Bycie rodzicem dziecka niepełnosprawnego w Polsce często oznacza izolację. Placówki świadczące pomoc takim dzieciom i ich opiekunom, traktują ich przedmiotowo, lekarze nie poświęcają im wystarczająco dużo czasu i uwagi, sąsiedzi są nieufni. Niechęć otoczenia pogłębia kompleksy rodziców dzieci niepełnosprawnych i potęguje poczucie wyobcowania. Stowarzyszenie „Razem” z Rybnika pokazało, że można to zmienić.
Projekt Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób niepełnosprawnych i ich otoczenia „Razem” pt. „PRZEŁAMAĆ IZOLACJĘ – OBUDZIĆ POTENCJAŁ – DZIAŁAĆ PROFESJONALNIE” miał na celu zdobycie przez rodziców, opiekunów i nauczycieli umiejętności niezbędnych do efektywnej pracy z dziećmi niepełnosprawnymi (również intelektualnie), a co za tym idzie o przełamanie poczucia izolacji społecznej tej grupy.
Wzmocnienie poczucia własnej wartości, podniesienie samooceny, autentyczną aktywizację społeczną uczestników projektu osiągnięto poprzez cykl szkoleń tematycznych i sesji terapeutycznych. Ponieważ Stowarzyszenie „Razem” jest organizacją stosunkowo młodą, postawiono również na profesjonalizację działania samego biura, czyli inwestowanie w zasoby ludzkie oraz infrastrukturę.
Odbiorcami projektu byli rodzice dzieci niepełnosprawnych skupionych wokół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 7 w Rybniku, a także nauczyciele tych dzieci i wolontariusze. Co ważne, to w głównej mierze oni byli pomysłodawcami projektu ( i powołania samego stowarzyszenia), wynikającego z głębokiej potrzeby pokonania barier psychologicznych związanych z niepełnosprawnością ich dzieci.
W ramach projektu udało się przeprowadzić cykl szkoleń z obsługi komputera, pisania wniosków o dotacje, treningu umiejętności społecznych i wychowawczych (metodą Gestalt). Przeprowadzono również specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli i wolontariuszy z pedagogiki zabawy pt. „Cztery pory roku”. Latem zorganizowano turnus rehabilitacyjny w Stawiskach, zimą kulig w Rudach. W czerwcu rozpoczął działalność Klub Rodzica, gdzie przy ciastku i kawie można było porozmawiać z psychologiem i wymienić się doświadczeniami z innymi rodzicami.
– Chodziło o to, by spotkać się w gronie osób, które mają te same problemy. Jesteśmy różnymi osobami i rozmawialiśmy o różnych sprawach, ale to jedno nas łączy i w ten sposób utworzyły się przyjacielskie więzi – wspomina Joanna Tarnowska, uczestniczka spotkań.
W Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, w Kolegium Nauczycielskim w Gliwicach, w Stowarzyszeniu „Validus” w Rybniku, w Centrum Kształcenia Kadr w Gliwicach odbyły się prelekcje dotyczące projektu zaprezentowane studentom kierunków pedagogicznych, psychologicznych, pracy socjalnej. W ramach projektu zorganizowano liczne imprezy promujące działalność stowarzyszenia, między innymi festyn integracyjny „Bawmy się razem”, przeprowadzono zbiórkę publiczną na dożywianie dzieci niepełnosprawnych z ubogich rodzin. Projekt był widoczny w mediach lokalnych i regionalnych. Powstały filmy i liczne publikacje prasowe dokumentujące jego realizację, nawiązano również współpracę z władzami samorządowymi, lokalnymi firmami oraz organizacjami pozarządowymi z terenu całej Polski.
Koordynator projektu, Krzysztof Chełstowski podsumowując projekt podkreśla, że realizacja całego przedsięwzięcia przebiegła bez większych trudności, a wszystkie założone działania zostały zrealizowane. Zainteresowanie szkoleniami i warsztatami było większe niż oczekiwano, a powołanie Klubu Rodzica okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Łącznie w jego spotkaniach wzięło udział 142 rodziców, a samo stowarzyszenie poszerzyło swe szeregi – liczba członków wzrosła z 34 do 67 osób.
– Chcemy budzić potencjał rodziców i nauczycieli. Pragniemy działać coraz bardziej profesjonalnie i pokazywać, że w osobach niepełnosprawnych też tkwi wiele możliwości – mówi Chełstowski.
Projekt trwał od lutego 2009 roku do końca stycznia 2010 roku. Został zrealizowany przy wsparciu finansowym udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Kwota dotacji z EOG wyniosła 49 010 zł.
Źródło: www.stowarzyszenierazem.org.pl