Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Wielokrotnie w trakcie rocznej współpracy z KDS-ami i DKD-sami zdarzało się nam słyszeć słowa "nasza komisja działa najlepiej w Warszawie ponieważ…" lub bez "ponieważ", po prostu działa najlepiej. Bez wątpienia wiele działa dobrze, a nawet bardzo dobrze, jest jednak taka komisja, o której śmiało można powiedzieć, że jest wyjątkowa - może się pochwalić wieloma sukcesami i dużą skutecznością działania.
Prezydium i jeszcze raz prezydium
A mowa o Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji, działającej przy Biurze Edukacji m.st. Warszawy. Na sukces składa się jak zwykle wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia skład prezydium komisji. Tworzy je kilka osób, bardzo doświadczonych przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, którzy sami od wielu lat współpracują lub prowadzą swoje własne organizacje, a oprócz tego angażują się w ciała dialogu społecznego na poziomie Warszawy i województwa. Wieloletnie doświadczenie w zdobywaniu grantów i udział w konsultacjach przy tworzeniu różnych programów oraz dokumentów strategicznych, dotyczących współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, przekłada się na ogromną wiedzę członków prezydium. Wykorzystują oni swoje bogate doświadczenie w codziennych pracach KDS, m.in. konsultując konkursy i program współpracy czy inicjując nowe pomysły na współpracę miasta z NGO. Prezydium spotyka się raz w miesiącu w celu omówienia działań komisji. Warto dodać, co nie jest bez znaczenia, że członkowie komisji po prostu się lubią.
Współpraca z biurem i miastem
Komisja ma bardzo dobry kontakt i współpracę z przedstawicielami Biura Edukacji. Przedstawicielki biura zawsze uczestniczą w posiedzeniach komisji, a także w spotkaniach prezydium. Jeśli zachodzi potrzeba, w spotkaniach bierze udział także dyrekcja Biura. Efektem tej współpracy jest obecny kształt konkursów wypracowywany wspólnie, w autentycznym dialogu. Członkowie KDS i biura traktują w konkursach edukację całościowo, globalnie, integrująco w stosunku do wszystkich jej podmiotów i tematów. KDS został zaproszony przez m.st. Warszawę do współtworzenia Program Rozwoju Edukacji (do 2020 roku), a konkretnie, co jest dość unikatowe w tworzeniu dokumentów strategicznych, do napisania rozdziału dot. NGO w edukacji. KDS brał także udział w wypracowaniu projektu Zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy (weszło już w życie) dot. udostępniania pomieszczeń szkolnych organizacjom pozarządowym.
Ewaluacja działania KDS – odpowiedź na problemy komisji
Mimo wielu sukcesów i sprawnego działania komisja ma także swoje zmartwienia. Choć z grantów Biura Edukacji korzysta w ciągu roku ponad 100 organizacji, do KDS zapisanych jest 59 z nich. Jeszcze mniej, bo około 20 przedstawicieli NGO uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach komisji i nie zawsze uczestnictwo to jest aktywne. Wiele inicjatyw tego ciała jest inicjowanych przez samo prezydium. Podobnie jak w przypadku wielu innych komisji, największa frekwencja na spotkaniach jest w momencie konsultowania konkursów ofert dla organizacji pozarządowych, ponieważ to bezpośrednio dotyczy członków NGO, które planują starać się o granty. Kiedy mija termin konsultacji, frekwencja i zaangażowanie organizacji znacząco spadają. W ramach współpracy Federacji Mazowia z KDS, jej prezydium zainicjowało przeprowadzenie ewaluacji, która ma odpowiedzieć na pytania dotyczące działania KDS, m.in. tego, dlaczego tak niewiele organizacji się angażuje, jak członkowie komisji oceniają pracę prezydium, co chcieli by zmienić, co wnieść, jakimi tematami według nich powinna zajmować się komisja. Ewaluacja jest już na ukończeniu, a jej wstępne wyniki dały członkom i członkiniom prezydium impulsy do zmian. Jest to bez wątpienia działanie godne polecenia dla innych KDS i DKDS działających w Warszawie.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Federacja Mazowia
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.