Termin przedłużony do 21 maja: program akceleracyjny NESsT i IKEA Social Entrepreneurship dla przedsiębiorstw społecznych
Dlaczego przedsiębiorczość społeczna? Działające lokalnie przedsiębiorstwa społeczne mają szczególne kompetencje do tego, aby poprawić sytuację społeczności o niskich dochodach, wykluczonych i najbardziej wrażliwych na zmiany środowiskowe. Firmy te są zakorzenione lokalnie, cieszą się zaufaniem swoich społeczności i zbudowały biznesy społeczne zgodne z najlepszym interesem swoich członków.
Odpowiedź na potrzeby: Polska i Rumunia
Zarówno Polska, jak i Rumunia zmniejszyły zasięg ubóstwa w ciągu ostatnich dwóch dekad, jednak wciąż wiele jest do zrobienia na tym polu. Brak możliwości zatrudnienia, zwłaszcza na obszarach wiejskich i szczególnie wśród gospodarstw, które nie mają dobrego dostępu do szkoleń zawodowych dostosowanych do potrzeb szybko rozwijających się branż, doprowadził do wyższych wskaźników ubóstwa dla ludzi tam żyjących.
Według raportu GUS z 2019 r..) najwyższe wskaźniki skrajnego ubóstwa odnotowano w gospodarstwach domowych z co najmniej 1 osobą z niepełnosprawnością, w gospodarstwach domowych utrzymujących się z rolnictwa oraz gospodarstwach domowych, w których głowa rodziny miała wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe.
W przypadku Rumunii prawie 1 na 5 osób jest zagrożona ubóstwem. To blisko 5 milionów osób, co czyni ją krajem o najwyższym odsetku ludności aktywnej zawodowo zagrożonej ubóstwem w całej Unii Europejskiej. (Eurostat, 2020).
45% mieszkańców Rumunii żyje na obszarach wiejskich; 70% z nich na co dzień mierzy się z ubóstwem. Na obszarach wiejskich brakuje zaplecza socjalnego, infrastruktury zdrowotnej i edukacyjnej. Mieszkającym tam rolnikom i bezrobotnym pracownikom wiejskim brakuje kapitału, żeby wydostać się z biedy. Dyskryminacja w kraju jest wciąż wysoka, a potwierdza ją na przykład wskaźnik śmiertelności matek, który dla kobiet romskich jest piętnaście razy wyższy niż dla kobiet nieromskich (The Borgen Project, 2018).
Wysoki poziom ubóstwa w Rumunii napędza emigrację: 18,1% ludności mieszka i pracuje poza granicami kraju, starając się zarobić na utrzymanie swoich rodzin. (Bank Światowy, Rumunia: Systemic Country Diagnostic, 2018).
Szanse
NESsT, Impact Inwestor finansujący przedsiębiorstwa społeczne na wczesnym etapie rozwoju oraz IKEA Social Entrepreneurship połączyły siły, żeby wzmocnić i pomóc w skalowaniu 10 firm społecznych z Polski i Rumunii.
Ten dopasowany do potrzeb przedsiębiorców program będzie łączył wiedzę biznesową i obserwacje pracowników IKEA z doświadczeniem NESsT dotyczącym inwestycji w przedsiębiorstwa społeczne, aby wesprzeć 10 wiodących biznesów społecznych w osiągnięciu większego wpływu społecznego i środowiskowego. Każdy przedsiębiorca zakwalifikowany do programu otrzyma elastyczne finansowanie połączone ze wsparciem w obszarach modelowania biznesowego i finansowego, zarządzania finansami, zarządzania ludźmi, struktury zarządczej, marketingu i sprzedaży, komunikacji, pomiaru wpływu społecznego i środowiskowego, a także gotowości inwestycyjnej i wsparcia w dostępie do nowych źródeł finansowania.
Oprócz poprawy możliwości utrzymania dla ludzi z grup szczególnie wrażliwych program będzie traktował priorytetowo przedsiębiorstwa społeczne zajmujące się kwestiami zmian klimatycznych, które są spowodowane nieodpowiedzialnym korzystaniem przez człowieka ze środowiska naturalnego. W kontekście Polski i Rumunii problem ten jest związany z nadmierną zależnością od przemysłu węglowego, a przejawia się w szczególności w złej jakości powietrza.
Polska i Rumunia podejmują coraz bardziej zdecydowane działania na rzecz przejścia na zrównoważoną gospodarkę. Program będzie wspierał przedsiębiorstwa społeczne w takim przekwalifikowaniu ich pracowników, które przyczyni się do stworzenia bardziej zintegrowanego, zrównoważonego i proekologicznego społeczeństwa.
W trakcie trwania Programu Akceleracyjnego uczestniczące w nim przedsiębiorstwa społeczne otrzymają doradztwo z zakresu dostępu do rynku, w tym możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z IKEA w regionie.
Dzięki partnerstwom takim jak to z IKEA Social Entrepreneurship globalne portfolio przedsiębiorstw NESsT podwoi się w 2021 r. Poprzez inwestycje w sześciu krajach do końca roku NESsT wesprze 50 przedsiębiorstw społecznych. Ponad połowa z nich jest zarządzana przez kobiety.
„W NESsT wierzymy, że zapewnienie tym przedsiębiorcom społecznym elastycznych opcji finansowania, uwzględniających ich wpływ społeczny i środowiskowy, pomoże rozwijać ich firmy, jednocześnie generując bogactwo dla społeczności, które w przeszłości nie miały do niego dostępu” – mówi Nicole Etchart, założycielka i Prezeska NESsT.
Dopasowane do potrzeb finansowanie i doradztwo ma na celu znaczące zwiększenie wpływu społecznego i środowiskowego 10 wiodących biznesów społecznych z Polski i z Rumunii
Kluczowe Aspekty
Celem współtworzonego przez NESsT i IKEA Social Entrepreneurship programu jest zapewnienie zatrudnienia, dostępu do lepszych możliwości pracy i zwiększenia zarobków dla 1200 osób wywodzących się z grup szczególnie wrażliwych, w tym dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem, kobiet zagrożonych wykluczeniem, osób z niepełnosprawnościami, mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców oraz drobnych rolników.
Przedsiębiorcy społeczni, którzy chcą rozwinąć swój biznes dzięki dopasowanemu do ich potrzeb doradztwu i finansowaniu ze strony NESsT i IKEA Social Entrepreneurship mogą składać wnioski o dołączenie do trzyletniego programu akceleracyjnego do 21 maja 2021 r.
NESsT, Impact Inwestor finansujący przedsiębiorstwa społeczne na wczesnym etapie rozwoju oraz IKEA Social Entrepreneurship połączyły siły, żeby wzmocnić 10 firm społecznych z Polski i Rumunii i pomóc w skalowaniu ich działalności.
Jak zgłosić się do Programu?
Wejdź na: pl.nesst.org/ikea-poland-romania , aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad kwalifikacji, sposobu składania wniosków i procesu due diligence.
Złóż wniosek do 21 maja 2021, aby otrzymać wsparcie!
Kto może się zgłosić?
NESsT oraz IKEA Social Entrepreneurship szukają przedsiębiorstw społecznych z potencjałem do skalowania biznesu, a także do zwiększenia korzyści społecznych i środowiskowych. Pierwszeństwo będą miały te firmy, które nie mają możliwości finansowania swojego rozwoju i które mogą w największym stopniu mogą skorzystać z usług doradczych i mentoringowych świadczonych w ramach programu NESsT-IKEA.
Wpływ Społeczny i Środowiskowy
Program skierowany jest do firm, które mogą poprawić warunki życia społeczności o niskich dochodach i zagrożonych wykluczeniem. Preferowane są przedsiębiorstwa, które zatrudniają bezpośrednio u siebie, znajdują pracę lub dają możliwość wypracowania dochodu dla co najmniej 50 osób.
Szukamy firm społecznych:
- z potencjałem do wyciągania ludzi z biedy i ubóstwa oraz do zwiększenia ich stabilności zawodowej poprzez podnoszenie kwalifikacji i przygotowanie do pracy w nowych zrównoważonych sektorach gospodarki
- które mogą zapewnić dostęp do produktów i usług zielonej gospodarki dla grup szczególnie wrażliwych.
- prowadzą biznesy, które dają przykład do zmian w kierunku zielonej gospodarki.
Nabór skierowany jest w szczególności do firm z poniższych sektorów:
- Zrównoważone rolnictwo i zrównoważone systemy zaopatrzenia w żywność
- Energia odnawialna
- Circular economy i zarządzanie odpadami
- Ochrona przyrody, zalesianie i regeneracja gruntów
- Rozwój zawodowy i tworzenie miejsc pracy w zielonej gospodarce
Wszystkie wybrane przedsiębiorstwa otrzymają: Środki inwestycyjne od €25,000 do 43,000 EUR
Możliwość składania wniosku tu: pl.nesst.org/ikea-poland-romania
Źródło: NESsT