Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Komisja Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców jest jedną z młodszych Komisji m.st. Warszawy, powstała w listopadzie 2012 roku. Postanowiliśmy przybliżyć organizacje, które w niej działają oraz to, czym się zajmują.
W spotkaniu założycielskim KDS uczestniczyło 15 organizacji pozarządowych, od niewielkich NGO założonych przez samych cudzoziemców mieszkających w Polsce, po duże, o międzynarodowym zasięgu.
Obecnie do KDS należy 31 organizacji zajmujących się różnymi aspektami życia cudzoziemców w Polsce, są to m.in.:
- Fundacja Afryka Inaczej
- Fundacja dla Wolności
- Fundacja Inna Przestrzeń
- Fundacja Kultura Bez Granic
- Fundacja na Rzecz Różnorodności Społecznej
- Fundacja na Rzecz Centrum Wielokulturowego
- Fundacja „Ocalenie”
- Fundacja Rozwoju „Oprócz Granic”
- Fundacja Sam Dżub Ling
- Polska Akcja Humanitarna
- Społeczność Tybetańska w Polsce
KDS ma dwie wiceprzewodniczące: Kingę Białek ze Stowarzyszenia SIETAR Polska i Ksenię Naranovich z Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic”. W prezydium KDS są jeszcze dwie osoby: Piotr Bystrianin z Fundacji „Ocalenie” oraz Olesya Malyugina z Fundacji Inna Przestrzeń. Urzędniczką wydelegowaną z Centrum Komunikacji Społecznej jest Magdalena Wojno (główna specjalistka z Wydziału Koordynacji Polityki Społecznej). Komisja działa na podstawie regulaminu KDS przyjętego w grudniu 2012 roku.
KDS uczestniczy w ewaluacji dotychczasowych działań i projektów Centrum Wielokulturowego na warszawskiej Pradze, uczestniczy także we współtworzeniu nowych działań i kierunków rozwoju Centrum.
Centrum Wielokulturowe działa od 2010 roku; nad jego koncepcją i najważniejszymi zadaniami pracują wspólnie przedstawiciele/przedstawicielki m.st. Warszawy oraz koalicji kilkunastu organizacji pozarządowych. Centrum ma za zadanie integrować działania i skłaniać do współpracy poszczególne urzędy i instytucje miejskie oraz organizacje pozarządowe – zarówno te realizujące projekty na rzecz cudzoziemców, jak i NGO reprezentujące społeczności imigranckie. Wypracowane plany Centrum dotyczą następujących obszarów:
- Informacja – skierowana zarówno do cudzoziemców poszukujących wiadomości na temat adresowanych do nich programów samorządowych i pozarządowych, funkcjonowania urzędów czy oferty kulturalnej, jak i mieszkańców Warszawy oraz turystów chcących zaczerpnąć informacji o wielokulturowości stolicy.
- Aktywizacja – aktywizacja cudzoziemców, aby podmiotowo funkcjonowali w Warszawie i wsparcie dla środowisk imigranckich w realizacji własnych projektów oraz w działaniach integracyjnych.
- Edukacja – wsparcie dla działań edukacyjnych dotyczących wielokulturowości, integracji, edukacji w środowisku wielokulturowym, nauka języka polskiego, ale także edukowanie o wielokulturowym dziedzictwie i dzisiejszym obliczu Warszawy.
- Kultura – to przede wszystkim wspieranie działań kulturalnych realizowanych przez przedstawicieli różnych środowisk cudzoziemców, wsparcie dla międzynarodowych projektów kulturotwórczych oraz interaktywna wystawa o wielokulturowym dziedzictwie Warszawy.
- Badania – głównym wyzwaniem dla tego obszaru jest realizacja regularnych kompleksowych badań nad migracjami w Warszawie.
Sukcesami KDS ds. Cudzoziemców są także niewątpliwie dwa szczegółowe stanowiska wypracowane i spisane na kilkunastu stronach:
- W sprawie ustawy o cudzoziemcach w grudniu 2012 roku,
- Wspólne, wypracowane stanowisko KDS ds. Cudzoziemców oraz Zespołu ds. koordynacji działań na rzecz cudzoziemców, mniejszości narodowych i etnicznych w sprawie konsultacji społecznych dokumentu „Polska polityka integracji cudzoziemców – założenia i wytyczne" w listopadzie 2013 roku.
Wiceprzewodniczące serdecznie zapraszają do współpracy w Komisji inne organizacje. Warto dołączyć do KDS ds. Cudzoziemców i wspólne realizować działania skierowane do cudzoziemców oraz edukować w obszarze wielokulturowości i współdziałania.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Federacja Mazowia
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.