10 stycznia 2023 European Fem Institute, think tank działający m.in w zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy wobec kobiet, wysłał stanowisko w ramach prowadzonych do 3. lutego konsultacji publicznych Komisji Europejskiej w zakresie dyrektywy dotyczącej organów równości. Celem projektu KE jest wzmocnienie norm działania na rzecz równości organów we wszystkich obszarach i obejmując wszystkie formy dyskryminacji.
Komisja Europejska na rzecz równości
Jako fundacja, której wartością jest równość, solidarność i sprawiedliwość społeczna, podkreśliłyśmy, że obecna sytuacja na świecie i w Unii Europejskiej wymaga wyjątkowo silnych i skutecznych organów równościowych. Warto przypomnieć, że Polska jest przykładem tego, jak prawa człowieka, a także sama demokracja, ulegają niekończącej się degradacji. Ataki na społeczność LGBTQIPA+, odbieranie kobietom podstawowych praw reprodukcyjnych czy ataki na wolność mediów to tylko niektóre z wielu przykładów praktykowanych tu działań. Dlatego instytucje, których zadaniem jest ochrona i umacnianie tych wartości, muszą działać skutecznie, niezależnie i kompetentnie. Aby to osiągnąć, Komisja Europejska musi zapewnić podjęcie dodatkowych i niezbędnych kroków w celu wzmocnienia tych organów , we wszystkich krajach Wspólnoty. Tylko to pozwoli na adekwatną reakcję na obecne wyzwania o charakterze społecznym, gospodarczym, klimatycznym, a także związane z bezprawną agresją Rosji na Ukrainę. Wszystko to sprzyja budowaniu szerszej i głębszej świadomości społecznej i poszanowaniu praw człowieka.
Przytoczyłyśmy także raport Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z którego wynika, że 2021 był rokiem rekordowym pod względem liczby wniosków składanych przez obywateli i obywatelki do Rzecznika Praw Obywatelskich. Liczby wskazują, że wpłynęło ponad 74 tys. wniosków. Wiele z nich dotyczy naruszeń praw człowieka i wolności obywatelskich. Warto więc zauważyć że dwa lata później, mimo skali zgłaszanych spraw, państwo wciąż nie jest w stanie prawidłowo zapobiec łamaniu praw człowieka. Warto jednocześnie wspomnieć, że według raportu Grupy Roboczej ds. Powszechnego Przeglądu Okresowego Rady Praw Człowieka ONZ, Polska otrzymała liczne rekomendacje dotyczące przestrzegania praw człowieka. Wśród nich są rekomendacje dotyczące praw osób LGBTQIPA+, praw reprodukcyjnych kobiet oraz praworządności. Wskazuje to jak dużo jeszcze musi być zrobione, aby zagwarantować podstawowe prawa W tym kontekście priorytetem staje się wzmacnianie zdolności i samodzielności na poziomie UE oraz wprowadzenie solidnych mechanizmów monitorowania i kontroli działań BRPO. Komisja Europejska powinna nadać priorytet wzmocnieniu instytucji, które odpowiedzialne są za budowanie świadomego społeczeństwo obywatelskie opartego na wartościach Wspólnoty. Warto mieć na uwadze inne skuteczne działania mające na celu zwiększenie udziału kobiet w życiu politycznym, zwiększenie reprezentacji kobiet na najwyższych szczeblach władzy i w instytucjach państwowych oraz zapewnienie równości płci. Równość płci jest podstawową wartością jak i celem Unii Europejskiej która powinna być uwzględniana we wszystkich aspektach jej działania.
European Fem Institute
European Fem Institute jest Think Tankiem, który skupia swoją pracę rzeczniczą i strażniczą w zakresie rosnącego problemu cyberprzemocy ze względu na płeć. Realizujemy przede wszystkim działania rzecznicze związane ze zmianą przepisów dotyczących ochrony kobiet na poziomie Unii Europejskiej. Kolejnym obszarem naszych działań jest zaangażowanie w ochronę praw kobiet w Ukrainie, gdzie aktualnie panuje kryzys humanitarny. Tworzymy przestrzeń dla współpracy europejskich ekspertek i kobiet, które podzielają przekonanie, że fundamentem nowoczesnego społeczeństwa, państwa i gospodarki jest demokratyczne państwo prawa, równości, partnerstwa i solidarności społecznej. Tworzymy sieć osób, które wierzą, że dobre państwo działa w synergii rządzących - społeczeństwa obywatelskiego - gospodarki. Ponadto wierzymy w solidarność, w której nikt nie jest pozostawiony sam sobie, niezależnie od płci, wieku, niepełnosprawności, pochodzenia, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy miejsca zamieszkania. Działamy systemowo, uczestniczymy w debacie publicznej, podnosimy świadomość społeczną.
Źródło: European Fem Institute