Ruszył program „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025. Rozwijaj swoje przedsiębiorstwo i złóż wniosek!
Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła nabór wniosków o wsparcie w ramach Programu „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025. Edycja 2024. Realizacja Instrumentów wsparcia w ramach Programu jest finansowana ze środków Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem programu jest rozwijanie przedsiębiorczości społecznej poprzez zapewnienie przedsiębiorstwom społecznym (PS) dostępu do wsparcia finansowego, ułatwiającego tworzenie miejsc pracy oraz reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także wzmocnienie zdolności do świadczenia usług społecznych.
Na potrzebę realizacji takiego programu wskazała Katarzyna Nowakowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z Rafałem Kowalskim, redaktorem portalu ngo.pl: „Ostatnio zakończyliśmy prace nad zmianami w programie resortowym Warto Być Przedsiębiorstwem Społecznym!, który wcześniej funkcjonował pod nazwą Przedsiębiorstwo Społeczne PLUS. W tym programie na wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych mamy 22 mln zł rocznie. Doświadczenia z ubiegłego roku pokazują, że środki te są bardzo potrzebne i pomagają przedsiębiorstwom społecznym w utrzymaniu zatrudnienia, reintegracji pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także w rozwoju bieżącej działalności. W tym roku wyraźniej podkreślamy potrzebę budowania potencjału do świadczenia usług społecznych”.
W ramach programu finansowane są określone w art. 31 ust. 2 ustawy o ekonomii społecznej działania wspierające:
- rozwój ekonomii społecznej;
- wzmacnianie potencjału innowacyjnego i rozwojowego przedsiębiorstw społecznych;
- zatrudnianie w przedsiębiorstwach społecznych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
- reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym będących pracownikami przedsiębiorstw społecznych;
- realizację usług społecznych.
Beneficjentami Programu są podmioty ekonomii społecznej, które na dzień złożenia wniosku posiadają status przedsiębiorstwa społecznego, o którym mowa w art. 3 ustawy o ekonomii społecznej, tj. PES, które uzyskały od wojewody decyzję o nadaniu statusu PS w związku ze spełnianiem ustawowych wymogów.
Z możliwości składania wniosku wyłączone są podmioty, które w momencie składania wniosku przekraczają dopuszczalny próg pomocy de minimis.
Podmioty uprawnione do składania wniosków w ramach Programu będą mogły skorzystać z czterech Instrumentów wsparcia:
- Instrument 1 – Wsparcie zatrudnienia.
W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w PS. - Instrument 2 – Wsparcie PS w realizowaniu usług społecznych.
W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie środków na pokrycie wydatków związanych z realizacją usług społecznych przez podmiot uprawniony, np. związanych z podnoszeniem kwalifikacji lub rozwijania kompetencji pracowników PS w zakresie usług społecznych. - Instrument 3 - Wsparcie bieżące.
W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie środków na pokrycie niezbędnych stałych kosztów administracyjnych.
O wsparcie bieżące można wnioskować jedynie łącznie ze wsparciem w ramach Instrumentu 1 i/lub 2. Wsparcie w ramach tego instrumentu może zostać przyznane wyłącznie PS, które uzyskają wsparcie, o którym mowa w powyższych punktach - Instrument 4 – Wsparcie reintegracji.
W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na pokrycie kosztów reintegracji społecznej i zawodowej pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Na realizację Programu w 2024 r. przeznaczone zostaną środki Funduszu Pracy (Wsparcie zatrudnienia, Wsparcie PS w realizowaniu usług społecznych, Wsparcie bieżące) oraz Funduszu Solidarnościowego (Wsparcie reintegracji).
Ministra, na wsparcie finansowe podmiotów uprawnionych do złożenia wniosków w ramach Programu dysponuje łączną kwotą 22 mln zł.
Termin i miejsce składania wniosków
Wniosek/wnioski wraz z oświadczeniami należy składać w terminie od 27 czerwca 2024 r. do 17 lipca 2024 r. do godz. 12:00 za pośrednictwem Generatora Wniosków i Sprawozdań dostępnego na stronie internetowej: https://ppluss.mrips.gov.pl/.
W związku z naborem wniosków Departament Ekonomii Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomił również infolinię, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-11:00 pod numerem telefonu: +48 538-117-062.
Zapraszamy również Wnioskodawców do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym naboru wniosków, które odbędzie się 2 lipca br. o godz. 10.00 w formie wideokonferencji (za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams). Formularz zgłoszeniowy należy przesyłać do dnia 01.07.2024 r. (do godz. 15.00).
Formularz dostępny pod poniższym linkiem: https://forms.gle/rZ1kjXcy59UoTiCAA
Link do spotkania zostanie przesłany w dniu spotkania na wskazany w formularzu adres e-mail.
Projekt "SAMO-ES – Samoorganizacja jako odpowiedź na wyzwania społeczne"otwiera się w nowej karcie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.