SCWO: Organizacja pyta o... to, jak potraktować wpłatę od anonimowego darczyńcy?
"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, jak organizacja powinna potraktować wpłatę od anonimowego darczyńcy.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Wbrew pozorom nie jest to proste pytanie i trzeba na wstępie sprecyzować parę rzeczy.
PO PIERWSZE: Co rozumiemy przez "anonimowy"?
Czy darczyńcy chodzi o to, żeby fundacja nie wiedziała, kto darował jej pieniądze (całkowita anonimowość również dla fundacji), czy tylko, żeby nie rozgłaszała, że otrzymała wsparcie od Pana X (np. nie umieściła go na stronie internetowej, gdzie chwali się swoimi darczyńcami)? Jeśli tylko o to drugie, to darczyńcy - jeśli jest osobą fizyczną - gwarantuje dyskrecję Ustawa o ochronie danych osobowych. Bez jego zgody fundacja po prostu nie ma prawa ujawnić jego danych.
PO DRUGIE: Jaka jest forma darowizny?
Czy zostanie dokonana np. przelewem, czy otrzymamy gotówkę "w kopercie"? Jeśli to pierwsze, darowizna i tak nie będzie anonimowa, bo przy wpłacie w banku lub na poczcie dane darczyńcy zostaną spisane z dowodu, a organizacja, której podarował darowiznę pozna jego dane osobowe.
Fundacja jako instytucja obowiązana
Dodatkowo zachowanie anonimowości darczyńcy poważnie "utrudnia" ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Każda fundacja jest "instytucją obowiązaną" w rozumieniu tej ustawy i na mocy tego dokumentu jest zobowiązana do dopełniania szeregu formalności w stosunku do każdej przeprowadzonej przez siebie "transakcji na rzecz klienta" (a taką transakcją jest też przyjęcie darowizny).
Przed przyjęciem darowizny mamy obowiązek:
- przeanalizować klienta i dokonać "oceny ryzyka" prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, z uwzględnieniem w szczególności rodzaju klienta, stosunków gospodarczych, produktów lub transakcji,
- przeprowadzić analizę przeprowadzanej transakcji, a wyniki tej analizy udokumentować w formie papierowej lub elektronicznej,
- dokonać identyfikacji klienta i weryfikacji jego tożsamości na podstawie dokumentów lub informacji publicznie dostępnych,
Jak widać z powyższego, nie ma możliwości przyjęcia tradycyjnej darowizny bez ustalenia, zapisania i przechowywania danych darczyńcy, nie jest więc możliwa darowizna całkowicie anonimowa - taka, w której nawet organizacja nie będzie znała tożsamości darczyńcy.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23