Ruszyła kampania społeczna, promująca uwzględnianie w testamentach organizacji pozarządowych
Tylko 1 na 100 Polaków uwzględniłby w testamencie organizację pozarządową – wynika z najnowszego badania Kantar, przeprowadzonego na zlecenie kancelarii prawnej GWW we współpracy z Fundacją Otwarte Forum. 2 proc. respondentów wskazałoby natomiast, jako spadkobierców, zaprzyjaźnioną instytucję, taką, jak szpital, dom dziecka czy bibliotekę. Co ciekawe, 11 proc. badanych jest niezdecydowana i to do nich fundacje oraz stowarzyszenia muszą dotrzeć.
Polacy nie wiedzą, że można zapisać dobro
Badania z lutego br., w których wzięła udział reprezentatywna grupa 1062 mieszkańców Polski powyżej 45 r.ż., zostały przeprowadzone w związku z rozpoczynającą się dziś (15.03) ogólnopolską kampanią społeczną "Zapisz Dobro". Jej twórcy – Fundacja Otwarte Forum – mają nadzieję, że w wyniku działań promocyjnych, wzrośnie liczba osób uwzględniających organizacje pozarządowe w testamentach.
"Większość Polaków w ogóle nie wie, że istnieje taka możliwość, dlatego ważne jest, abyśmy wspólnym głosem informowali społeczeństwo o tym, że można zapisać dobro" – tłumaczy managerka kampanii "Zapisz Dobro" Ewelina Szeratics. Dodaje, że ponad 9 na 10 Polaków uwzględni w testamencie swoją rodzinę, bo woli podzielić się swoim majątkiem z najbliższymi (40 proc.), uważa, że wystarczy go tylko dla rodziny (30 proc.), a ponadto nie ufa organizacjom pozarządowym (14 proc.).
"Odnośnie zaufania, wszyscy eksperci od fundraisingu testamentowego powtarzają, że organizacja, która planuje tego typu działania, musi postawić na transparentność finansową – każdy potencjalny darczyńca testamentowy chce wiedzieć, skąd pochodzą pieniądze i jak są rozdysponowane. I nie mam na myśli sprawozdań finansowych, tylko osobną podstronę internetową, na której, choćby za pomocą infografiki, fundacja lub stowarzyszenie informuje, skąd pochodzą pieniądze i jak są wydawane" – podkreśla Ewelina Szeratics.
Aż 3 miliony potencjalnych darczyńców testamentowych
Ekspertka podkreśla ponadto, że liczba osób, które potencjalnie mogłyby uwzględnić organizację pozarządową w testamencie, napawa optymizmem.
"Z badań Kantara wynika, że 5 proc. badanych nie wiedziało o takiej możliwości, 11 proc. jest niezdecydowana (wybierała odpowiedź "trudno powiedzieć"), 2 proc. uwzględniłoby szpital, dom dziecka lub bibliotekę – często działające w ramach trzeciego sektora, a 1 proc. wybrało odpowiedź 'gdybym miał napisać testament, uwzględniłbym fundację lub stowarzyszenie'. Łącznie daje to 19 proc. badanych. Jeśli, zgodnie z danymi GUS z końca 2017 r. założymy, że Polaków powyżej 45 roku życia (taki był wiek badanych przez Kantar) jest ponad 16 680 mln, to liczba osób, które mogą stać się darczyńcami testamentowymi wynosi ponad 3 mln!" – tłumaczy ekspertka. Zaznacza, że gdyby każdy z nich przekazał w testamencie choćby 1000 zł, dałoby to kwotę 3 mld zł.
Kampania społeczna Zapisz Dobro
Kampanię społeczną "Zapisz Dobro" tworzy dwanaście fundacji i stowarzyszeń, na co dzień współpracujących w ramach, działającej od 2017 r., koalicji „Napisz Testament”. Od samego początku, koalicja wspólnym głosem mówi o potrzebie sporządzania testamentów i możliwości uwzględniania w nich organizacji pozarządowych.
"Aby było nas słychać, potrzebne są środki finansowe – artykuły na portalach internetowych oraz w prasie drukowanej, reklamy w stacjach radiowych i telewizyjnych – wszystko to wymaga nakładów finansowych, a tych – jak to bywa w organizacjach pozarządowych – często brakuje. W zeszłym roku (2020) podjęliśmy wspólnie decyzję, aby wygospodarować fundusze na kampanię społeczną, którą nazwaliśmy „Zapisz Dobro” – wyjaśnia Ewelina Szeratics.
Podkreśla, że kampania przyczyni się do wzrostu zapisów testamentowych dla całego trzeciego sektora. "Darczyńca testamentowy, aby uwzględnić fundację lub stowarzyszenie w testamencie, musi z nią być w jakiś sposób powiązany – albo cel i misja organizacji pokrywają się z jego wartościami, albo od lat wspiera działania organizacji, obserwuje ją i jest na bieżąco z efektami pracy, albo z jakiegoś innego powodu działalność fundacji lub stowarzyszenia jest mu szczególnie bliska. My rekomendujemy 12 organizacji, jednak każdy z osobna dokona wyboru wedle własnej woli. Kampanię można śledzić na Facebooku, na fanpage'u Napisz Testament oraz na stronie www.zapiszdobro.pl, która została przygotowana przez Fundację FaniMani, w ramach narzędzia FaniWeb.