Równość standardem pracy w trzecim sektorze: rusza pilotaż modelu „Równe NGO”
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA) zaprasza organizacje pozarządowe oraz grupy organizacji z całej Polski do udziału w pilotażu modelu „Równe NGO”. Prowadzone działania będą miały na celu przetestowanie modelu równościowego oraz przygotowanie i wdrożenie polityk równościowych z organizacjami przyjętymi do pilotażu. Pilotaż potrwa od maja do października 2025 roku i obejmie sześć organizacji lub grup organizacji.
Model „Równe NGO”
Model „Równe NGO” to zestaw działań prewencyjnych dla organizacji pozarządowych, mający na celu przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i innym niepożądanym zjawiskom. Zawiera praktyczne rozwiązania, pomagające przeciwdziałać patologiom zatrudnienia oraz porusza kwestie dostępności usług oraz ewaluacji funkcjonowania organizacji.
W ramach sześciomiesięcznej współpracy (maj – październik 2025) osoby eksperckie z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego pomogą sześciu organizacjom przeprowadzić anonimowe ankiety diagnozujące wyzwania związane z równością, zorganizują szkolenia dla personelu, przygotują lub skonsultują wewnętrzne procedury skargowe oraz zapewnią porady prawne dla osób związanych z organizacją.
Celem pilotażu jest przetestowanie i dostosowanie modelu „Równe NGO” do realiów i potrzeb organizacji trzeciego sektora w Polsce, tak aby mógł być szeroko i praktycznie stosowany.
Korzyści dla uczestników
Udział w pilotażu to szansa na profesjonalne wsparcie w tworzeniu polityk równościowych, zwiększenie świadomości wśród pracowników oraz poprawę warunków pracy w organizacji. Dzięki wdrożeniu modelu „Równe NGO” , organizacje mogą stać się bardziej inkluzywne i przyjazne zarówno dla wszystkich członków zespołu, co przekłada się na lepszą atmosferę pracy i efektywność działań, jak i dla osób korzystających z usług organizacji.
Jak wziąć udział w pilotażu?
Organizacje zainteresowane udziałem w pilotażu mogą zgłaszać się poprzez formularz rekrutacyjny (klik).
Udział w programie jest bezpłatny.
Więcej informacji na temat projektu i pilotażu można znaleźć
na stronie PTPA. Tam też znajduje się regulamin uczestnictwa.
O projekcie
Pilotaż realizowany jest w ramach projektu „Równość standardem pracy w trzecim sektorze”, który ma na celu promowanie równości i przeciwdziałanie dyskryminacji w organizacjach pozarządowych. Projekt zakłada opracowanie i wdrożenie narzędzi wspierających NGO w tworzeniu sprawiedliwych i bezpiecznych miejsc pracy.
Projekt realizuje Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, organizacja specjalizująca się w przeciwdziałaniu dyskryminacji i mobbingowi, która od wielu lat wyznacza w Polsce standardy równości. Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.