"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, co to jest odpowiedzialność solidarna.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
"Każdy członek odpowiada za zobowiązania stowarzyszenia zwykłego bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi członkami oraz ze stowarzyszeniem. Odpowiedzialność ta powstaje z chwilą, gdy egzekucja z majątku stowarzyszenia zwykłego okaże się bezskuteczna".
Z moich doświadczeń poradniczych wynika, że odpowiedzialność solidarna jest rozumiana jako odpowiedzialność "po równo". Mamy 10 tysięcy długu, jest nas pięcioro, więc na każdego przypadają 2 tysiące. Tymczasem wcale tak nie jest, w każdym razie nie do końca. Nasz wierzyciel może bowiem ściągnąć dług od odpowiadających solidarnie osób, ekzekwując go w całości tylko od jednej z nich. Tej, od której ściągnąć mu najłatwiej, tej która jest wypłacalna. Taka osoba może następnie dochodzić od pozostałych dłużników zwrotu przypadającej na nich części długu, który uregulowała, ale nie jest to bynajmniej automatyczne.
Powyższy cytat to fragment znowelizowanej ustawy Prawo o stowarzyszeniach (art. 40 ust 1b), dotyczy on stowarzyszeń zwykłych. Jak widać z brzmienia tego przepisu, za długi stowarzyszenia zwykłego odpowiadają solidarnie nie tylko ci, którzy je zaciągnęli, ale wszyscy jego członkowie, do wysokości swojego majątku. W praktyce może to znaczać, że członek stowarzyszenia zwykłego, będący członkiem tylko teoretycznie i od dawna nieangażujący się w życie stowarzyszenia, odpowie całym swoim majątkiem za długi zaciągnięte przez zarząd, o których mógł nawet nie wiedzieć.
Odpowiedzialność solidarna może wydawać się bardzo niesprawiedliwa, ale dobrze mieć świadomość, jak wygląda egzekucja zobowiązań solidarnych, zwłaszcza jeśli przystępujemy do stowarzyszenia zwykłego lub do zarządu stowarzyszenia rejestrowego, a nie mamy pewności, jaki będzie nasz realny wpływ na podejmowane decyzje i zaciągane zobowiązania. Może się bowiem okazać, że poniesiemy konsekwencje finansowe czegoś, na co akurat nie mieliśmy wpływu.
Zobowiązania solidarne zdefiniowane są w Kodeksie Cywilnym (art. 366-378).
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23