W weekend 11-12 marca w Łodzi, pod szyldem Socjalnego Kongresu Kobiet, ponad 150 działaczek, pracownic i lokatorek z całej Polski po raz kolejny spotkało się, aby dzielić się swoimi doświadczeniami oraz wspólnie obmyślać strategie walki o swoje prawa.
Główne obszary walki uczestniczek SKK. O wyższe płace i niższe czynsze. I nie tylko
Obrady zostały podzielone na pięć bloków tematycznych, na których dyskutowałyśmy o sytuacji kobiet w miejscach pracy, bezpłatnej pracy opiekuńczej, represjach wobec działaczek związkowych, sytuacji młodych kobiet w ruchu związkowym oraz kryzysie mieszkaniowym. Efektem obrad było sformułowanie postulatów oraz sposobów walki o ich wdrożenie. Jako uczestniczki Socjalnego Kongresu Kobiet walczymy o:
- podwyżki płac i stabilne zatrudnienie;
- równe i godne wynagrodzenia, szczególnie w sektorze opiekuńczym i socjalnym;
- podwyższenie zasiłków dla bezrobotnych oraz opiekunek i opiekunów osób z niepełnosprawnościami;
- skrócenie długości tygodniowego czasu pracy bez obniżenia płacy dla wszystkich pracownic i pracowników;
- obniżenie norm w pracy – zatrudnianie i sprawiedliwe opłacanie liczby osób odpowiedniej do wykonania danej ilości pracy;
- zakończenie bezpłatnych staży i praktyk;
- koniec represji za działalność związkową – wolność do strajku, zmianę ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz zakaz nielegalnych zwolnień;
- obowiązkowy urlop rodzicielski dla ojców;
- rozwój publicznych instytucji opiekuńczych dla dzieci i osób starszych;
- przestrzeganie prawa ochrony lokatorek i lokatorów, zakończenie nielegalnych eksmisji i powszechny dostęp do mieszkań oraz poprawę warunków w mieszkaniach komunalnych;
- nieograniczony dostęp do opieki medycznej, w tym dostęp do bezpłatnej aborcji;
- płatny urlop menstruacyjny.
Mieszkanie prawem, nie towarem!
Kwestii takich, jak na przykład rozwój mieszkalnictwa komunalnego zazwyczaj nie porusza się w mainstreamowym feminizmie. A przecież kryzys mieszkaniowy to problem dotykający znaczną większość Polek. Dlatego ważnym przystankiem naszej niedzielnej demonstracji była siedziba Rady Miejskiej, pod którą oacdczytałyśmy list otwarty w sprawie polityki mieszkaniowej miasta do prezydentki Łodzi, pani Hanny Zdanowskiej:
„Szanowna Pani Prezydent, my, uczestniczki Socjalnego Kongresu Kobiet, zrzeszone w licznych związkach zawodowych i organizacjach lokatorskich, wyrażamy swoje głębokie zaniepokojenie skutkami polityki mieszkaniowej miasta Łodzi, która od trzynastu lat Pani prezydentury skazuje niezamożne obywatelki i obywateli naszego miasta na coraz większy niedostatek spowodowany rosnącymi kosztami najmu lokali. Co więcej – warunki mieszkaniowe oferowane z zasobów lokali miejskich urągają godności ludzkiej (…)” – cała treść listu już niedługo zostanie opublikowana m.in. na stronie internetowej Inicjatywy Pracowniczej.
Brak centralnego ogrzewania, toalet i dostępu do bieżącej wody oraz przeciekające i zapadające się sufity, to jedynie wierzchołek góry lodowej okoliczności, w których zmuszone są żyć najsłabsze i najuboższe z nas. No właśnie, najsłabsze i najuboższe. A takie kobiety najczęściej nie dysponują pozycją, kontaktami czy platformą medialną, które umożliwiłyby im nagłośnienie oraz poprawę ich sytuacji bytowych. Największym sukcesem wydarzenia było więc umożliwienie spotkania i narady kobiet w różnym wieku, zamieszkujących różne miasta i pracujących w różnych miejscach, jednak dotykanych przez podobne problemy. A poczucie, że nie jesteśmy same dało nam kolejną dawkę energii do wspólnej walki o wdrożenie opracowanych przez nas postulatów. Bo razem jesteśmy silniejsze!
Dołącz do nas!
Jeśli chcesz walczyć razem z nami, dołącz do Inicjatywy Pracowniczej, jako która współorganizowałyśmy to wydarzenie. Jeśli nie masz możliwości założenia związku zawodowego w swoim miejscu pracy, możesz dołączyć do części z nas, która działa w komisjach środowiskowych (w tym w kołach młodych). OZZ Inicjatywa Pracownicza jest otwarty na wszystkie osoby pracujące najemnie, bezrobotnych, emerytów i rencistów oraz uczącą się młodzież. Do IP możesz wstąpić niezależnie od tego jaką masz umowę (o pracę, zlecenie, o dzieło, agencyjną) i czy pracujesz w sektorze prywatnym czy publicznym.
Zapraszamy! https://ozzip.pl/przystap-do-ip
Polecamy również obserwować nas na instagramie: @inicjatywapracownicza @mlodzi_ip
oraz facebooku: OZZ Inicjatywa Pracownicza
Źródło: Inicjatywa Pracownicza