Pierwszy krok w kierunku lepszej ochrony Puszczy Białowieskiej jako przyrodniczego obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO mamy za sobą. Puszcza Białowieska nie została skreślona z agendy 41. Sesji Komitetu UNESCO, która rozpoczęła się wczoraj w Krakowie.
Decyzja w sprawie Puszczy i tego, jak UNESCO zareaguje na wycinkę prowadzoną przez ministra Jana Szyszkę w strefach, w których nie powinno być cięć, zostanie - zgodnie z harmonogramem - podjęta w środę rano. Organizacje pozarządowe zrzeszone w koalicji Kocham Puszczę mają nadzieję, że minister Szyszko nie będzie działał na szkodę Puszczy i naszego kraju i nie użyje politycznych sposobów do osłabienia decyzji przygotowanej przez naukowców.
To bardzo dobra z punktu widzenia ochrony Puszczy Białowieskiej decyzja, przygotowana w oparciu o wiedzę przyrodniczą i najlepsze dostępne dane. Przyjęcie takiej decyzji otworzy drogę do ochrony jej wyjątkowych wartości przyrodniczych dewastowanych obecnie w wyniku działań ministra Szyszki i jego ludzi.
Zgodnie z decyzją ministra Szyszki od 2016 roku w Puszczy Białowieskiej trwa zwiększona wycinka drzew, również w drzewostanach ponad stuletnich, które wcześniej były wyłączone z prac leśnych. Zgodnie z oficjalnymi danymi Lasów Państwowych około 40% drzew wyciętych w Puszczy w ostatnich miesiącach zostało pozyskanych w tych częściach lasu, które – zgodnie z polskimi zobowiązaniami wobec UNESCO – powinny być wolne od cięć, by naturalne procesy przyrodnicze były prawidłowo chronione. 80% drzew wycięto w celach komercyjnych, co również jest złamaniem naszych zobowiązań. Po raz pierwszy w historii w Puszczy pracują harwestery - kombajny leśne do masowej wycinki drzew. W Puszczy każdego dnia pada prawie tysiąc drzew. Podczas 41. szczytu w Krakowie UNESCO może zobowiązać polski rząd do należytej ochrony Puszczy. Takiej decyzji oczekuje polskie społeczeństwo, organizacje pozarządowe i zdecydowana większość naukowców.
Źródło: info. nadesłana