Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Federacja Mazowia to jedna z organizacji, które tworzą Stołeczne Centrum Organizacji Pozarządowych (SCWO). Jej działania w tym projekcie skupiają się na wspieraniu komisji dialogu społecznego (KDS) i dzielnicowych komisji dialogu społecznego (DKDS). W ramach działań Mazowii komisje mogły skorzystać m.in. z 60 godzin doradztwa specjalistycznego, na które zgłaszali zapotrzebowanie. Czego najbardziej potrzebowały komisje? Oto krótkie podsumowanie.
Największą popularnością cieszyło się doradztwo w temacie ewaluacji. Był to skutek zmiany dotyczącej ewaluacji projektów, jaką wprowadził w tym roku Urząd m.st. Warszawy w konkursach ofert. Ponieważ był to nowy obowiązek (choć ewaluacja występuje w wielu konkursach) zastanawiano się nad celowością narzucenia takiego obowiązku. Pojawił się kłopot m.in. z wyceną pracy ewaluatorów oraz ze znalezieniem specjalistów zajmujących się prowadzeniem ewaluacji. Poważnym problemem było konstruowanie wskaźników w projektach, sposób ich oceny i mierzalność. Pojawiło się w tych tematach wiele niejasności i nieporozumień, mimo że niektóre konkursy przed ogłoszeniem były konsultowane z KDS i DKDS. Ewaluatorka prowadząca doradztwo była często „tłumaczką”, wyjaśniającą organizacjom czego oczekuje od nich grantoodawca i dlaczego warto w ogóle robić ewaluację. Wspierała także w formułowaniu wskaźników i określaniu, w jaki sposób można zmierzyć, czy cel projektu został osiągnięty.
Doradztwo w temacie ewaluacji dotyczyło także innych tematów. KDS ds. Edukacji postanowiła zewaluować swoją pracę i dowiedzieć się na przykład, co jej członkowie myślą o pracy, efektach i skuteczności działań komisji, a także prezydium. Badanie jest w trakcie realizacji, a jego wyniki zostaną ogłoszone na ostatnim spotkaniu KDS w grudniu. KDS ds. Poradnictwa Specjalistycznego przygotowała koncepcję ewaluacji, która ma być dołączona do wypracowywanych przez nią „Standardów poradnictwa”. Będzie ona podana w formie rekomendacji i w najbliższym czasie pilotażowo wdrażana przez kilka organizacji.
Oprócz ewaluacji komisje korzystały także ze wsparcia ekspertów do spraw promocji. DKDS Ursynów przygotowała informator o organizacjach pozarządowych z dzielnicy pt. „Aktywny Ursynów”, który został wydany przez Urząd Dzielnicy. KDS ds. Srodowiska przyrodniczego wykorzystała doradztwo do założenia swojego fanpage na Facebooku i poszerzenia wiedzy nt. jego obsługi. Skorzystała także z porad specjalistki z SGGW w temacie zieleni miejskiej i wpływu miasta na drzewa w kontekście realizacji przez miasto programu Milion drzew dla Warszawy. KDS ds. Wisły wypracowywała z doradczynią strategię współpracy z m.st. Warszawa w temacie Roku Rzeki Wisły. Za to organizacje tworzące KDS ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego planują skorzystać z porad prawnika i dowiedzieć się, jak stać się stroną w postępowaniu administracyjnym.
Bez wątpienia możliwość wyboru tematów doradztwa przez KDS-y i DKDS-y oraz wsparcie przy organizacji spotkań przez SCWO był i jest dużą pomocą dla komisji. Bezpośredni kontakt członków komisji z animatorami pozwala na bieżąco śledzić potrzeby komisji i na nie reagować.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Federacja Mazowia
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.