SCWO: Organizacja pyta o... możliwość sprzedaży darów ze zbiórki publicznej
"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy organizacje mogą sprzedać dary pochodzące ze zbiórki publicznej.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Z podobnym pytaniem zwróciłam się kiedyś do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które przed ostatnią reformą resortów było odpowiedzialne za zbiórki publiczne (obecnie zbiórki publiczne podlegają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji). Poniżej przytaczam odpowiedź, jakiej udzieliło mi ministerstwo:
"Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 498), zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel, pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. nr 234, poz. 1536, z późn. zm.) oraz na cele religijne. Biorąc powyższe pod uwagę, pojęcie zbiórki publicznej należy odnosić wyłącznie do akcji bezinteresownego zbierania przekazywanych funduszy (dobrowolnych datków) lub rzeczy, organizowanych w przestrzeni publicznej na wyznaczony cel. Natomiast zebrane dary winny zostać przekazane w niezmienionej postaci na pomoc potrzebującym.
Zatem sprzedaż, odsprzedaż zebranych darów rzeczowych nie są formą prowadzenia zbiórki publicznej".
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23