Raport NGO: Dyrektywy unijne chroniące przyrodę potrzebują lepszej implementacji, a nie zmian
Raport „NATURA: od alarmu do działania” przygotowany przez BirdLife Europe i partnerów pokazuje, że prawodawstwo UE chroniące przyrodę będzie w pełni skuteczne, jeśli będzie lepiej implementowane, finansowane oraz egzekwowane.
Ariel Brunner, szef europejskiej polityki w BirdLife Europe mówi: „Nasz raport dowodzi, że dyrektywy naturowe są skuteczne, ale ich niepełne wdrożenie, brak finansowania i pełnej integracji prowadzonej polityki utrudnia pełną realizację celów i osiągnięcie wszystkich korzyści. Jeżeli ustawodawstwo jest realizowane właściwie – nasza przyroda kwitnie”.
Raport stwierdza, że oprócz niedostatecznego wdrożenia dyrektyw także intensywne rolnictwo jest przyczyną spadku różnorodności biologicznej, w tym utraty gatunków związanych z terenami wiejskimi. UE zobowiązała się do zatrzymania spadku różnorodności biologicznej do 2020 roku, a bez pełnego wdrożenia dyrektyw chroniących przyrodę nie będzie to możliwe.
„Intensyfikacja rolnictwa jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do utraty różnorodności biologicznej. Ponad dwie trzecie ziemi w Europie wykorzystuje się w rolnictwie. Czterdzieści procent budżetu UE przeznaczone jest na rolnictwo, ale tylko ułamek z tego przyczynia się do poprawy stanu środowiska i zachowania różnorodności biologicznej” – podkreśla Ariel Brunner.
W październiku 2013 roku Komisja Europejska ogłosiła, że przeprowadzi procedurę fitness check, czyli zbada działanie dyrektyw naturowych. W 2015 roku, w odpowiedzi na obawy, że może to prowadzić do osłabienia przepisów, organizacje z całej UE przedstawiły badania, z których wynika, że przepisy te są skuteczne. Dodatkowo, ponad pól miliona obywateli UE w publicznych konsultacjach ogłoszonych przez Komisję Europejską opowiedziało się za pozostawieniem dotychczasowego prawa.
Taką samą decyzję podjęli ministrowie środowiska państw UE na posiedzeniu Rady ds. Środowiska w grudniu 2015 roku oraz Parlament Europejski w głosowaniu w lutym 2016 roku. Rada oraz PE oceniły, że pełne wdrożenie dyrektyw jest kluczowe dla osiągnięcia celów zapisanych w Strategii różnorodności biologicznej UE do 2020 r.
Komisja zaplanowała publikację wniosków z procedury fitness check w najbliższych tygodniach. Zostaną one także przekazane Radzie UE oraz Parlamentowi UE.
Źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków