Rada Warszawy uchwaliła program współpracy z organizacjami na 2025 rok
Wzmocnienie komisji dialogu społecznego, wypracowanie wytycznych w sprawie zlecania podwykonawcom realizacji zadań publicznych oraz kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami - to priorytetowe zadania publiczne, które zostały zapisane w Programie współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych w 2025 r.
19 września Rada Miasta Stołecznego Warszawy uchwaliła Program współpracy m.st. Warszawy w 2025 roku z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (uchwała nr X/304/2024).
Link do dokumentu: Uchwała Rady m.st. Warszawy z dnia 19 września 2024 r. w sprawie przyjęcia programu współpracy m.st. Warszawy w 2024 roku z organizacjami pozarządowymi
Terminy ogłaszania konkursów ofert
Zgodnie z programem, konkursy ofert na realizację zadań publicznych w 2025 roku będą ogłaszane w następujących terminach:
- do 29 listopada 2024 roku dla zadań realizowanych w trakcie całego 2025 roku lub w pierwszej jego połowie;
- do 28 lutego 2025 roku dla zadań dotyczących wypoczynku dzieci i młodzieży podczas ferii letnich na poziomie dzielnicowym. Dla konkursów ogłaszanych na poziomie biur, termin jest uzgadniany pomiędzy odpowiednim biurem a odpowiednim BKDS-em, jednak nie później niż do 30 kwietnia 2025 roku;
- do 30 kwietnia 2025 roku dla zadań realizowanych w drugiej połowie roku;
- do 9 maja 2025 roku dla zadań realizowanych zgodnie z tokiem roku szkolnego.
Zadania publiczne do realizacji w 2025
Zadania publiczne wskazane do realizacji w 2025 roku na podstawie PRW dotyczą:
- wzmocnienia komisji dialogu społecznego;
- wypracowania wytycznych w sprawie zlecania podwykonawcom realizacji zadań publicznych;
- kontynuowania i rozwoju prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacji i wymiany dobrych praktyk między dzielnicami.
Nowy obowiązek dla urzędników
W Programie współpracy na 2025 r. wpisano nowy obowiązek dla biur i wydziałów w Dzielnicach. Po uzyskaniu od komisji dialogu społecznego opinii na temat ogłoszeń konkursowych urzędnicy będą obecnie zobowiązani przekazać komisjom pisemnie informacje zwrotną: czy uwagi zostały uwzględnione czy nie, wraz z uzasadnieniem. Do tej pory nie miały takiego obowiązku, była to dobra praktyka.
Sprawdź, jakie informacje i postanowienia znajdziesz w Programie współpracy >
Warszawska Rada Pożytku o programie współpracy
O projekcie (wtedy jeszcze) Programu współpracy na 2025 r. rozmawiała na swoim ostatnim posiedzeniu Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Projekt oraz wyniki konsultacji przedstawiła Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zwróciła uwagę na nowe priorytetowe zadania publiczne.
– Priorytetowe zadania publiczne wybierane są zazwyczaj z tych, które zostały wpisane w Programie Rozwoju Współpracy. W tym roku mieliśmy szczególną sytuację, ponieważ PRW kończy się w przyszłym roku i niewiele zadań zostało – mówiła Ewa Kolankiewicz. - Wybraliśmy więc: wzmocnienie KDS-ów, wypracowanie wytycznych dotyczących podzlecania w realizacji zadań publicznych oraz kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami.
Zespół ds. partycypacyjnego urzędu, działający w Radzie, w czasie konsultacji zgłosił uwagi, które miały dać prawo udziału przedstawicielom KDS-ów w pracach komisji rekrutujących dyrektorów biur i naczelników wydziałów (bez prawa głosu). Propozycje te jednak nie zostały przyjęte.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23