Przerwali koncert w Filharmonii Narodowej. „Nasz świat płonie, przedstawienie nie może trwać”
Dwie osoby przerwały koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej z okazji jubileuszu 80. urodzin i 60-lecia pracy artystycznej Antoniego Wita. To członkowie grupy „Ostatnie Pokolenie” apelują do rządu o podjęcie skutecznych działań w walce z kryzysem klimatycznym. Chcą inwestycji w transport publiczny. Stawiają premierowi ultimatum i zapowiadają kolejne protesty.
W niedzielę 3 marca podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej na scenę weszły dwie osoby w pomarańczowych kamizelkach. To członkowie Ostatniego Pokolenia, jak wynika z trzymanego przez nich baneru. Działacze skandowali „Nasz świat płonie”. Po kilku minutach przemówienia zostali ściągnięci przez ochronę Filharmonii i wyprowadzeni z sali.
– Właśnie skończył się ekstremalnie gorący luty. Kryzys klimatyczny dotyka nas wszystkich. Jesteśmy jak alarm pożarowy, którego nikt nie chce słuchać. Nieprzyjemny, ale konieczny, by zareagować. Gdyby płonęła filharmonia musiałybyśmy awaryjnie przerwać koncert. Dziś płonie nasz cały świat. Polski rząd mówiąc o klimacie deklaruje dobre chęci, a jednocześnie wciąż rozbudowuje autostrady kosztem transportu publicznego. Szkoda, że to autostrady do piekła. To przedstawienie nie może trwać – mówi Zuzanna Wójtowicz, która zakłóciła jubileuszowy koncert.
Ostatnie Pokolenie to kampania obywatelska, której członkowie chcą zmusić rząd, żeby zaczął poważnie traktować zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w czasach – jak mówią – zagrożonych zapaścią klimatyczną. Od czterech tygodni mobilizują ludzi do działania. Dziś zrzesza blisko sto osób i szybko rośnie. Właśnie rozpoczyna publiczne działania.
– Kryzys klimatyczny to klęski rolnicze i utrata plonów. Zmierzamy w kierunku zapaści społecznej i musimy zrobić co w naszej mocy, by temu zapobiec. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje z dostępem do pełnej wiedzy o kryzysie klimatycznym, a zarazem ostatnim pokoleniem, które wciąż może powstrzymać jego najgorsze skutki. Taki właśnie mamy zamiar – dodaje Wójtowicz.
Członkowie Ostatniego Pokolenia napisali list otwarty do Premiera Donalda Tuska i czterech innych ważnych instytucji państwowych. Wymieniają w nim swoje żądania dotyczące działań rządu w walce z kryzysem klimatycznym. Chcą przekazania stu procent środków zaplanowanych na nowe autostrady na transport publiczny oraz wprowadzenia biletu miesięcznego na transport regionalny w całym kraju za 50 złotych.
Działacze stawiają ultimatum: Premier ma czas do wyborów samorządowych na przyjęcie postulatów Ostatniego Pokolenia. Jeśli tego nie zrobi, w połowie kwietnia przystąpią do większych zakłóceń, gotowi poświęcić swoje wolności na rzecz sprawy.
W poniedziałek o 12:00 list dostarczą do KPRM do pozostałych czołowych instytucji politycznych w Polsce: do Marszałka Sejmu, Sądu Najwyższego, Telewizji Polskiej i Polskiej Akademii Nauk. Podkreślają ich kluczową rolę w społecznej zmianie.
– Mamy poważny problem z transportem. W ciągu ostatnich 20 lat emisje z transportu drogowego w Polsce wzrosły o 77%. Jest to sektor, w którym najszybciej rosną emisje gazów cieplarnianych, a powinny już spadać. Domagamy się, aby rząd poważnie zajął się tym tematem – i dla klimatu, a przede wszystkim dla ludzi, bo miliony Polaków zmaga się z wykluczeniem transportowym. Rząd planuje gigantyczny rozwój autostrad, a tymczasem powinniśmy iść w zupełnie przeciwnym kierunku – transportu zbiorowego, nie tylko w dużych miastach. Żądamy przekazania 100% środków planowanych na nowe autostrady na transport publiczny oraz biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju – komentuje Tytus Kiszka, rzecznik prasowy Ostatniego Pokolenia.
Ostatnie Pokolenie w swoich mediach społecznościowych ogłasza, że akcja w Filharmonii była pierwszą z serii działań w tym tygodniu. Spotkaniem otwartym na platformie Facebook zainteresowane jest już kilkadziesiąt osób. Ma odbyć się już w czwartek 7 marca o 18:00 online.
Ostatnie Pokolenie to ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa, który żąda dostępnego i taniego publicznego transportu dla wszystkich Polek i Polaków.
Źródło: Ostatnie Pokolenie