Zakończył się projekt „Razem możemy więcej”, realizowany przez Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza z Rudy Śląskiej na rzecz osób 60+, który współfinansowany był przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. W całym projekcie udział wzięło łącznie 120 seniorów.
W maju br, Stowarzyszenie rozpoczęło realizację kolejnego projektu dla rudzkich seniorów, przeznaczonego dla osób po sześćdziesiątym roku życia nieaktywnych zawodowo (np. pozostających na rencie lub emeryturze). Jego celem było zwiększenie aktywności społecznej osób 60+, walka z wykluczeniem oraz integracja międzypokoleniowa. W całym projekcie udział wzięło łącznie 120 seniorów. Udział we wszystkich zajęciach był bezpłatny.
W dzielnicach Ruda i Halemba w ramach cotygodniowych spotkań w klubach seniora prowadzono zajęcia integracyjne, artystyczne, spotkania ze specjalistami i ciekawymi ludźmi. Uczestnicy projektu m.in. własnoręcznie tworzyli ikony, uczestniczyli w zajęciach samoobrony, udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, uczestniczyli w spotkaniach z dietetykiem, kosmetyczką, psychologiem i coachem od motywacji.
Od maja do grudnia w obydwu klubach seniora prowadzonych przez Stowarzyszenie zrealizowano 84 godziny zajęć ruchowo-zdrowotnych prowadzonych przez fizjoterapeutę. Ich celem był wzrost aktywności fizycznej i świadomości zdrowotnej wśród osób po sześćdziesiątym roku życia. Seniorzy m.in. poznawali zasady uprawiania nordic walkingu.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia komputerowe prowadzone w małych grupkach, z indywidualnymi konsultacjami. Pod kierunkiem trenerów IT uczestnicy mogli we własnym tempie korzystać z komputera i Internetu, nauczyć się obsługi tabletu.
Uczestnicy projektu „Razem możemy więcej” wzięli udział w wyjazdach integracyjnych do Tyńca i Lanckorony oraz do Koszęcina. Mieli również okazję wyjścia do Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu na wspaniałe wydarzenia kulturalne. W każdym z wyjazdów uczestniczyło kilkoro wolontariuszy młodzieżowych, którzy pomagali oraz organizowali wspaniale czas wolny seniorom animując zabawy, konkursy, śpiewy.
Ważnym elementem realizacji projektu był wyjazd szkoleniowo-studyjny 13 seniorów-liderów do Wrocławia. Tam odwiedzając organizacje, które prężnie działają na rzecz seniorów i z seniorami, mogli poszerzyć swoje horyzonty, zainspirować się do działania i realizowania inicjatyw lokalnych.
Inicjatywy lokalne, których pomysłodawcami i realizatorami byli seniorzy oraz młodzież z Klubów Młodzieżowych, to przedsięwzięcia na rzecz mieszkańców Rudy Śląskiej. Pierwszą taką inicjatywą była impreza rodzinna z okazji rozpoczynających się wakacji, zorganizowana w domu katechetycznym Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Jej uczestnikami były dzieci i młodzież, rodziny i seniorzy z dzielnicy Ruda.
Drugą, bardzo ważną dla seniorów inicjatywą, był „Dzień Seniora po śląsku”, zorganizowany w październiku 2015r. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli mieszkańcy miasta oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej św. Elżbiety. Odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji seniorów, odbył się korowód kolorowych kapeluszy, były śląskie śpiewki, konkursy, występy artystyczne i śląskie smakołyki.
Z kolei uczestnicy zajęć klubu seniora w Halembie zorganizowali dla pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej nr 15 zajęcia pt. „Zdrowa przygoda z Jurkiem Sznurkiem” promujące zdrowy styl życia. W ramach zajęć odbyło się przedstawienie interaktywne, konkursy, degustacja owoców oraz wspólne zabawy integrujące najmłodsze i najstarsze pokolenie.
Czwartą inicjatywą był “Dzień Dobrego Humoru” zrealizowany przez seniorki z Halemby dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Senior” w Orzegowie Nie zabrakło dobrych dowcipów, wspólnego śpiewania, śmiesznego przedstawienia oraz tańców.
„Nereuszowi” Seniorzy to osoby mające wielkie serca, chęci do działania, do bycia aktywnymi, do przełamywania swoich oporów. Uczestnicząc w projekcie mieli ogromną okazję wykorzystać swoje talenty. Dzięki ich zdolnościom do opowiadania ciekawych historii udało się spisać a następnie nagrać 11 krótkich opowiastek – powstała wspaniała płyta pt. „Rudzkie Pierniki. Historii kilka przez seniorów opowiedzianych”. W myśl idei „Podaj dalej” przyświecającej Stowarzyszeniu Świętego Filipa Nereusza płyty trafiły m.in. do seniorów, rodzin, młodzieży, osób samotnych, pozostających w domach, mieszkańców domów opieki. Na płycie znajduje się również utwór młodzieży zaangażowanej we współpracę z seniorami.
Projekt „Razem możemy więcej” zakładał współpracę i integrację międzypokoleniową, dlatego seniorom w ich działaniach zawsze towarzyszyła młodzież z Klubów Młodzieżowych Stowarzyszenia Świętego Filipa Nereusza. To współdziałanie trwa już dwa i pół roku i wspaniale się rozwija, dając możliwość zintegrowania się pokoleń oraz wymiany doświadczeń. Jedni od drugich czerpią pomysły, radość życia i chęć do robienia dobrych rzeczy.