Na Portalu DomyDziecka.org powstała lista zawierająca informacje o wolnych miejscach w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka. Pomoże sądom i organizatorom pieczy zastępczej w szukaniu domów dla najmłodszych dzieci. To ważny krok w procesie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej.
Instytucja to nie dom dla maluchów
Wkrótce minie dekada od uchwalenia Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wedle jej zapisów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, poza nielicznymi wyjątkami, nie mogą znajdować się dzieci poniżej 10. roku życia. Ich miejsce jest w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka. Pomimo to 31 grudnia 2019 roku w instytucjonalnej pieczy zastępczej nadal przebywało 3043 dzieci poniżej 10. roku życia. Jedynie 107 maluchów doświadczało stałej opieki jednej osoby – swojej mamy, która również była podopieczną placówki. Pozostałe zostały umieszczone w pieczy instytucjonalnej m.in. z powodu posiadania w placówce starszego rodzeństwa i braku wolnych miejsc w pieczy rodzinnej.
Ów odbierający nadzieję „brak wolnych miejsc” nie wynika wyłącznie z niewystarczającej liczby chętnych osób gotowych do podjęcia się trudnej pracy rodzica zastępczego. Rodziny zastępcze są i czekają na przyjęcie dzieci. Jednak, by miały szanse stworzyć dla nich dom, potrzeba więcej dobrej woli i determinacji urzędów.
Brak szybkiego kontaktu między sądami rodzinnymi a organizatorami rodzinnej pieczy zastępczej oraz pomiędzy samymi organizatorami sprawia, że dzieci, które mogłyby wychowywać się w rodzinie, zbyt długo tkwią w placówkach.
Lista wolnych miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej
Portal DomyDziecka.org stworzył listę rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, które chcą otoczyć opieką kolejne dzieci. Baza daje szansę pozostającym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych dzieciom na poznanie kochających, choć zastępczych, rodziców i dorastanie w domowym środowisku.
„Pomysł poszerzenia naszej strony o listę wolnych miejsc wysunęła Małgorzata Sawicka, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Fundacji na rzecz Pieczy Zastępczej ‘Przystanek Rodzina’. Niejednokrotnie sami odbieraliśmy telefony od sądów rodzinnych czy PCPR-ów z pytaniem o wolne miejsca w rodzinach” – mówi Pavlo Khmara, założyciel Portalu DomyDziecka.org. – „Zdajemy sobie sprawę, że za prowadzenie takiej bazy powinno odpowiadać ministerstwo lub, jak obecnie w pieczy instytucjonalnej, wojewoda. Jednak, gdy możemy chronić dzieci, nie ma sensu dłużej bezczynnie na nią czekać.”
Ogólnodostępną bazę wolnych miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej znaleźć można na Portalu DomyDziecka.org w zakładce „Placówki”. Korzystać z niej będą wydziały rodzinne sądów rejonowych, powiatowe centra pomocy rodzinie i pozostali organizatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, od których decyzji zależy dalszy los dzieci. Wystarczy, że zatelefonują do wybranej rodziny i dopytają o szczegóły, a następnie nawiążą kontakt z nadzorującym ją organizatorem pieczy zastępczej – PCPR lub MOPR.
Aktualnie rejestr zawiera informacje o 32 wolnych miejscach w 19 rodzinach z całej Polski. Oznacza to, że dla 32 małych dzieci codziennością może stać się prawdziwy dom i uwaga rodzica, nie placówka opiekuńczo-wychowawcza, w której dyżurują wychowawcy. Lista wciąż się rozrasta.
Informacja o możliwości przyjęcia kolejnych podopiecznych uzupełniania jest przez samych prowadzących. By uprościć urzędom poszukiwania odpowiedniej rodziny, podają wiek dzieci, którymi obecnie się zajmują, oraz przedział wiekowy tych, których gotowi są przyjąć. Na swoim profilu domy mogą dodać również inne uwagi, na przykład o możliwości przyjęcia dziecka z problemami zdrowotnymi.
Lista wolnych miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej ma charakter informacyjny. Nie jest oficjalnie obowiązująca i obecność na niej nie gwarantuje, że każde zgłoszone dziecko zostanie przyjęte do rodziny. Niektórych powiatowych organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej wciąż trudno przekonać, by wyrazili zgodę na przyjęcie dzieci spoza regionu.
Dopisz swój dom
Rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, które jeszcze nie założyły profilu swojego domu, zachęcamy do rejestracji na Portalu DomyDziecka.org. Jeśli chcesz, by Twój dom dołączył do bazy placówek, wpisał się na listę wolnych miejsc i sam korzystał z dodatkowej pomocy, ale obawiasz się udostępnienia pełnego adresu, poinformuj o tym przy składaniu dokumentów. W wyjątkowych sytuacjach nazwa ulicy i numer domu może zostać ukryta.
Portal DomyDziecka.org od lat wspiera rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, łącząc ofiarodawców z potrzebującymi pomocy. Dziś są nimi rodzice zastępczy, którzy otwierają swoje serca i domy na przyjęcie kolejnego dziecka.