RiO Vibe Centrum – ruszył nowy ośrodek pomocy psychologicznej dla dzieci z Ukrainy i podopiecznych domów dziecka
RiO Vibe Centrum to nowe przedsięwzięcie, które jest częścią prężnie działającego ośrodka RiO Edu Centrum wspierającego matki i ich dzieci z Ukrainy. Obecnie jedną z najważniejszych potrzeb jest dostęp do wsparcia psychologicznego i terapeutycznego. Fundacja Omeny Mensah postanowiła więc stworzyć RIO Vibe Centrum, miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno dzieci z Ukrainy, jak i podopieczni polskich domów dziecka.
Działania RiO Vibe Centrum będą się skupiać na długofalowej pomocy terapeutycznej z zakresu psychoedukacji, treningów umiejętności społecznych oraz warsztatów. Zajęcia i sesje są bezpłatnie.
– RiO Vibe to nasza odpowiedź na to co się dzieje obecnie w Polsce w kontekście braku pomocy psychologicznej dla dzieci. Od stycznia do listopada 2021 r. w grupie wiekowej 7–18 lat było ponad 1,4 tys. prób samobójczych! Kolejne niepokojące statystyki dotyczą podjętych prób samobójczych przez dzieci w wieku 7–12 lat – mówi Omenaa Mensah, prezeska Omenaa Foundation. – Dzieci z Ukrainy oraz polskich domów dziecka mają wyjątkowo trudną sytuację, a dostęp do terapeutów czy psychiatrów mają łagodnie mówiąc bardzo ograniczony. Dlatego musimy im pomóc inaczej, a RiO Vibe powstało z myślą o nich.
Kadra RiO Vibe Centrum składa się z wykwalifikowanych specjalistów psychologów i terapeutów, a ich działania skupiają się na długofalowej pomocy psychoedukacyjnej. W Rio Vibe Centrum zapewniamy:
1. Zajęcia z Integracji Sensorycznej – rozwój układu nerwowego poprzez zabawę ruchową. Integracja sensoryczna to proces zachodzący w układzie nerwowym polegający na odpowiednim odbiorze i organizacji bodźców docierających za pośrednictwem zmysłów. Zajęcia pozwalają zniwelować takie trudności jak np. zaburzenia równowagi, trudności z koordynacją wzrokowo-ruchową, nadmierną ruchliwość lub unikanie ruchu, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe.
2. Trening Umiejętności Społecznych (TUS). To zajęcia grupowe mające na celu budowanie kompetencji społecznych, w szczególności w obszarze komunikacji. W trakcie zajęć ćwiczone są m.in. umiejętności: rozpoznawania emocji, radzenia sobie z trudnymi emocjami (takimi jak złość, frustracja, strach, niepewność), nawiązywania kontaktu wzrokowego, stawiania i utrzymywania granic, mówienia „nie” (asertywności), przyłączania się do rozmowy, zadawania pytań, aktywnego słuchanie, mówienia i przyjmowania komplementów, wyrażania krytyki i reagowania na krytykę oraz hejt, dyskutowania z poszanowaniem granic drugiej strony, prowadzenia dialogu.
3. Indywidualne wsparcie psychologiczne dla dzieci i rodziców. Psychologowie pomagają w problemach związanych z budowaniem poczucia własnej wartości, przeżywaniem stanów lękowych lub niepokojów, problemów emocjonalnych, przeżywaniem kryzysów życiowych, doświadczaniem objawów nerwicowych i depresji, odczuwaniem braku poczucia sensu i celu życia, żalem po stracie osób bliskich (rozstanie, żałoba) a także objawami PTSD, czyli zespołem stresu pourazowego. Każde spotkanie ma charakter poufny.
4. Poradnictwo rodzinne
5. Warsztaty z mądrego korzystania z social mediów
6. Warsztaty z szybkiego czytania
7. Masaż tkanek głębokich (MGT)
Kontakt:
Źródło: Omenaa Foundation