Przewodnik online „Ekowycieczki z klasą”, czyli mapa młodego ekologa z projektu "Mój zielony DOM"
Gdzie warto pojechać i co zobaczyć w regionie Dolnego Śląska? Opracowano mapę online dostępną na Google Maps z zaznaczonymi EKO-lokalizacjami, ze zdjęciami z wypraw projektowych oraz z komentarzem pedagogów i opiniami uczniów biorących udział w projekcie „Mój zielony DOM".
Już prawie dwa i pół roku dzieci i młodzież z „Mojego zielonego DOMU” wędrują po regionie Dolnego Śląska zdobywając wiedzę na temat różnorodności biologicznej, ekologii, poszanowania natury i życia w zgodzie z przyrodą. Dzieje się tak za sprawą projektu, który pośród szeregu atrakcyjnych działań, oferuje uczniom wybranych szkół wycieczki do placówek naukowo-dydaktycznych, parków, rezerwatów przyrody, czyli wszędzie tam, gdzie można poznać i lepiej zrozumieć otaczającą nas przyrodę. „Ta nauka nie idzie w las! – mówi Joanna Handziak-Buczko, kierownik projektu – i już teraz widzimy efekty tego projektu. Wychowujemy młodych ekologów, ludzi z większą świadomością potrzeby ochrony środowiska, mających pozytywny wpływ na swoje otoczenie.”
W oparciu o wyniki ewaluacji i wypowiedzi zawarte w ankietach wypełnianych przez uczniów oraz ich pedagogów ustaliliśmy, gdzie warto pojechać i co zobaczyć w regionie Dolnego Śląska – czy to na wycieczkę ze szkolną klasą, czy z rodzicami. Tak powstała mapa online dostępna na google maps z zaznaczonymi EKO-lokalizacjami, ze zdjęciami z wypraw projektowych oraz z komentarzem pedagogów i opiniami uczniów biorących udział w projekcie „Mój zielony DOM”.
Na mapie można znaleźć ośrodki edukacyjno-dydaktyczne i ścieżki edukacyjne we Wrocławiu, parki krajobrazowe, narodowe i rezerwaty przyrody na Dolnym Śląsku wraz z zaznaczonymi ośrodkami edukacji ekologicznej. W zamieszczonych opisach znajdziemy opinie o atrakcyjności danej lokalizacji oraz informacje o możliwości przeprowadzenia w danym miejscu warsztatów czy zajęć terenowych.
Mapa nie jest dziełem skończonym. Możemy ją uzupełniać o kolejne miejsca sprzyjające ekoedukacji.
Zapraszamy do korzystania z naszego przewodnika i wielu odkrywczych EKOWYCIECZEK Z KLASĄ!
Liczymy, że nasz region będzie z każdym nowym dniem coraz bardziej zielony i każdy z nas będzie mógł o nim powiedzieć, że to „Mój zielony DOM”!
Realizatorem projektu jest Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu z ramienia Wydziału Edukacji Gminy Wrocław.
Na rzecz realizacji projektu „Mój zielony DOM” przeznaczono grant w wysokości € 528.254 (2 235,120 PLN) z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach polskiego Programu Operacyjnego PL02 – Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów.
Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Trzy państwa ściśle współpracują z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).
W okresie 2009–2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wynosi 1,79 miliarda euro. Norwegia zapewnia około 97% łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i sektora prywatnego w 12 nowoprzyjętych państwach członkowskich UE oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. W ich ramach ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 r.
Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska i zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia i wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość i dziedzictwo kulturowe.