Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
SCWO: Pytanie do Konserwatora – sposób na budowanie relacji oraz niwelowanie napięć w mieście
Federacja Mazowia
Od kilku lat mieszkańcy m.st. Warszawy mają możliwość zadawania Stołecznemu Konserwatorowi pytań. Inicjatywa ta powstała w Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, działającej przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków. Skąd taki pomysł?
Początek działania tego narzędzia jest dość prosty. W trakcie posiedzeń KDS uczestnicy, często dość spontanicznie, zadawali uczestniczącemu w nich konserwatorowi lub jego zastępcy pytania dotyczące powodów, dla których zostały podjęte takie, a nie inne decyzje dotyczące bardzo konkretnych spraw. Dlaczego np. wydawano gdzieś zezwolenie na przeprowadzenie robót budowlanych lub konserwatorskich, wpisano jakiś obiekt do rejestru zabytków, czy wyrażono zgodę na dokonanie wycinki drzew na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Pytania te były bardzo różnorodne i często zbyt szczegółowe, żeby konserwator od razu, bez wcześniejszego przygotowania, mógł rzetelnie i wyczerpująco na nie odpowiedzieć. Dlatego postanowiono wprowadzić zasadę, że pytania wpływają do 7 dni przed spotkaniem komisji po to, by konserwator mógł się do nich przygotować. Informacje o możliwości składania pytania znajdują się na stronie KDS ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
Pytania są prezentowane na komisji bezpośrednio przez osobę, która zgłosiła temat (często są to np. przedstawiciele NGO lub lokalnej, nieformalnej grupy mieszkańców, których bezpośrednio dotyczy decyzja). Jeśli ktoś zadał pytanie, ale nie przyszedł na spotkanie KDS, zdarza się, że temat nie jest omawiany. Odpowiedziom na pytania towarzyszy często pokazywanie dokumentacji, np. planów czy map, które na co dzień nie są dostępne od ręki. Trzeba o nie poprosić i przejść procedurę dostępu do informacji publicznej.
O relacjach i napięciu
Decyzje Stołecznego Konserwatora budzą często wiele kontrowersji i protestów mieszkańców. Niejednokrotnie są one podsycane oraz nagłaśniane przez lokalne media i nie zawsze ukazują całość sprawy. Bezpośrednie spotkania z konserwatorem dają możliwość dotarcia do szczegółowej wiedzy na temat danej sprawy. Warto dodać, że sami członkowie KDS są wysokiej klasy specjalistami: architektami, urbanistami lub po prostu pasjonatami, którzy często włączają się do dyskusji, odnoszą do poruszanych problemów i służą radą.
Spotkania KDS ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego organizowane są w godzinach popołudniowych, czyli osoby, które pracują mogą spokojnie dojechać po pracy. Obywają się w przyjemnej i nieformalnej atmosferze, która sprzyja dyskusji, często bardzo gorącej. Pytanie do konserwatora jest niejednokrotnie początkiem dłuższej współpracy członków komisji i mieszkańców. Bywa, że działania nie kończą się na usłyszeniu odpowiedzi na pytanie, ale są kontynuowane np. wspólnym pisaniem listów, formułowaniem stanowisk w danej sprawie lub podjęciem innego rodzaju działań. Zdarza się, że organizacje pozarządowe zadające pytanie, zostają na pewien czas członkami KDS. Niestety często po rozwiązaniu problemu odchodzą lub przestają się angażować.
Warto zauważyć, że pytanie do konserwatora powoduje że KDS ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego jest bardzo otwarta na wszystkich mieszkańców Warszawy. Pytanie może zadać każdy. Wielokrotnie bywa też narzędziem rozładowywania emocji i rozwiązywania konfliktów, poprzez po prostu wyjaśnienie zawiłości i powodów podjętej przez konserwatora decyzji. Jest to ogromny potencjał, który widzą członkowie KDS. Publikowanie pytań i odpowiedzi oraz udostępnianie szerszemu gronu odbiorców byłoby świetnym sposobem informowania i wyjaśniania, zarówno mieszkańcom jak i np. dziennikarzom, co miało wpływ na podjęte przez konserwatora decyzje. Idąc dalej mogłoby być narzędziem do łagodzenia konfliktów społecznych. Oby się udało - zapraszamy więc do zadawania pytań.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Federacja Mazowia
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.