Ruszyły prace nad wyznaczeniem lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół Warszawy
Do końca października tego roku Lasy Państwowe we współpracy ze stroną społeczną mają wyznaczyć na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska tzw. lasy społeczne w obrębie dziewięciu aglomeracji miejskich – w tym aglomeracji warszawskiej.
Będę to lasy, świadczące dla lokalnych społeczności istotne pozaprodukcyjne usługi ekosystemowe, takie jak: usługi regulacyjne, kulturowe i podtrzymujące. Zadaniem stron zaangażowanych w prace regionalnych zespołów jest stworzenie raportów zawierających podsumowanie szczegółowych propozycji map lasów społecznych oraz list zmian w gospodarce leśnej prowadzonej na ich terenie. Dokumenty te zostaną przekazane do MKiŚ do dalszych prac.
Pierwsze posiedzenie Zespołu Lasów Społecznych Wokół Warszawy odbyło się 16 września br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Udział w nim wzięła ponad 80-osobowa grupa, złożona z przedstawiciel inicjatyw, fundacji i stowarzyszeń, samorządowców z terenów wokół Warszawy oraz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Cykl prac przewiduje pięć kolejnych spotkań, podczas których toczyć się będą obrady nad lasami społecznymi na terenie 4 nadleśnictw: Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna.
Przystępując do prac w ramach Zespołu, strona społeczna za swój cel uważa wprowadzenie diametralnej zmiany w podejściu do lasów wokół Warszawy. Deklaruje, że odrzuci propozycje, które zakładałyby ochronę odseparowanych obszarów o ograniczonej powierzchni.
„Naszym zdaniem, w lasach społecznych wiodącą i główną funkcją jest funkcja społeczna, a nie gospodarcza. Lasy zapewniają mieszkańcom Warszawy i jej okolic bezpieczeństwo klimatyczne, chronią bioróżnorodność, dają kontakt z wysokiej jakości przyrodą oraz stanowią miejsce wytchnienia. Tylko lasy, które są stabilnym ekosystemem są w stanie pełnić wszystkie wymienione wyżej funkcje” – powiedziała dr Agnieszka Chołuj z Inicjatywy Cenne Lasy rembertowsko-okuniewskie.
Strona społeczna, którą reprezentuje aż 17 różnorodnych inicjatyw działających wokół Warszawy, przedstawiła własny, wspólnie wypracowany projekt lasów o wiodącej funkcji społecznej.
„Na szczegółowej mapie pokazaliśmy, gdzie chcemy wyłączyć lasy z gospodarki leśnej, gdzie chcemy ją ograniczyć bądź zmodyfikować” – mówi Dobiesław Rzemieniewski ze Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka.
Społeczna koncepcja uwzględnia również nadleśnictwa Garwolin i Wyszków, choć niestety decyzją Ministerstwa zostały one usunięte z zakresu obrad, o czym niestety społeczników nie powiadomiono. Jak podkreślają przedstawiciele strony społecznej, oba te nadleśnictwa stanowią funkcjonalną całość z pozostałymi terenami oraz są intensywnie wykorzystywane przez mieszkańców Warszawy.
„Ku naszemu zaskoczeniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Warszawa (RDLP Warszawa) na terenach czterech nadleśnictw położonych wokół aglomeracji warszawskiej (Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna) wyznaczyła arbitralnie granicę obszaru, na którym widzi możliwość wyznaczenia lasów o funkcji społecznej. Nie jest to dla nas zrozumiałe. Dopiero rozpoczęliśmy prace, dlatego strona społeczna chce pracować na terenach CAŁYCH nadleśnictw, a nie ich fragmentach” – dodała Agnieszka Płachno z Porozumienia Inicjatyw Zielony Pierścień Warszawy.
Do tego problemu odniosła się również Agata Michalska ze Stowarzyszenia zwykłego LasBagnoRzeka, komentując: „Decyzja o wyznaczeniu granicy lasów społecznych wokół aglomeracji warszawskiej wygląda tak, jakby ktoś wyrysował cyrklem na mapie obszar o promieniu 35 km. Zupełnie zignorowane zostały rzeczywiste uwarunkowania komunikacyjne i faktyczne kierunki ruchu rekreacyjno-wypoczynkowego mieszkańców Warszawy. Tymczasem Puszcza Biała oraz Puszcza Mazowiecka już dziś na swoich terenach mają obszary, które pełnią funkcje lasów społecznych wokół aglomeracji warszawskiej i są regularnie odwiedzane przez mieszkańców stolicy”.
Pomimo zarysowujących się różnic, uczestnicy spotkania po stronie społecznej, samorządowej i leśnej podkreślają nadzieję na wypracowanie konsensusu w sprawie Lasów Społecznych wokół aglomeracji Warszawskiej.
„Jesteśmy dobrej myśli. Aglomeracja warszawska liczy już ponad 3 miliony mieszkańców. Wielu z nich intensywnie korzysta z terenów zielonych poza miastem i oczekuje spektakularnych zmian w gospodarce leśnej na terenie lasów społecznych. Niedotrzymanie przedwyborczych obietnic w tym zakresie wzbudziłoby oburzenie i silne rozczarowanie społeczne” – podsumowała Anna Kolińska z Fundacji Alarm dla Klimatu.
Lista 17 inicjatyw społecznych uczestniczących w pracach Zespołu Lasów Społecznych Wokół Warszawy
- Białołęcka Grupa OTOP
- Dialog - Fundacja Inicjatyw Obywatelskich
- Fundacja Alarm dla Klimatu
- Grupa Leśna Chotomów
- Inicjatywa Cenne Lasy Rembertowsko-Okuniewskie
- Inicjatywa Las Młochowski
- Inicjatywa Leśna Utrata
- Leśna Polana i Przyjaciele
- Porozumienie Inicjatyw Zielony Pierścień Warszawy
- Porozumienie Inicjatyw Lasów Chojnowskich
- Sąsiedzi dla Wesołej
- Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
- Stowarzyszenie Mieszkańców K-J “Nasz Konstancin”
- Stowarzyszenie Młodzi Dla Rozwoju-EMKA
- Stowarzyszenie Puszcza Mazowiecka
- Stowarzyszenie zwykłe LasBagnoRzeka
- Szlaban dla Wycinki
Źródło: Strona Społeczna Zespołu Lasów Społecznych Wokół Warszawy