Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Komisja Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania jest jedną z młodszych komisji m.st. Warszawy. Jednak mimo krótkiego stażu pracy ma już na swoim koncie ważne społecznie działania.
KDS ds. Równego Traktowania powstała w marcu 2010 r. i działa przy Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. W spotkaniu inauguracyjnym, zainicjowanym przez Karolinę Malczyk-Rokicińską, pełnomocniczkę prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania, uczestniczyło 21 osób z 16 organizacji pozarządowych. W latach 2010-2015 do KDS należało blisko 40 NGO.
Reklama
W strukturach prezydium KDS od początku działają wiceprzewodnicząca i wiceprzewodniczący. Obecnie KDS ma także dwie współprzewodniczące Komisji: to Jolanta Lange ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego PRO HUMANUM oraz Barbara Bielicka-Malinowska z Europejskiej Unii Kobiet. W skład prezydium wchodzi również Katarzyna Bogatko z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Przedstawicielami urzędu są Michał Mazur, pracownik Centrum Komunikacji Społecznej, oraz Karolina Malczyk, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania.
W skład KDS wchodzą bardzo różne organizacje, które zajmują się kwestią równego traktowania i niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Taka różnorodność jest bardzo cenna, pozwala bowiem spojrzeć na problemy dyskryminacji z wielu różnych perspektyw.
Cel: promowanie równości
Głównymi celami Komisji są:
Reprezentowanie NGO względem władz miasta, województwa i innych urzędów państwowych w sprawach dotyczących wspólnych inicjatyw i działań na rzecz równego traktowania i niedyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, pochodzenie etniczne i narodowe, rasę, religię i wyznawane poglądy, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową, stan cywilny i majątkowy oraz wiek;
Inicjowanie działań i występowanie do władz miasta (w tym z wnioskami) w sprawach dotyczących obszaru działań Komisji;
Monitorowanie realizacji działań miasta w obszarze równego traktowania;
Opiniowanie oraz współtworzenie dokumentów i projektów aktów prawnych wydawanych przez władze miasta w obszarze działań Komisji;
Działania na rzecz wzmocnienia udziału NGO w realizacji zadań miasta na rzecz niedyskryminacji;
Dzielenie się własnymi doświadczeniami poszczególnych organizacji.
W realizacji powyższych zadań KDS ds. Równego Traktowania wykazuje się starannością – i ma już na swoim koncie ważne osiągnięcia. Jeden z jej przedstawicieli w ubiegłych latach uczestniczył w pracach komisji konkursowej oceniającej małe granty w obszarze równego traktowania. Ponadto w 2014 r., we współpracy z KDS ds. Poradnictwa Specjalistycznego, zweryfikowano i zmieniono dokument „Standardy poradnictwa prowadzonego przez organizacje pozarządowe”.
Dzięki KDS ds. Równego Traktowania z dokumentu zostały usunięte zapisy mogące dyskryminować zarówno osoby udzielające poradnictwa, jak i ich odbiorców. Dodany został również bardzo ważny zapis, dotyczący ochrony przed mobbingiem i dyskryminacją pośrednią i bezpośrednią: „Organizacja prowadząca poradnictwo powinna (...) w swoich wewnętrznych zasadach/regulaminach zagwarantować równe traktowanie specjalistów świadczących poradnictwo, zgodnie z przepisami prawa w zakresie równego traktowania (w szczególności w zakresie ochrony przed mobbingiem, dyskryminacją bezpośrednią i pośrednią, molestowaniem i molestowaniem seksualnym) ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek oraz orientację seksualną”.
W roku 2015 KDS współpracował z m.st. Warszawą podczas konsultacji dokumentów dotyczących kwestii równego traktowania, m.in.: Deklaracji Bolońskiej, Karcie Różnorodności, Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Zainicjował i opiniuje też konkurs na Warszawski Dzień Różnorodności – święto szacunku i akceptacji, zorganizowane w stolicy już po raz drugi.
W obchodach Dnia Różnorodności biorą udział przedstawiciele inicjatyw społecznych i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób nieheteroseksualnych, osób transpłciowych, osób o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, kolorze skóry, wyznaniu czy światopoglądzie. W ramach tego wydarzenia odbywa się także Biblioteka Żywych Książek, w której można „wypożyczyć” np. matkę feministkę czy niewidomego prezesa.
Komisja przeciwdziała dyskryminacji i wspiera funkcjonowanie organizacji pozarządowych, przyglądając się dokumentom, działaniom i wytycznym władz samorządowych, a także analizując działania samych NGO.
Szersza perspektywa
Jak w rozmowach z animatorką SCWO podkreślały członkinie prezydium, bardzo istotne jest, aby organizacje zajmujące się różnymi grupami społecznymi działały wspólnie. Często zdarza się bowiem, że tworząc rozwiązania na rzecz jednej grupy, dyskryminujemy inną – np. pomagając kobietom, zapominamy o dostosowaniu naszych działań do osób z niepełnosprawnością, a wspierając osoby niewidome, nie uwzględniamy potrzeb osób starszych czy z małymi dziećmi.
Pamiętajmy, że uwzględniając różnorodne potrzeby i możliwości naszych beneficjentów, możemy osiągnąć więcej, aby otworzyć nasze miasto na każdego – niezależnie od płci, rasy, pochodzenia etnicznego, wyznania, światopoglądu, niepełnosprawności, wieku czy orientacji seksualnej.
Dołącz do nas
Członkinie prezydium serdecznie zapraszają kolejne NGO do współpracy z Komisją. Każda organizacja zainteresowana wstąpieniem do Komisji jest zobowiązana wypełnić formularz akcesyjny.
O tym, jaka organizacja pozarządowa może dołączyć do Komisji, mówi szczegółowo jej regulamin: „Członkiem Komisji jest organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która działa w obszarze ochrony praw człowieka, a cele statutowe lub realizowane zadania skierowane są na promowanie zasady równości i zwalczanie dyskryminacji”.
Przed złożeniem wniosku warto jednak pamiętać, że trzykrotna nieobecność na posiedzeniu Komisji oznacza rezygnację z udziału w jej pracach.
Powakacyjne spotkanie KDS ds. Równego Traktowania odbędzie się 13 września 2016 o godz. 14.30 w Centrum Komunikacji Społecznej, przy ul. Senatorskej 27 w Warszawie.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.