"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, ile osób liczy organ kolegialny w NGO.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Minimalną i maksymalną liczbę członków kolegialnego organu fundacji czy stowarzyszenia wskazuje jej statut. Co do zasady, organ kolegialny musi mieć więcej niż jedną osobę, jest bowiem przeciwieństwem organu jednoosobowego. Nie ma natomiast ustawowych regulacji wskazujących, że muszą to być minimum trzy osoby – a wiem, że takie przekonanie pokutuje w wielu organizacjach, przyjmujących, że skoro organ kolegialny to organ wieloosobowy, nie mogą go tworzyć mniej niż trzy osoby.
Oczywiście, planując organizację i ustalając jej organy, pod uwagę brać trzeba nie tylko wymogi ustawowe, ale także praktyczne aspekty funkcjonowania poszczególnych organów, w zależności od liczebności ich składu. Zetknęłam się z przypadkiem organizacji dobrze funkcjonującej przy 9-osobowym zarządzie i statutowym wymogu podejmowania decyzji przez zarząd wyłącznie jednomyślnie, ale to był absolutny wyjątek i gdybym miała doradzać organizacjom dopiero planującym swój statut, stanowczo odradzałabym takie ograniczanie decyzyjności poprzez wprowadzenie wymogu jednomyślności, zwłaszcza przy tak dużym zarządzie.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23