Rozliczasz PIT? Skorzystaj z informacji Ministerstwa Finansów i przekaż 1,5%
Zostały dwa tygodnie na rozliczenie z podatków za 2024 rok. Jeśli jeszcze nie wysłaliście swoich PIT-ów i nie wybraliście OPP, zachęcamy - zróbcie to! Pomocne mogą być informacje przygotowane przez Ministerstwo Finansów.
Pamiętaj: to Ty decydujesz, której OPP chcesz przekazać swój 1,5% podatku. Gdzie szukać organizacji pożytku publicznego? Na POZYTEK.NGO.PL!
Poniżej zamieszczamy fragmenty informacji z rządowej strony podatki.gov.pl. Pomogą one podatnikom dochować niezbędnych formalności przy rozliczaniu się ze skarbówką i przy wskazywaniu wybranej przez nich OPP w zeznaniach podatkowych.
Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu
Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Jeśli chcesz, by Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.
Jeżeli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu.
Oczywiście możesz zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.
👉 Więcej informacji o 1,5% dla OPP w serwisie podatki.gov.pl [KLIKNIJ i przejdź do oryginału cytowanej tu informacji]
Pamiętaj, żeby rozliczyć PIT do 30 kwietnia.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 14, 2025
Nie odkładaj rozliczenia na ostatnią chwilę. Już dziś skorzystaj z udogodnień w usłudze Twój e-PIT. Wejdź na 🔗 https://t.co/DO70OKa4v1. pic.twitter.com/9C9k7crOqe
1,5% – wybrane pytania i odpowiedzi z serwisu podatki.gov.pl
Co z osobami, które nie posługują się komputerem, w jaki sposób będą mogły sprawdzić/skorygować deklarację np. w zakresie OPP?
Zeznania sporządzone w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Podatnik – podobnie jak w poprzednich latach – może złożyć PIT w formie papierowej. Takie rozlicznie, które podatnik sporządzi samodzielnie i wskaże w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.
Czy kwota 1,5% podatku z ubiegłego roku będzie przepisana do zeznania za rok bieżący?
Nie, kwota 1,5% podatku jest wyliczana na podstawie bieżącego rozliczenia i stanowi 1,5% podatku należnego.
Co z emerytami i rencistami, którzy zamierzają skorzystać z możliwości wskazania OPP w PIT-OP (czyli z osobami rozliczanymi przez organy rentowe)?
PIT-OP, dzięki któremu emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT, będzie funkcjonować tak samo jak w ubiegłych latach. Oznacza to, że osoby rozliczane przez organy rentowe będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej – wysyłka np. pocztą).
👉 Zobacz WSZYSTKIE pytania i odpowiedzi dotyczące 1,5% zgromadzone w serwisie podatki.gov.pl [KLIKNIJ i zjedź na dół strony]
Przypominamy jak wybrać OPP
Organizacja pożytku publicznego, żeby mogła zbierać 1,5%, musi znaleźć się na liście uprawnionych. Listę taką (wykaz) publikuje Narodowy Instytut Wolności.
Polecamy jednak skorzystanie z listy OPP na POZYTEK.NGO.PL. W serwisie znajduje się AKTUALNA lista organizacji pożytku publicznego, na które można przekazywać 1,5% w 2025 roku.
POZYTEK.NGO.PL umożliwia przeszukiwanie listy, wybieranie OPP z konkretnej miejscowości czy zajmujących się określonymi sprawami (np. pomocą społeczną, obroną demokracji, walką o prawa człowieka etc.).
Warto poświęcić czas na przemyślany wybór OPP. Tej JEDNEJ spośród ponad 9 tysięcy. Zachęcamy!
Źródło: podatki.gov.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.