Lepsze adresowanie pomocy, ograniczenie powtarzalności usług w placówkach na danym terenie, specjalizacja we wsparciu danego typu oraz wzmocnienie roli ekspertów – to cele Lokalnych Systemów Wsparcia i dedykowanej im Komisji Dialogu Społecznego. Chociaż działania prowadzone są od niedawna, mają szansę pomóc w rozwiązaniu miejskich problemów społecznych.
Lokalne Systemy Wsparcia
- Lokalny System Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży na Pradze Północ – TU PRAGA WAW PL II
- Lokalny System Wsparcia na Targówku Mieszkaniowym
- BAZA Baza Akcji Zintegrowanej Animacji
- MY TARGÓWEK – Fabryka nowych możliwości
- "STONOGA" - "ZONA MURANÓW"
- "BIELAŃSKA STONOGA"
- "STACJA URSUS"
- "RAZEM z Ochotą"
Działania, które prowadzi każde z nich, skierowane są do uczniów z siedmiu dzielnic Warszawy: Pragi Północ, Pragi Południe, Targówka, Ochoty, Bielan, Śródmieścia i Ursusa. Głównym celem projektów jest poprawa wyników szkolnych dzieci i młodzieży oraz podniesienie ich frekwencji w szkole.
Dzięki tym przedsięwzięciom z dodatkowego wsparcia korzysta obecnie ok. 4000 uczniów z 32 szkół w Warszawie. W ramach LSW organizowane są dla nich między innymi zajęcia edukacyjne, socjoterapia oraz inicjatywy rozwijające zainteresowania. Na pomoc mogą liczyć również rodzice, którym oferowane są zajęcia wspierające. Ważny element projektów stanowią inicjatywy integracyjne dla mieszkańców – pikniki sąsiedzkie czy festyny dla społeczności lokalnej.
Realizację powyższych projektów wspiera pośrednio KDS ds. Lokalnych Systemów Wsparcia. W spotkaniach Komitetu uczestniczą dwie urzędniczki z Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy oraz przedstawiciele NGO. W ramach KDS wymieniają się doświadczeniami, wspierają w rozwiązywaniu trudnych sytuacji oraz doprecyzowują proces monitorowania realizacji wskaźników i aspekty sprawozdawczo-ewaluacyjne projektów LSW.
Dziecko w centrum zainteresowania
Dzięki danym, które zawarto w tym dokumencie, przygotowano wytyczne do pierwszego konkursu na inicjatywy LSW. Miał on na celu wsparcie przedsięwzięć jednoczących wysiłki organizacji pozarządowych z działalnością lokalnych instytucji publicznych pracujących z rodzinami. W celu uzyskania kompleksowej odpowiedzi na istniejące problemy społeczne szczególną uwagę zwrócono na współpracę wielu podmiotów: urzędników, nauczycieli oraz ekspertów i specjalistek z organizacji pozarządowych.
Nim jednak ogłoszono konkurs, analizie poddano dotychczasowy system wspierania dzieci przez różne instytucje oraz zebrano dobre praktyki NGO. Pod powstanie Lokalnych Systemów Wsparcia mocny fundament merytoryczny stworzył, funkcjonujący wcześniej, Program Rodzina. Biuro Pomocy i Projektów Społecznych za głównego adresata pomocy określiło dziecko; uznano je bowiem za "soczewkę skupiającą wszystkie problemy rodziny". Postanowiono też, że wszystkie elementy oferowanego mu wsparcia należy zjednoczyć w ramach działania jednego konsorcjum i jednego projektu.
Pierwszym programem, który otrzymał dofinansowanie jako konsorcjum LSW, był pilotażowy program BAZA, prowadzony od 2013 roku. Projekt zapewnia kompleksowe działania na danym obszarze i rozbudowany system monitoringu ich efektywności. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom daje on możliwość sprawdzenia, co najlepiej sprawdza się w danej grupie osób w środowisku lokalnym.
Konsorcjum realizujące projekt BAZA prowadzi cztery formy wsparcia z przypisanymi do nich działaniami:
Placówkę wsparcia dziennego:
- Korepetycje ogólne
- Terapia logopedyczna i pedagogiczna
- Konsultacje psychologiczne
- Wsparcie dla rodzin
Działania na terenie szkół:
- Warsztaty dla dzieci
- Program profilaktyczny
- Korepetycje specjalistyczne
- Spotkania interdyscyplinarne
- Warsztaty dla kadry
- Szkolne dni kulturalne
- Realizacja miniprojektów
Działania uliczne:
- Grupy uliczne
- Miniprojekty
- Praca interwencyjna
- Weekendowe rozgrywki gier planszowych
Kluby młodzieżowe:
- Piesze wycieczki
- Teatr
- Rozgrywki gier planszowych
- Korepetycje
Nowe możliwości działania
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Głównym celem projektów jest poprawa wyników szkolnych dzieci i młodzieży oraz podniesienie ich frekwencji w szkole.
Źródło: Federacja MAZOWIA
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23