Dostępna jest już publikacja "Mowa nienawiści, mowa pogardy" - raport z badania przemocy werbalnej wobec grup mniejszościowych. w poniedziałek odbyła się oficjalna prezentacja raportu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Został on przygotowany przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami we współpracy z Fundacją Batorego.
Raport Mowa nienawiści, mowa pogardy, jest diagnozą postaw Polaków wobec mowy nienawiści i pokazuje zmiany, jakie się dokonały w ostatnich dwóch latach. Badaniem objęto 1052 dorosłych oraz 682 młodych ludzi w wieku 16-18 lat. Pod uwagę wzięto częstotliwość występowania mowy nienawiści wobec dziesięciu grup mniejszościowych - muzułmanów, uchodźców, Ukraińców, Romów, gejów, Żydów, osób czarnoskórych, lesbijek, osób transseksualnych i feministek.
Badanie miało odpowiedzieć na następujące pytania: gdzie i w jakim natężeniu Polacy spotykają się z mową nienawiści? Jakie są mechanizmy społecznego przyzwolenia? Jacy ludzie, w jakich sytuacjach i wobec jakich grup przyzwalają na nienawistne wypowiedzi?
Autorzy: Mikołaj Winiewski, Karolina Hansen, Michał Bilewicz, Wiktor Soral, Aleksandra Świederska, Dominika Bulska.
Raport przygotowany przez został przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami we współpracy z Fundacją Batorego, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego