Rowery z recyclingu, czyli jak kupić rower ekologiczny, społecznie odpowiedzialny, tani i sprawny
Coraz bardziej popularna idea recyclingu oznacza w praktyce głównie selekcję odpadów. Brakuje punktów, w których na co dzień możemy kupić recyclingowe przedmioty codziennego użytku. Ale oto na mapie Warszawy pojawił się pierwszy w Polsce sklep z recyclingowymi rowerami, prowadzony przez Otwarty Warsztat Rowerowy, gdzie dodatkowo można skorzystać z szeregu darmowych działań.
Na czym polega recycling rowerów?
Otwarty Warsztat Rowerowy ponownie wprowadza do obiegu rowery, które nie są już używane przez ich poprzednich właścicieli i właścicielki. Dzięki temu rowery te nie zajmują już niepotrzebnie miejsca w piwnicach i garażach lecz po pełnej naprawie zyskują nowe życie. Jest to rozwiązanie ekologiczne, redukujące konsumpcję i korzystne dla planety, a przy okazji tańsze dla nabywców rowerów.
Co szczególnie ważne – Otwarty Warsztat Rowerowy nie jest zwykłą firmą, pieniądze ze sprzedaży rowerów przeznaczane są na działalność społeczną organizacji: w Otwartym Warsztacie każda chętna osoba może za darmo skorzystać z w pełni wyposażonych stanowisk do naprawy rowerów, można też nauczyć się podstawowych napraw, biorąc udział w darmowych zajęciach z mechani(cz)kami. Na ulicach Warszawy działa darmowy serwis, organizowane są rajdy i gry miejskie. Część rowerów przekazywana jest potrzebującym.
Jak to się zaczęło?
Zaczęło się daleko od rowerów i daleko od sprzedaży – od warsztatów chodzenia na szczudłach. Poprzez takie warsztaty, a także inne zajęcia sportowe i manualne Stowarzyszenie Mierz Wysoko przez ponad dziesięć lat, od 2005 roku wspierało dzieci z warszawskiej Pragi, pomagając im budować pewność siebie i rozwijać swój potencjał.
Z czasem Stowarzyszenie wystartowało też z rajdami rowerowymi. I w tym momencie do zespołu dołączyła Emilia, prosto po powrocie z równie deszczowego jak inspirującego Glasgow. – Po przyjeździe do Polski niczego właściwie nie szukałam, wszystko przyszło do mnie samo. Tak samo, jak okulary słoneczne na festiwalu muzycznym, znalezione w trawie akurat wtedy, gdy pomyślałam, że jakieś by się przydały – ze śmiechem opowiada Emilia – Zadzwoniła do mnie przyjaciółka i zapytała, czy chcę jeździć z dzieciakami na wycieczki rowerowe. Nie myślałam o pracy, miałam odłożone pieniądze, ale pomyślałam „dwie godziny w tygodniu? Czemu nie”.
I tak po trochu Emilia przeniosła do Warszawy kawałek Glasgow. W Szkocji pracowała w organizacji „Bike for good”, promującej kulturę rowerową. – Tam recycling rowerowy jest popularny, nie brakuje sklepów z rowerami second-hand. Bike for good sprzedaje rowery i realizuje całą szeroką misję. Uczą naprawiać rowery, udostępniają narzędzia, uczą, jak jeździć na rowerach – opisuje Emka, jak nazywają ją znajomi. Z Gregiem z Bike for good Emilia jest w kontakcie do dziś.
Stopniowo Stowarzyszenie Mierz Wysoko rozwijało rowerowe działania w otwartym sezonowo pawilonie na Bazarze Różyckiego. Powstał Otwarty Warsztat Rowerowy. W listopadzie 2020 roku wynajęto większy, przystosowany do działań całorocznych lokal na Nowolipkach, z przeznaczeniem specjalnie na zajęcia z napraw, udostępnianie narzędzi i sklep z recyclingowymi rowerami. Zima 2020/2021 upłynęła na remoncie – wyposażono serwis, powstały recyclingowe meble spawane ze złomu, drzwi obite gąbką przerobiono na kanapę dla gości. I bum – na wiosnę 2021 r. Otwarty Warsztat Rowerowy na ul. Wolność 2 przywitał pierwszych gości.
Choć ograniczenia związane z pandemią uniemożliwiły organizację hucznego otwarcia (ale co się odwlecze, to nie uciecze!) Otwarty Warsztat Rowerowy prężnie działa z pełną pompą.
Czym zajmuje się Otwarty Warsztat Rowerowy?
Zbiórka, naprawa i sprzedaż używanych rowerów umożliwia Otwartemu Warsztatowi Rowerowemu prowadzić szereg darmowych działań na rzecz społeczności.
Otwarty Warsztat wszystkim chętnym bezpłatnie udostępnia w pełni wyposażone stanowiska do samodzielnej naprawy roweru. Każda osoba może też za darmo wziąć udział w zajęciach z podstawowych napraw rowerowych z mechanikiem/mechaniczką.
Indywidualnie można umawiać się na „zaprzyjaźnianie się z ulicami” – bezpłatne rowerowe przejażdżki ulicami Warszawy z przewodnikiem z Warsztatu. Organizowane są też grupowe rajdy.
Dwa razy w tygodniu z Otwartego Warsztatu wyjeżdża rower transportowy z narzędziami – jest to Mobilny Serwis Rowerowy, który mechanicy rozstawiają na ulicach Warszawy i za darmo oferują chętnym szybkie podstawowe naprawy.
Jak przebiega recycling roweru?
Recycling rowerów w Otwartym Warsztacie Rowerowym krok po kroku:
- Darczyńcy osobiście przyprowadzają niepotrzebne rowery do Otwartego Warsztatu Rowerowego na warszawskich Nowolipkach (ul. Wolność 2) lub na Pradze Północ (ul. Brzeska 23). Przyjmowany jest każdy rower, bez selekcji – jeśli nie będzie się nadawał do naprawy, posłuży jako „dawca” części!
- Jeśli właściciel nie ma możliwości przyprowadzić roweru może zgłosić chęć oddania roweru np. przez telefon, mailem lub przez formularz na stronie. Podaje wówczas miejsce odbioru i kontakt. Mniej więcej raz w tygodniu bus Otwartego Warsztatu jeździ po Warszawie i odbiera zgłoszone rowery. Termin odbioru jest uprzednio ustalany z darczyńcami.
- Otwarty Warsztat Rowerowy regularnie organizuje też zbiórki rowerów w różnych dzielnicach Warszawy i pod Warszawą.
- Pozyskane rowery trafiają do serwisu w Otwartym Warsztacie Rowerowym. Wykonywana jest pełna naprawa lub wymiana zepsutych części. Jeśli rower nie nadaje się już do naprawy, jest rozbierany na części, które wykorzystywane są do naprawy innych rowerów.
- W pełni sprawny i gotowy do jazdy rower jest wystawiany na sprzedaż w sklepie na ul. Wolność 2.
Dlaczego warto kupić recyclingowy rower?
Patrząc pod kątem praktycznym – używany rower będzie po prostu tańszy niż nowy. Często można kupić bardzo dobry rower za taką samą kwotę, jaka przy kupnie nowego roweru pozwoliłaby wybrać tylko model niskiej jakości. Kupując używany rower w Otwartym Warsztacie Rowerowym wiemy dodatkowo, że jest to rower po pełnym serwisie i zyskujemy trzymiesięczną gwarancję.
Bez przesady można stwierdzić, że w Otwartym Warsztacie rower dla siebie znajdzie prawie każda osoba. Są tu rowery przeróżnych rodzajów i rozmiarów (trekkingowe, miejskie, MTB, składaki, rowery biegowe dla dzieci), w szerokim zakresie cenowym.
Recyclingowe rowery są też ekologiczne – każdy nowy rower oznacza produkcję nowych części, pracę fabryk, zużycie opakowań i transport często z dalekich części świata, co rodzi ślad węglowy. Rowery z Otwartego Warsztatu są dodatkowo społecznie odpowiedzialne – zysk z ich sprzedaży wraca do społeczności.
Kontakt
Otwarty Warsztat Rowerowy
ul. Wolność 2
ul. Brzeska 23
email: info@mierzwysoko.org.pl
telefon: +48 506 693 555
https://otwartywarsztatrowerowy.pl
FB: /OtwartyWarsztatRowerowy
Instagram: /otwarty.warsztat.rowerowy/
O Stowarzyszeniu Mierz Wysoko więcej na http://mierzwysoko.org.pl/.
Źródło: Otwarty Warsztat Rowerowy