Spółdzielnia MaM, pierwsza w Polsce spółdzielnia socjalna matek powstała w ramach projektu Fundacji MaMa, doczekała się swojego pierwszego dziecka. W Republice Dominikańskiej powstała spółdzielnia socjalna, która wzoruje się i czerpie inspiracje z działalności Spółdzielni MaM.
To już drugie, po nominacji do nagrody Sustainable Entrepreneurship Award 2013, wyróżnienie działalności Spółdzielni MaM. Z tej okazji 15 grudnia, w godzinach 10:00-15:00, będzie można zapoznać się z wyrobami Spółdzielni na przedświątecznym targu w warszawskim hotelu Novotel (sieć Accor). Na miejscu będzie można również zakupić produkty Spółdzielni MaM.
„Spółdzielnia Mam. Projekt społeczny na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu kobiet z rynku pracy i społeczeństwa”
Ten nowatorski pomysł założenia pierwszej w Polsce spółdzielni socjalnej matek powstał z inicjatywy pracowników Grupy Hotelowej Orbis, jest finansowany przez francuską Fundację Accor a realizowany przez Fundację MaMa. Dzięki współpracy trzech partnerów zawiązała się grupa Spółdzielnia MaM - tworzy ją jedenaście kobiet - matek z Warszawy. Pełne zapału, uzdolnione artystycznie i kreatywne mamy postanowiły zawojować rynek rękodzieła. Zajmują się projektowaniem i wykonywaniem rzeczy inspirowanych przede wszystkim folkiem. Pieczę nad ich warsztatem sprawuje Państwowe Muzeum Etnograficzne, co zapewnia wysoki poziom twórczy. Biżuteria, etui, torby oraz przedmioty codziennego użytku sygnowane kolorowym logo Spółdzielni MaM.
Projekt społeczny na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu kobiet z rynku pracy i społeczeństwa polegał na przeszkoleniu minimum 10 osób zagrożonych marginalizacją, zarówno w społeczeństwie, jak i na rynku pracy. Pomocą objęte zostały matki samotnie wychowujące dzieci, matki niepełnoletnie, a także trwale bezrobotne (powyżej dwóch lat). Projekt skierowany był głównie do środowiska wymagającego resocjalizacji lub wsparcia ze względu na zagrożenie społeczne (osoby doświadczające przemocy, mające w przeszłości konflikt z prawem lub nie mające wsparcia w rodzinie i społeczeństwie).
Projekt zakładał kształcenie zarówno zawodowe, jak i psychologiczne. Docelowo pod koniec projektu przeszkolone osoby założyły spółdzielnię socjalna, która pozwoliła im znaleźć zatrudnienie.
Projekt miał również za zadanie promocję produktów regionalnych i sztuki ludowej oraz podtrzymywanie tradycji wytwarzania lokalnych wyrobów.
Beneficjentkami projektu są matki samotne, młode (które dziecko urodziło przed osiemnastym rokiem życia) i trwale bezrobotne (powyżej dwóch lat).
Siedziba Spółdzielni MaM: Warszawa, ul. Grochowska 175
Źródło: Fundacja MaMa