Rozpoczęcie współpracy z partnerami społecznymi w biurze poselskim dr Sylwii Spurek
7 września 2019 r. przy ul. Dąbrowskiego 33/6 w Poznaniu dr Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego otworzyła swoje biuro w Poznaniu. Otwarciu biura towarzyszyły trzy wydarzenia ukierunkowane na współpracę z partnerami społecznymi: Okrągły stół nt. dyskryminacji wielokrotnej, inauguracyjne posiedzenie Młodzieżowej Rady Doradczej ds. Klimatu oraz wystawa zdjęć Michała Mikulskiego wykonanych podczas “Obozu dla Klimatu” w lipcu 2019 r.
Współpraca z partnerami
Biuro ma szeroko współpracować z partnerami społecznymi, umożliwiając społeczeństwu obywatelskiemu partycypację w pracach parlamentarnych Posłanki. Dotychczas nawiązany został już kontakt z ponad 300 organizacjami i indywidualnymi ekspertami i ekspertkami działającymi w obszarach praworządności, praw kobiet, osób starszych i z niepełnosprawnościami, antydyskryminacji, klimatu, praw zwierząt, weganizmu, bezpieczeństwa żywności i problematyki zdrowia oraz organizacjami ogólno-branżowymi. Partnerzy są na bieżąco informowani o działaniach Posłanki, zostali również zaproszeni do formułowania propozycji pytań do kandydatów i kandydatek na unijnych komisarzy oraz zgłaszania propozycji wysłuchań publicznych w komisjach parlamentarnych.
Wraz z otwarciem biura poselskiego w Poznaniu Posłanka rozpoczęła także współpracę z partnerami społecznymi w okręgu. Przestrzeń w biurze ma być udostępniana wielkopolskim organizacjom na realizowane przez nie spotkania, warsztaty czy seminaria. W biurze działa również „Galeria (nie)polityczna”, w której wystawiane są prace zaangażowanych społecznie artystów.
W ramach współpracy organizowane są też spotkania w formule Okrągłych Stołów i Młodzieżowych Rad Doradczych. Okrągłe Stoły to cykliczne spotkania organizowane w celu umożliwienia partnerom społecznym partycypacji w pracach Posłanki. Na każdym spotkaniu omawiany jest jeden temat istotny z punktu widzenia zaproszonych partnerów. Wspólnie z partnerami wypracowywane są również rozwiązania napotykanych przez nich problemów oraz formułowane rekomendacje dalszych działań. Po każdym spotkaniu sporządzany będzie raport opisujący przebieg i rezultaty spotkania, który będzie następnie wykorzystywany w pracy parlamentarnej Posłanki Spurek. Tematy, którym poświęcone są pierwsze Okrągłe Stoły, to: dyskryminacja wielokrotna, klimat i hodowla zwierząt, walka z przemocą wobec kobiet oraz działalność firm “cruelty free”.
Młodzieżowe Rady Doradcze to rady złożone z młodych osób z okręgu poselskiego. Z ich członkami i członkiniami konsultowane będą działania Posłanki podejmowane w obszarach klimatu, praw zwierząt oraz równości. Każda z trzech rad spotykać się będzie na cyklicznych posiedzeniach w biurze poselskim. Podczas otwarcia biura miało miejsce pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Młodzieżowej Rady Doradczej ds. Klimatu.
Klimat, praworządność, prawa kobiet i antydyskryminacja
Równolegle do pracy w okręgu Posłanka podjęła również szereg działań w Brukseli. W ramach ochrony środowiska i klimatu złożyła już dwie interpelacje do Komisji Europejskiej. Dotyczyły one wpływu umów zawartych pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosuru na wylesianie lasów Amazonii oraz ewentualnej sprzeczności polskiej ustawy o dostępie do informacji publicznej w zakresie ochrony środowiska - Lex Investor z prawem Unii Europejskiej. W przygotowaniu są kolejne interpelacje.
W ostatnim tygodniu Posłanka zainicjowała ponadto powstanie grupy do spraw praworządności. Obecnie prowadzone są w tej sprawie negocjacje z członkami grupy politycznej S&D. Dr Spurek została też członkinią grup ds. przeciwdziałania rasizmowi, praw zwierząt oraz praw osób LGBT+.
Od początku pracy w Parlamencie Posłanka podejmuje konkretne działania w obszarze praw kobiet oraz walki z przemocą wobec kobiet i przemocą domową. Została sprawozdawczynią Komisji LIBE Parlamentu Europejskiego ds. przystąpienia Unii Europejskiej do Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
W lipcu br., jeszcze przed podjęciem decyzji przez Parlament Europejski w sprawie nominowania na Przewodniczącą-elekt nowej Komisji Europejskiej Pani Ursuli von der Leyen, dr Spurek spotkała się z nią osobiście. Podczas spotkania uzyskała zapewnienie, że nowa Komisja przedstawi kompleksową strategię działań w obszarze równości płci oraz zaproponuje włączenie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej do katalogu przestępstw unijnych, czyli takich, w stosunku do których legislator europejski może przyjmować dyrektywy. Te kwestie znalazły się później w wytycznych politycznych Przewodniczącej-elekt dla Komisji Europejskiej 2019-2024.
W połowie sierpnia br. Posłanka skierowała dodatkowo na ręce Przewodniczącej-elekt pismo przedstawiające wartości, którymi kieruje się w polityce oraz cele, które chce w niej realizować. Tematami pisma były więc: zasada praworządności, prawa kobiet, przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej, kwestie związane ze zdrowiem publicznym, szczególnie w odniesieniu do chorób nowotworowych oraz zapobieganie nadchodzącej katastrofie klimatycznej.
Od tego tygodnia Posłanka rozpoczyna realizację zobowiązań wyborczych ujętych w Konstytucji Kobiet, a więc dziesięciu mocnych postulatów dotyczących praw kobiet, które mają na celu zagwarantowanie w Polsce równości bez względu na płeć.
W pierwszej kolejności do Komisji Europejskiej zostaną skierowane pytania dotyczące każdej z tych kwestii, w celu uzyskania obszernej wiedzy na temat obecnych i planowanych działań KE. Kolejnym krokiem będzie podejmowanie kierunkowych działań legislacyjnych i pozalegislacyjnych, np. organizowanie wysłuchań publicznych.
Dr Spurek podkreśliła: “W kampanii mówiłam, że będę walczyć o prawa kobiet, osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Mówiłam, że najwyższy czas na pełną realizację praw zwierząt i skuteczną ochronę środowiska naturalnego. Dziękuję za każdy oddany głos. Moje biuro poselskie będzie przestrzenią otwartą dla mieszkańców i mieszkanek okręgu, żyjącą spotkaniami, inicjatywami kulturalnymi, warsztatami”.
Kontakt do dr Spurek: poslanka@sylwiaspurek.pl
Piotr Sokołowski – Koordynator Biura: piotr.sokolowski@sylwiaspurek.pl
Adela Gąsiorowska – Specjalistka ds. Kontaktów z Partnerami Społecznymi: adela.gasiorowska@sylwiaspurek.pl
Dr Sylwia Spurek - prawniczka, polityczka, doktorka nauk prawnych, radczyni prawna, legislatorka oraz feministka. Od 20 lat zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka, praw kobiet. Weganka, działa także na rzecz praw zwierząt. W 2004 r. autorka pierwszego rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W latach 2014-2015 wiceszefowa Biura Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania. Od 2015 do 2019 r. Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego i członkini komisji parlamentarnych LIBE – Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz ENVI – Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, a także sprawozdawczyni raportu przystąpienia przez Unię Europejską do Konwencji Antyprzemocowej Rady Europy. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu problemu przemocy w rodzinie, równego traktowania i dyskryminacji. Wraz z partnerem, dr Marcinem Anaszewiczem, w 2019 wydała książkę „Związek partnerski. Rozmowy o Polsce”, a cały zysk ze sprzedaży książki przekazywany jest na rzecz fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!