Przeprowadzone na rynku pracy badania wykazały, że istnieją zawody, w których osoby w wieku powyżej 50 lat potrafią się doskonale odnaleźć. Jednym z takich zawodów, który – co istotne - może być wykonywany po stosunkowo krótkim przeszkoleniu, jest zawód sanitariusza wyspecjalizowanego w opiece nad osobami starszymi.
Sanitariuszki – nowa szansa na siebie
Osoby powyżej 50. roku życia to jedna z grup najbardziej zagrożonych długotrwałym bezrobociem i mająca trudności z powrotem na rynek pracy, a jednocześnie charakteryzuje się ogromnym potencjałem, który można z powodzeniem wykorzystać w pracy zawodowej. Dla wielu przedstawicieli tej grupy po utracie pracy jedynym źródłem utrzymania stają się świadczenia, udzielane przez ośrodki pomocy społecznej. Na trudności tych osób w znalezieniu pracy wpływają dwie grupy czynników:
- niechętny stosunek pracodawców, ze względu na wiek i przekonanie o braku odpowiednich umiejętności, oraz mniejsza wydajność pracy w porównaniu z młodszymi pracownikami
- cechy typowe dla grupy 50+, czyli niska samoocena, brak wiary we własne możliwości, strach przed zmianami i możliwym niepowodzeniem.
Przeprowadzone na rynku pracy badania wykazały jednak, że istnieją zawody, w których osoby w wieku powyżej 50 lat potrafią się doskonale odnaleźć. Jednym z takich zawodów, który – co istotne -może być wykonywany po stosunkowo krótkim przeszkoleniu, jest zawód sanitariusza wyspecjalizowanego w opiece nad osobami starszymi. Pierwsza, pilotażowa grupa sanitariuszy została przeszkolona w 2007 roku i z powodzeniem rozpoczęła pracę w Klinice Neurologii Wieku Podeszłego Centralnego Szpitala Klinicznego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Głównym celem projektu Sanitariuszki – nowa szansa na siebie, realizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju regionalnego oraz Fundację Akademia Obywatelska jest reintegracja społeczno-zawodowa 60 osób powyżej 50. roku życia, zamieszkałych na terenie województwa podkarpackiego. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez:
- nabycie przez 60 osób praktycznych umiejętności w zawodzie sanitariusza szpitalnego oraz sanitariusza-opiekuna osoby starszej
- nabycie umiejętności poruszania się na rynku pracy, zwiększenie mobilności zawodowej uczestników projektu
- poprawę społecznego funkcjonowania osób objętych wsparciem.
Działaniami, które mają do realizacji tego celu przybliżyć jest objętych około 60 osób. Podczas 3 dniowych wyjazdowych warsztatów integracyjnych uczestnicy pracowali nową metodą Racjonalnej Terapii Zachowania. Jest to innowacyjny sposób pracy z grupami wykluczonymi lub zagrożonymi wykluczeniem. Jest to terapia samopomocowa przeznaczona dla ludzi z organicznie zdrowymi mózgami, pozwalająca na racjonalną ocenę jakości własnego życia i dokonania korzystnych zmian. Pomaga w eliminowaniu stresu będącego wynikiem błędnego oceniania rzeczywistości i szkodliwych umysłowych wyobrażeń, gdyż uświadamia jaki wpływu ma stres na funkcjonowanie organizmu i jaka jest jego rola. RTZ daje możliwość natychmiastowej poprawy samopoczucia poprzez zmianę przekonań. Prowadzi do zdrowia emocjonalnego, co uwidacznia się w skuteczniejszym radzeniu sobie z problemami codziennego życia. Dzięki tym warsztatom uczestnicy nauczyli się jak podnieść w sobie poziom nadziei i lepiej zaadaptować się w nowej sytuacji życiowej, nauczyli się łatwości w podejmowaniu własnych decyzji, jak umieć osiągnąć spokój umysłu oraz udoskonalili system komunikacji. Warsztaty prowadziła Fundacja Wspierania Profilaktyki i Edukacji Zdrowia „Źródełko”. Kolejnym etapem są szkolenia teoretyczne(132 h) i praktyczne(176 h), które potrwają 5 miesięcy i zakończą się egzaminem. Pierwsze – teoretyczne pozwalają uzyskać wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu sanitariusz-opiekun osób starszych, a praktyczne - umiejętności dot. opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Kolejnym etapem będzie półroczny staż zawodowy, odbywany w 5-osobowych grupach pod opieką pielęgniarek oddziałowych lub opiekunów stażów. Przez cały okres przygotowań do zawodu sanitariusza, szkolone osoby będą miały zapewniony dodatek szkoleniowy, posiłek, a następnie, w trakcie stażu, stypendium i refundację kosztów dojazdu.
„Starzejące się społeczeństwo, emigracje zarobkowe to niektóre z przyczyn i powodów dla których osoby w podeszłym wieku pozostają same ze swymi dolegliwościami i niepełnosprawnością. Sanitariusze, których szkolimy mają uzdrowić po części tą sytuację świadcząc usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne w środowiskach domowych oraz w instytucjach opieki. Dla samych Sanitariuszek to szansa na reintegrację społeczno-zawodową i na zdobycie zawodu, który jak wskazują tendencje społeczne – będzie miał popyt”, mówi Robert Bąk, koordynator projektu.
Źródło: Fundacja Akademia Obywatelska