Wejście na rynek pracy to wyjątkowy moment w życiu młodych osób, który może zadecydować o ich przyszłości. Dla młodzieży z pieczy zastępczej ten czas może być szczególnym wyzwaniem, dlatego Fundacja PFR już po raz szósty zaprosiła grupę młodych, ambitnych osób, aby pomóc im w pewniejszym wkraczaniu w dorosłość. Jak w każdej poprzedniej edycji i ta została wzbogacona o dodatkowe działania, aby jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby młodych ludzi.
W miniony weekend odbył się pierwszy zjazd stacjonarny dla uczestników i uczestniczek projektu. Mieli oni okazję wziąć udział w warsztatach wzmacniających mocne strony, poznać się nawzajem oraz odbyć pierwsze konsultacje ze swoimi mentorami. W tym roku uczestniczy 28 młodych osób, które przez najbliższe miesiące będą zdobywać cenne i praktyczne umiejętności na temat rynku pracy i życia zawodowego. Tradycyjnie, pierwsze warsztaty odbyły się w Centralnym Domu Technologii w Warszawie, co pozwoliło na stworzenie przyjaznej i inspirującej atmosfery w towarzystwie ekspertów i ekspertek.
Pierwszy miesiąc rozwoju
Samodzielni rozpoczęli przygodę z projektem już od marca poprzez udział w indywidualnych konsultacjach z doradczynią zawodową. Dzięki temu na pierwszy zjazdy przyjechali już pewniejsi siebie i przygotowani, wiedząc czego mogą się spodziewać podczas kolejnych etapów projektu.
„Wierzymy, że każdy młody człowiek ma w sobie ogromny potencjał, który tylko czeka na odkrycie. Dlatego naszym priorytetem jest zapewnienie uczestnikom i uczestniczkom niezbędnych narzędzi i wsparcia, aby mogli oni z sukcesem wkroczyć na rynek pracy i zrealizować swoje marzenia” – Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.
Pierwszym punktem pierwszego zjazdu stacjonarnego w miniony weekend było wypełnienie Testów Talentów Gallupa, po rozwiązaniu których, SamoDZIELNI wzięli udział w dedykowanych warsztatach. Dzięki nim uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakie są ich największe zalety i predyspozycje. Uczestnicy dowiedzieli się również jak pisać swoje CV, podczas warsztatów prowadzonych przez Michała Góreckiego, wolontariusza i mentora związanego z Our Future Foundation. Ekspert przedstawił im tajniki dotyczące rekrutacji, podpowiedział jak napisać zapadający w pamięć list motywacyjny oraz jak prawidłowo odpowiadać na ogłoszenia o pracę. Dzięki gościnności Polskiego Holdingu Hotelowego, Partnera projektu, pierwszy dzień zjazdu został zwieńczony kolacją powitalną w Regent Warsaw Hotel. PHH od dwóch lat wspiera SamoDZIELNYCH, zapewniając wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom noclegi w Warszawie, organizując kolację powitalną oraz proponując ofertę stażową.
"Staż w hotelu to dla uczestników projektu szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, rozwój umiejętności interpersonalnych i poznanie realiów rynku pracy. Może to być cenna lekcja wkraczania w dorosłość i jedna z dróg kariery w hotelarstwie” – podkreśla Karolina Sawicka, Dyrektor Pionu HR w Polskim Holdingu Hotelowym.
Niedzielę SamoDZIELNI rozpoczęli od spotkania z przedstawicielami Polskiego Holdingu Hotelowego oraz dwójką uczestników z poprzednich edycji, którzy po odbyciu stażu w Regent Warsaw Hotel, podjęli w nim stałą pracę. Opowiadali oni o możliwościach podjęcia stażu w PHH i ścieżkach rozwoju kariery w hotelarstwie i hospitality. Następnie udali się na zwiedzanie Regent Warsaw Hotel, poznali tę przestrzeń „od podszewki” – poznali zarówno zaplecze jak i szeroką ofertę pokoi. Następnie spotkali się na warsztatach w CDT z wolontariuszką Agnieszką Sygułą, na co dzień zajmującą stanowisko Dyrektorki Departamentu Prawnego w PFR Ventures, która udzieliła cennych wskazówek na temat prawa pracy. Aby dowiedzieć się jak sprawnie i dobrze wykorzystać wiedzę zdobytą podczas warsztatów, uczestnicy spotkali się z mentorami i mentorkami – wolontariuszami i wolontariuszkami z Grupy Kapitałowej PFR – którzy dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu, będą pomagać SamoDZIELNYM w najlepszym rozpoczęciu swojej kariery. Punktem wyjścia do indywidualnych rozmów stały się raporty sporządzone przez doradczynię zawodową oraz wyniki Testów Talentów Gallupa. Opierając się na zidentyfikowanych mocnych stronach, mogli oni doradzać uczestnikom i uczestniczkom w wyborze odpowiednich ścieżek rozwoju, kursów i szkoleń.
Sześć edycji, setki szans. Fundacja PFR pisze scenariusze kariery
SamoDZIELNI to autorski projekt Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju stworzony w celu zaspokojenia rzeczywistych potrzeb młodzieży dorastającej w pieczy zastępczej. Od 2019 roku przeprowadzono 157 godzin warsztatów i 152 godziny indywidualnych konsultacji. Tym samym przeszkolono aż 140 uczestniczek i uczestników, rozdano tyle samo Bonów na rozwój, a w pomoc zaangażowało się 65 wolontariuszy-ekspertów i wolontariuszek-ekspertek.
Głównym celem Projektu jest wyposażenie młodzieży, która rozpoczyna swoją karierę zawodową, w kluczowe umiejętności, takie jak przygotowanie cv, prezentowanie swojej wiedzy podczas procesu rekrutacji, wybór i planowanie ścieżki kariery, negocjowanie warunków zatrudnienia, a także poruszanie się w nowym środowisku podczas pierwszych dni pracy zawodowej. Aby realnie wesprzeć plany młodych ludzi i pomóc im w zdobyciu pierwszych kwalifikacji, każdy z nich na zakończenie kolejnych edycji otrzymuje dodatkowo tzw. Bon na rozwój, czyli pełne finansowanie wybranego kursu zawodowego.
1,5% nadziei, resztę zrobią sami
Fundacja PFR ma status Organizacji Pożytku Publicznego i zachęca do wsparcia programu SamoDZIELNI podczas rozliczania zeznania podatkowego. Zgromadzone środki przekazuje na dodatkowe wsparcie dla uczestników projektu.
Partnerami tegorocznej edycji programu zostali Polski Holding Hotelowy wspólnie z Regent Warsaw Hotel oraz Centralny Dom Technologii. Patronat honorowy nad projektem objęła Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Patronat medialny objęła redakcja Super Expressu.