Centrum Integracji Społecznej (CIS) jest inicjatywą skierowaną dla osób długotrwale bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. To możliwość reintegracji społecznej, dlatego ich utworzenie jest tak ważne w miejscach, gdzie poziom bezrobocia jest szczególnie wysoki.
Jednym z zadań Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA jest budowanie partnerstw w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”. Dzięki temu powstają Centra Integracji Społecznej, które są miejscem usamodzielnienia i reintegracji osób długotrwale bezrobotnych. Działalność CIS-u powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb gminy, powiatu oraz społeczności lokalnej.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ulhówku
Jeden z wielu sprawnie funkcjonujących Centrów Integracji Społecznej, powstały z inicjatywy Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA, znajduje się w Ulhówku, w województwie lubelskim. Gmina stanowi peryferia powiatu tomaszowskiego, przez co stopień komunikacji jest mocno ograniczony, brakuje większych przedsiębiorstw, a gospodarka oparta jest głównie na rozdrobnionym rolnictwie. Wiele ludzi boryka się z problemem ubóstwa, bezrobocia i alkoholizmu. Szacuje się, że w powiecie, poziom bezrobocia wynosi ok 17%. Odpowiedzią na te problemy jest powstałe w dawnym hotelu pracowniczym Centrum Integracji Społecznej w Ulhówku. W trzech warsztatach, pracuje 24 osoby, które z różnych przyczyn utraciły pracę i zdolność integracji społecznej. Uczestnicy wykonują zlecenia dla gminnej spółki wodnej i prywatnych przedsiębiorstw, za co dostają wynagrodzenie w wysokości 700 zł. – wyjaśnia Dagmara Szlandrowicz, specjalista ds. zbudowania i wsparcia partnerstw ekonomii społecznej z Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA. Uczestnicy projektu przejdą szkolenia, dotyczące trzech dziedzin: gastronomicznej, remontowo-budowlanej i inżynierii wodnej. Na jego realizację gmina dostała 300 tys. zł z budżetu województwa. Gmina, poprzez powołanie Centrum Integracji Społecznej, stała się nagle wzorem do naśladowania, a sam CIS jest największym miejscem pracy w Ulhówku – dodaje Dagmara Szlandrowicz.
Polityka społeczna Częstochowy
W podobny sposób Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA przyczyniła się do zniwelowania problemów społecznych w Częstochowie. Samorząd lokalny i przedsiębiorstwa społeczne dostały dofinansowanie na działalność CIS, dzięki wykonywaniu pracy na rzecz Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Osoby skierowane do CIS-u otrzymują pieniądze z Funduszu Pracy. Odciąża to fundusze gminne, które do tej pory przekazywały je w postaci zasiłków. Pod względem konkurencyjności CIS również wiedzie prym, ponieważ jego oferta jest dużo atrakcyjniejsza cenowo, niż firm komercyjnych. Osoby pracujące w CIS mają dodatkowo możliwość odbycia stażu w zakładach pracy, co wpływa na ich rozwój zawodowy i większą szansę na późniejsze zatrudnienie.
Częstochowa może również pochwalić się innowacyjnym programem w dziedzinie gospodarki mieszkaniowej. Prezydent Miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, chcąc pomóc zadłużonym lokatorom, wprowadził program w którym może wziąć udział każdy, kto zalega z opłatami czynszowymi, jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy i posiada status osoby bezrobotnej. Uczestnicy programu zdobywają zatrudnienie, świadczenie socjalne, ubezpieczenie, a przede wszystkim doświadczenie zawodowe. Bank co miesiąc przelewa z konta uczestnika programu, wcześniej ustaloną kwotę, która pokrywa część zadłużenia. Warto podkreślić, że dla osób, które systematycznie będą spłacać zadłużenie, przewiduje się umorzenie zaległych odsetek. Uczestnicy programu świadczą usługi porządkowe, zlecone przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, jest to m.in. utrzymania czystości wewnątrz budynków, mycie okien, klatki schodowej, koszenie trawy, grabienie liści czy odśnieżanie chodników.
Dzięki CIS, człowiek jest w stanie odkryć na nowo swój potencjał i zaistnieć na rynku pracy. Podstawą prawną umożliwiającą ich funkcjonowanie jest ustawa o zatrudnieniu socjalnym z 13 czerwca 2003 r., która określa zasady tworzenia i działalności Centrów Integracji Społecznej.
Pobierz
-
tekst informacji
doc ・133.63 kB
Źródło: Informacja nadesłana