S3KTOR 2024. Polski Związek Szachowy – laureat II miejsca [film]
Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” stanowi warszawską część ogólnopolskiego programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, prowadzonego przez Polski Związek Szachowy. Inicjatywa ta zajęła trzecie miejsce w konkursie S3KTOR 2024.
Pierwsze zajęcia szachowe rozpoczęły się wraz z rokiem szkolnym 2013/2014, ponad dziesięć lat temu. Warszawa była prekursorem tego rozwiązania. Obecnie to największe, systemowo prowadzone, edukacyjne przedsięwzięcie szachowe, którym objęto klasy I-III szkół podstawowych.
Dzieci szybciej reagują na humor w zadaniu
Warszawskie działania realizowane są przez Polski Związek Szachowy we współpracy z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz samorządową placówką doskonalenia nauczycieli – Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).
ZOBACZ także: Szachy bawią i uczą. Królewska gra coraz popularniejsza w polskich szkołach >
Założeniem projektu jest wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych uczennic i uczniów, poszerzanie kompetencji zawodowych nauczycielek i nauczycieli, upowszechnianie wykorzystywania gier logicznych w procesie edukacji formalnej i pozaformalnej.
Nadrzędnym celem tych działań jest wzmacnianie zdolności matematycznych, umiejętności logicznego myślenia, zachęcanie najmłodszych do udziału we współzawodnictwie sportowym oraz aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.
Badania przeprowadzone w szkołach przez specjalistów z Akademii Leona Koźmińskiego jednoznacznie potwierdziły walory edukacyjne królewskiej gry – rozwój poznawczy uczniów w stołecznych „klasach szachowych” był szybszy – uczniowie i uczennice m.in. lepiej dodawali i odejmowali, szybciej reagowali na humor w zadaniu.
Zobacz film o projekcie „Wars i Sawa grają w szachy”
X Turniej Finałowy
W 2024 roku w projekcie brało udział 91 stołecznych szkół podstawowych, w których ponad 6,5 tys. najmłodszych uczniów uczyło się grać w szachy, co najmniej godzinę tygodniowo. Dodatkowo w tym samym roku przeszkolono kolejnych 55 warszawskich nauczycieli – zorganizowano 72-godzinny kurs podstawowy z metodyki nauczania gry w szachy, którego ukończenie uprawnia do prowadzenia nauki gry w szachy dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
W 2024 roku odbył się X Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego, w którym udział wzięło 350 warszawskich uczniów i uczennic z 41 szkół podstawowych. Podczas jubileuszowego turnieju rozstrzygnięto także konkurs „Szachorezada” na najciekawszą pracę plastyczną i literacką o tematyce szachowej. Uczestnicy mogli podziwiać wystawę ponad 130 prac uczniowskich zgłoszonych do tego konkursu.
Turniej rozegrano 10 czerwca 2024 r. w Hali Torwar w Warszawie. Dodatkowa klasyfikacja obowiązywała dla dzieci reprezentujących szkoły warszawskie z projektu „Wars i Sawa grają w szachy”. Ogółem wystąpiło ponad 650 zawodniczek i zawodników, którzy rozegrali ponad 2000 partii szachowych. Zawodnicy reprezentowali 69 szkół z całej Polski.
Zobacz moment wręczania nagrody
Zapraszamy do galerii foto
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23