Realizacja usług publicznych przez NGO. Łatanie państwowych dziur czy zasada pomocniczości? Piotr Nakonieczny: O tym, jak nowi zadomowili się w gminie
Dziś, gdy w obrębie jednego województwa współpracujemy z trzema samorządami, mamy wsparcie przedstawicieli ROPS i RDPP, wiemy, że było warto.
Na początku nie było chaosu, lecz plan działania i cel, jako warunek konieczny sukcesu, leżący po stronie organizacji. Tak prosto widzimy to z perspektywy dwóch lat, ale gdy wiosną 2019 roku, pełni optymizmu i wiary we własne moce sprawcze, proponowaliśmy samorządom realizację usług społecznych w partnerstwie, największą trudnością było umówienie spotkania.
Padały też trudne, choć zasadne pytania: „Fundacja, z drugiego końca Polski…?”, „Co będzie, gdy się nie uda…?”, „Jak sfinansować wkład własny…?”.
Debata: Realizacja usług publicznych przez NGO. Łatanie państwowych dziur czy zasada pomocniczości?
Nie znamy się, więc może zróbmy coś razem?
Największe wrażenie zrobił na nas wójt pewnej gminy, który powitał nas słowami: „Świetnie, że jesteście, bo możecie wykonać pracę na rzecz naszych mieszkańców, a my wam w tym pomożemy”.
Dziś, gdy w obrębie jednego województwa współpracujemy z trzema samorządami, mamy wsparcie przedstawicieli ROPS i RDPP, wiemy, że było warto.
Świadczymy usługi edukacyjne i opiekuńcze, w tym – usługi teleopieki, przygotujemy się do realizacji projektów w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027.
„Człowiek jest miarą wszechrzeczy”
Literalnie, podstawa sukcesu współpracy międzysektorowej zasadza się na kompilacji dość prostych kategorii w sferze idei, takich jak zaufanie, wspólnota celów, dobro wspólne. Trudności pojawiają się, gdy wkraczamy w obszar postaw – pojawia się deficyt zaangażowania, dobrej woli, kompromisu, współodpowiedzialności. Bo „w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz”.
Piotr Nakonieczny – absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie, ukończył studia podyplomowe w WSPA w ramach projektu „Standardy działania III sektora – EXECUTIVE EDUCATION dla kadr NGO”. Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Seniorów „BONUM VITAE”, organizacji zrzeszonej w AGE Platform Europe oraz HELP Age International.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.