Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Komisje dialogu społecznego dążą do wypracowania konstruktywnych i trwałych rozwiązań problemów miejskich. Aby ich działania były skuteczne, konieczna jest mądra współpraca pomiędzy jej przedstawicielami. Z myślą o promowaniu dobrych praktyk, w dziesięciu punktach prezentujemy kluczowe obszary w budowaniu dobrego dialogu społecznego.
Przewodniczący prezydium to główny filar KDS i DKDS, dlatego wybór osoby sprawującej tę funkcję powinien być przemyślany. Dobry przewodniczący to naturalny lider, który ma wiedzę przedmiotową, potrafi zmotywować członków komisji do działania, wyznaczyć cele i aktywnie uczestniczy w kreowaniu pomysłów. To dzięki niemu Komisja może właściwie funkcjonować i realizować swoje zadania.
2. Regulamin
Najważniejszym dokumentem wewnętrznym Komisji jest jej regulamin. Zawiera on zasady dotyczące m.in. funkcjonowania KDS i DKDS, wyboru przewodniczącego prezydium oraz przyjmowania nowych organizacji. Właściwie opracowany regulamin znacznie ułatwia codzienną pracę Komisji.
3. Przedstawiciele urzędu
Dobra współpraca NGO i urzędu to fundament skutecznego działania KDS i DKDS. Dlatego szczególnie ważne jest, by w prace Komisji angażowali się urzędnicy przygotowani merytorycznie i otwarci na wspólne poszukiwanie lepszych rozwiązań problemów miasta.
4. Eksperci merytoryczni
Aby Komisja mogła działać sprawnie, bardzo istotne jest, aby z jej grona zostały wybrane osoby, które są ekspertami w danej dziedzinie, związanej z pracą KDS i DKDS. Opierając się na ich opinii, łatwiej będzie konsultować dokumenty i opiniować np. ogłoszenia konkursowe – szczególnie, gdy mamy niewiele czasu na podjęcie decyzji.
5. Komunikacja
Kontakt pomiędzy przedstawicielami Komisji nie ogranicza się wyłącznie do wspólnych posiedzeń, dlatego ważne jest ustalenie sposobu komunikacji pomiędzy wyznaczonymi terminami spotkań. Warto pamiętać, że konsultacje dokumentów i podejmowanie decyzji mogą w takich sytuacjach znacznie ułatwić np. narzędzia internetowe.
6. Miejsce spotkań
Wybierając miejsce spotkań Komisji, należy zadbać o to, by obiekt był dostępny dla osób mających trudności w poruszaniu się, a także znajdował się w dogodnej lokalizacji. Niektóre KDS i DKDS spotykają się w stałym miejscu, inne organizują zebrania w budynkach organizacji pozarządowych, które wchodzą w skład Komisji. Czasami miejscem spotkań jest też urząd lub inne miejsce należące do miasta.
7. Notatki ze spotkań
Z każdego spotkania Komisji należy sporządzić notatkę, uwzględniającą poruszone tematy, podjęte dyskusje i przedstawione propozycje. Tak przygotowane notatki powinny zostać rozesłane do wszystkich członków Komisji. Należy je także obowiązkowo umieścić na stronie www.um.warszawa.pl/ngo.
8. Terminy i przypomnienia
Pamiętajmy, by w czasie posiedzeń Komisji zaplanować terminy kolejnych spotkań. Niektóre KDS i DKDS wyznaczają stałe terminy spotkań (np. pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17.30), inne zaś ustalają kolejne daty podczas obrad Komisji, w porozumieniu z jej przedstawicielami. O zbliżającym się terminie obrad Komisji warto przypomnieć jej przedstawicielom, np. wysyłając maile. Wszystkie terminy spotkań publikujmy też na stronie www.um.warszawa.pl/ngo.
9. Wspólna sprawa
Pamiętajmy, że wszystkie podmioty skupione w KDS i DKDS (czyli przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracowników biur i urzędów dzielnicy) jednoczy wspólny cel: dobro mieszkańców Warszawy. Od każdego z nas zależy wynik dyskusji o miejskich sprawach, kształt konsultowanych projektów i zgodny dialog obywatelski, dlatego starajmy się działać odpowiedzialnie i zgodnie.
10. Sukcesy i plany
Działania Komisji, jej sukcesy i plany na przyszłość warto podawać do publicznej wiadomości. Zachęcimy w ten sposób inne NGO do współpracy z nami – im więcej organizacji zjednoczy się wokół wspólnego celu, tym lepszy będzie rezultat naszych prac.
Od każdego z nas zależy wynik dyskusji o miejskich sprawach, kształt konsultowanych projektów i zgodny dialog obywatelski, dlatego starajmy się działać odpowiedzialnie i zgodnie.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.