Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zakończyła w czerwcu 2011 r. projekt badawczy dotyczący wpływu pułapki świadczeniowej na aktywność zawodową niepełnosprawnych. Praca jest postrzegana jako zagrożenie dla samego statusu osoby niepełnosprawnej, a status traktowany jak specyficzne „świadczenie” (daje określone korzyści). Renty powinny wyrównywać większe koszty życia niepełnosprawnych i być wypłacane niezależnie od ich aktywności i dochodów.
Wnioski z badania
Pułapka świadczeń w bardziej dosłownym rozumieniu, to jest obawa przed utratą świadczenia, przede wszystkim renty, jest bardziej obawą w powyższym rozumieniu, niż obawą przed przekroczeniem formalno-prawnych limitów zarobków wyznaczonych dla danego rodzaju renty. Wiedza o tych limitach jest zresztą nikła i z wyjątkiem pobierających rentę socjalną, ma relatywnie niski udział w syndromie obaw składających się na "pułapkę świadczeń".
Powstaje więc pytanie: jakie cechy powinien mieć system orzecznictwa i zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych, aby nie działał jako demotywator aktywności zawodowej tych osób?
Opierając się na propozycjach samych zainteresowanych zgłoszonych w badaniu, system taki powinien mieć następujące cechy:
- Podstawowe świadczenie rentowe powinno być uzależnione wyłącznie od obiektywnego stopnia utraty zdrowia. Świadczenie to winno przysługiwać każdej osobie niepełnosprawnej, jako wyrównanie podwyższonych przez niepełnosprawność kosztów życia, a nie tytułem niezdolności do pracy.
- Jako wyrównanie podwyższonych kosztów życia świadczenie takie nie miałoby żadnego związku z aktywnością zawodową lub jej brakiem i powinno być wypłacane bez względu na to, czy osoba niepełnosprawna pracuje, czy nie.
- Podstawowe świadczenie nie powinno podlegać żadnym limitom z uwagi na wysokość zarobków, tym samym istniejące dziś różnice limitów zarobków dla pobierających (np. rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy) winny ulec likwidacji.
- Wysokość takiego świadczenia powinna być na tyle niska, aby motywować do podjęcia pracy zawodowej, i jednocześnie na tyle wysoka, aby wyrównanie kosztów życia było realne, a nie fikcyjne.
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.