście sposobów na bezrobocie”, realizowanego przez RCI i WOP.
Podczas drugiej części seminarium zagraniczni prelegenci zaprezentowali metody, pomysły oraz refleksje o doświadczeniach związanych z wychodzeniem z bezrobocia w innych krajach. W ramach tego bloku wystąpili:
- Villu Vatsfeld z Estonii: „Środki przeznaczone dla bezrobotnych i rozpoczynających działalność gospodarczą w Estonii”,
- Onute Babravičienė z Litwy: „Podejście partnerskie w rozwijaniu kapitału społecznego”,
- Aleksander Korkin z Rosji (Obwód Kaliningradzki): „Problemy zatrudnienia byłych wojskowych w kontekście demilitaryzacji obwodu kaliningradzkiego”,
- Donald Dempsey z Anglii: „Szanse na zatrudnienie – wskazanie nowych perspektyw”,
- Lynn Carvill z Irlandii Północnej: „Rozwój społeczności lokalnej jako sposób rozwiązywania problemów bezrobocia w Irlandii Północnej”,
- oraz José-Antonio Casaucau Morláns z Hiszpanii: „Alternatywne sposoby zatrudnienia”.
Seminarium było jednocześnie inauguracją obchodów 10-lecia istnienia Fundacji Regionalnego Centrum oraz uroczystym otwarciem realizowanego przez Regionalne Centrum wspólnie z szesnastoma partnerskimi powiatami w ramach programu Phare Access 2000 Duże Dotacje projektu „Lokalne sojusze przeciw bezradności czyli szesnaście sposobów na bezrobocie”.
Źródło: RCIWOP