Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Zgodny dialog pomiędzy władzami dzielnicy a lokalnymi organizacjami to korzyść dla obu stron – bardzo dobrze widać to na przykładzie DKDS Bemowo. Współpraca nie byłaby jednak tak udana, gdyby nie wyjątkowe zaangażowanie przedstawicieli urzędu dzielnicy. Zastępca burmistrza pełni tu funkcję przedstawiciela prezydium Komisji; w działania DKDS angażują się też inni przedstawiciele urzędu.
W skład Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Bemowie wchodzi 56 organizacji pozarządowych. Z ich ramienia w posiedzeniach tego ciała dialogu bierze udział średnio 21 osób. Urząd dzielnicy reprezentuje zastępca burmistrza Grzegorz Kuca – jest on także członkiem prezydium Komisji i aktywnie uczestniczy w jego spotkaniach.
NGO skupione w bemowskim DKDS mogą też liczyć na obecność innych przedstawicieli urzędu: Marka Lipińskiego (zastępcy burmistrza), Katarzyny Niedźwieckiej (w 2015 roku Naczelniczka Wydziału Sportu, Kultury i Komunikacji Społecznej, obecnie – Naczelniczka Wydziału Sportu i Rekreacji) oraz Katarzyny Kaczorowskiej (Naczelniczki Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia). W zależności od poruszanych tematów, w spotkaniach uczestniczą również naczelnicy, kierownicy i przedstawiciele innych wydziałów, m.in. kultury i komunikacji społecznej, a także burmistrz Michał Grodzki.
Być blisko ludzi
Przedstawiciele urzędu dzielnicy podkreślają, że udział w spotkaniach DKDS daje im cenną wiedzę na temat spraw istotnych dla dzielnicy. – Dzięki uczestnictwu w spotkaniach komisji mogę z pierwszej ręki dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się przedstawiciele organizacji pozarządowych i odbiorcy ich działań na terenie dzielnicy, czego potrzebują od urzędu dzielnicy i co można robić lepiej – mówi zastępca burmistrza Grzegorz Kuca. – Zwiększa to moją wiedzę o problemach dzielnicy i poziom empatii. Mogę przemyśleć, co jeszcze można zrobić – m.in. dla osób z rożnymi niepełnosprawnościami – i wykorzystać swoją funkcję do podjęcia odpowiednich decyzji.
Podobnego zdania jest zastępca burmistrza Marek Lipiński. – DKDS jest ważnym ciałem dla osób, które podejmują decyzje w dzielnicy. Władza samorządowa powinna być blisko ludzi. Często nawał pracy i obowiązków nie pozwala na wnikliwą analizę problemów społecznych i regularne spotkania z mieszkańcami. Komisja zaś to przestrzeń, która umożliwia rozmowę przedstawicieli urzędu i NGO reprezentujących mieszkańców. Dowiadujemy się, co można zmienić, jakie są oczekiwania mieszkańców i problemy społeczne – wyjaśnia.
– Razem z drugim burmistrzem – poprzez rzeczową rozmowę z członkami DKDS – ustalamy, w jakim kierunku mają iść działania na rzecz mieszkańców i z jakiego źródła je finansować. W wyniku współpracy z DKDS uruchomiliśmy w dzielnicy projekt hipoterapii i zarezerwowaliśmy środki na turnus rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnością (realizacja jesienią). Jak inaczej burmistrz mógłby wpaść na to, co jest potrzebne mieszkańcom? – pyta Lipiński.
Projekty także dla małych organizacji
Przykładów owocnej współpracy jest więcej. Pod koniec 2015 roku z inicjatywy DKDS zmieniono formę realizacji zadań publicznych z zakresu przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych w Wydziale Sportu, Kultury i Komunikacji Społecznej (obecnie Wydział Kultury) – ze wsparcia na powierzenie. Świadczy to o zaufaniu, jakim urząd dzielnicy darzy lokalne organizacje pozarządowe, i przekonaniu o wysokiej jakości realizowanych przez nie zadań.
Dzięki tej zmianie NGO startujące w konkursie ofert nie muszą wnosić wkładu własnego, całość kosztów projektu finansowana jest bowiem ze środków urzędu dzielnicy. Wniosek został sformułowany z myślą o małych organizacjach, które miały problem z pozyskaniem środków własnych. W przyszłości członkowie DKDS planują rozszerzyć tę praktykę na inne wydziały ogłaszające konkursy ofert.
Działania na piątkę
Przewodniczący DKDS Bartosz Łukaszewski, z wykształcenia socjolog, w 2015 roku przeprowadził badania dotyczące działań komisji. Wynika z nich, że członkowie wysoko oceniają jej funkcjonowanie – średnio na 4,5 w 5-stopniowej skali. Najlepiej ocenianym aspektem funkcjonowania okazały się efekty działań – 4,4, a także zakres konsultacji z urzędem dzielnicy – 4,33. Poziom satysfakcji z uczestnictwa w działaniach DKDS wyniósł aż 85%.
Zakres prac organizacji pozarządowych w DKDS w dużym stopniu jest związany z zakresem konsultacji z urzędem, to zaś wpływa na efekty działań. Mocne strony bemowskiego DKDS, wskazywane przez przedstawicieli III sektora, to koordynacja i konsolidacja działań NGO na Bemowie, wspólne inicjatywy na rzecz mieszkańców, tryb współpracy i konsultacji z urzędem dzielnicy, koncentracja na konkretnych działaniach.
Dobre prognozy
Jak wynika z tegorocznych badań, współpraca bemowskich organizacji z urzędem dzielnicy zmienia się na lepsze. W podobnej analizie z 2013 roku deklarowano niski poziom satysfakcji – 22%, a w 2014 roku średnia ocena funkcjonowania DKDS wynosiła jedynie 2,55.
Komisja nie spoczywa jednak na laurach. Wyzwaniem i celem na 2016 rok są dla Bartosza Łukaszewskiego, przewodniczącego DKDS Bemowo, dalsze działania na rzecz poprawy funkcjonowania organizacji oraz racjonalnego podziału zadań i środków służących ich realizacji. Organizacje, którym należy udzielić pomocy – czyli te pozostające w trudnej sytuacji organizacyjnej lub finansowej – zapraszane są na posiedzenia prezydium. Spotkania te pozwalają przedstawicielom DKDS na zbadanie ich sytuacji i wdrożenie działań pomocowych. Jednocześnie od początku 2016 roku rozwija się wymiana zasobów pomiędzy organizacjami – zarówno osobowych (wolontariuszy), jak i rzeczowych (sprzętu itp.). DKDS jest także partnerem urzędu w przygotowywaniu pikników i innych imprez dla mieszkańców dzielnicy.
Przypomnijmy, że od 2015 roku DKDS o swoich działaniach informuje mieszkańców w wydawanym przez urząd dzielnicy miesięczniku „Twoje Bemowo” (w periodyku tym budżetowi partycypacyjnemu i DKDS poświęcono specjalną stronę). W planach jest też wydanie informatora o NGO na Bemowie.
DKDS jest ważnym ciałem dla osób, które podejmują decyzje w dzielnicy. Władza samorządowa powinna być blisko ludzi.
Źródło: Federacja MAZOWIA
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.