Rusza projekt Przystanki Wiedzy: Mam prawo, kolejna jubileuszowa inicjatywa Dentons – o te właśnie wartości walczyli w ubiegłym roku mieszkańcy wielu państw na całym świecie.
Wszyscy w mijającym roku zadawaliśmy sobie pytania o potrzebę i naturę ograniczeń, którym jako obywatele podlegaliśmy. Chcieliśmy wiedzieć, z jakiej porcji wolności musimy zrezygnować, a jednocześnie do czego mamy niezbywalne prawo.
Niestety, często nie wiemy, które z powszechnych wartości chronione są prawem. Brakuje nam świadomości tego, czego możemy się domagać w kontakcie z przedstawicielami władzy, w urzędach, a także – gdzie przebiega granica naszej swobody. Powinniśmy jednak dokładnie wiedzieć, czego nie można nam – ludziom, obywatelom, pracownikom – odebrać zakazem, czy nakazem. Niestety, chociaż świadomość praw obywatelskich i praw człowieka rośnie, to jednak ciągle mamy do czynienia z deficytem wiedzy na ich temat. Dlatego każda akcja propagująca kwestie praw człowieka i obywatela jest dzisiaj nam potrzebna.
Projekt #1YearChallenge
Z takiego właśnie założenia wyszli organizatorzy cyklu pod nazwą #1YearChallenge. Jest to 12 inicjatyw wspierających kulturę, edukację, programy ekologiczne oraz działania lokalnych społeczności. Organizatorem cyklu jest zespół warszawskiej kancelarii Dentons, który w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. Każdy miesiąc jest poświęcony określonemu wyzwaniu, w które zaangażują się pracownicy, współpracownicy, a także klienci kancelarii. Styczeń upłynął pod znakiem projektu D’Art Society, dzięki któremu młodzi artyści mogli zaprezentować swoją twórczość przy wsparciu doświadczonych twórców.
LUTY. Przystanki Wiedzy: Mam prawo. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o prawach człowieka
W lutym kancelaria przygotowała projekt Przystanki Wiedzy: Mam prawo. Jest on realizowany w przestrzeni miejskiej, poprzez wykorzystanie wiat przystanków autobusowych na terenie całej Warszawy, gdzie zawisną plakaty związane z prawami człowieka i obywatela. Intencją projektu jest propagowanie podstawowych praw obywatelskich i aktywnych postaw społecznych. Chcemy pokazać, że dobra orientacja w katalogu swobód i praw może nam pomóc w wielu życiowych sytuacjach
Przystanki Wiedzy będą pomagać w szukaniu odpowiedzi na istotne pytania:
· Czy policja może odmówić przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie?
· Co masz prawo wiedzieć o stanie swojej sprawy?
· Gdzie przebiega granica pomiędzy dozwoloną krytyką, a naruszaniem dóbr osobistych?
· Jak skutecznie chronić się przed mową nienawiści?
Lokalizacja Przystanków Wiedzy
-
Lokalizacja
pptx ・2 MB
Źródło: Dentons