SCWO: Organizacja pyta o... to, czy można zawrzeć nieodpłatną umowę o dzieło?
"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy można zawrzeć nieodpłatną umowę o dzieło.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy można zawrzeć nieodpłatną umowę o dzieło?
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Nie. Kodeks cywilny w art 627 definiuje umowę o dzieło tak:
"Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia".
W przypadku zaś umowy o dzieło, w której nie wskazano wysokości wynagrodzenia, Kodeks dość szczegółowo wskazuje jak powinno ono zostać ustalone:
"Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jeżeli także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie".
Wynagrodzenie jest zatem elementem umowy o dzieło, inaczej niż np. w przypadku umowy zlecenia, w której Kodeks zakłada możliwość wpisania do umowy jej nieodpłatności.
Podstawa prawna: Kodeks cywilny.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23