10 milionów złotych – tyle wynosi zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych w Poznaniu. Część dłużników dostanie od miasta szansę na spłatę długu. Będą musieli jednak przejść szkolenie i wstąpić do spółdzielni socjalnych. W stolicy Wielkopolski rusza projekt mający na celu zminimalizowanie kosztów społecznych i ekonomicznych związanych z zadłużaniem się najemców lokali komunalnych – czytamy w tekście Beaty Marcińczyk w dzienniku „Polska Głos Wielkopolski”.
W listopadzie Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie podpisały porozumienie dotyczące aktywizacji społeczno-zawodowej najemców. Teraz, kiedy ZKZL wysyła do dłużnika upomnienie dotyczące niezapłaconego czynszu, przekazuje mu również zaproszenie do programu i ankietę. Osób zadłużonych wobec ZKZL jest ponad 4000. Wiele z nich to osoby długotrwale bezrobotne i w inny sposób zagrożone wykluczeniem.
Jeśli dłużnik chce współpracować i przejdzie kwalifikacje, może liczyć na wstrzymanie egzekucji należności. Musi jednak przejść kilkumiesięczne szkolenie i założyć spółdzielnie socjalną, która będzie realizowała zamówienia ze strony miasta.
– Do MOPR zgłosiły się dwie osoby, które przyjęły z ZKZL zaproszenie do współpracy. Są one obecnie przygotowywane do zawarcia i realizacji kontraktów socjalnych – mówi Głosowi Wielkopolskiemu Lidia Leońska z MOPR-u. Dodaje, że porozumienie jest realizowane dopiero od końca listopada, trudno więc na razie mówić o efektach. Ważne jest jednak, że pojawiła się możliwość pomocy osobom, które chcą pomóc same sobie.
Więcej: Beata Marcińczyk, Załóż spółdzielnię, miasto znajdzie ci pracę, „Polska Głos Wielkopolski”, 16. marca 2011
Źródło: Polka. Głos Wielkopolski