– Nikt za nas nie odrobi tej lekcji, mówi Eliza Durka, nowa Prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. Z początkiem marca 2020 roku Eliza Durka obejmie funkcję Prezeski Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. Pokieruje fundacją wraz z Jagodą Gandziarowską-Ziołecką, która zasiada w zarządzie od roku.Dotychczasowa prezeska Joanna Czeczott zostaje w organizacji i nadal będzie pełnić funkcję redaktorki naczelnej magazynu „Kosmos dla dziewczynek”.
– Kosmos rozwija się dynamicznie, ma coraz silniejszą markę, a działania i projekty fundacji cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony partnerów biznesowych. Naszą misją jest współpraca z naszymi interesariuszami nad projektami, które rozwijają w najmłodszym pokoleniu kompetencje przyszłości, wiarę we własne siły oraz umiejętności radzenia sobie w nowoczesnym, zdominowanym przez nowe technologie świecie – mówi Eliza Durka. Każdego dnia przybywa osób w kosmicznej społeczności. Coraz więcej rodziców i nauczycieli obserwuje nasz profil na Facebooku oraz Instagramie. Obserwujemy również coraz większe zainteresowanie naszym newsletterem.
Fundacja działa od trzech lat. Wydaje unikatowy na skalę europejską dwumiesięcznik „Kosmos dla dziewczynek” w wieku 7-12 lat oraz prowadzi działania edukacyjne i projekty badawcze mające na celu wzmocnienie dziewczynek w realizacji ich potencjałów.
– Zarządzanie fundacją, taką jak Kosmos to tak naprawdę prowadzenie przedsiębiorstwa, tyle że zyski z działalności służą celom społecznym, a nie zyskom inwestorów. To kawał ciężkiej roboty do zrobienia, często praca u podstaw, ale mam silne wewnętrzne poczucie, że teraz jest właśnie najlepszy czas i największa potrzeba społeczna na taki rodzaj działań. Jesteśmy w momencie transformacji społecznej, równolegle dzieje się wiele procesów technologicznych zmieniających relacje międzyludzkie, sposób uczenia, to jak będziemy pracować w przyszłości. Nikt nie uczy tego dzieci w szkole, a i rodzice mają ograniczone wsparcie w tym zakresie. Nikt za nas nie odrobi tej lekcji – dodaje Eliza Durka.
Przed objęciem funkcji prezeski Fundacji Kosmos dla Dziewczynek Eliza Durka pracowała m.in. jako menadżerka w dużych międzynarodowych korporacjach, a także jako doradca polskiego rządu i współautorka rządowej strategii rozwoju kraju „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”. Na początku swojej kariery zawodowej pracowała jako dziennikarka, była również redaktor naczelną i dyrektor wydawniczą anglojęzycznego tygodnika „Warsaw Business Journal”.
„Kosmos dla dziewczynek” powstał jako inicjatywa oddolna mająca na celu wzmacnianie dziewczynek. Wprowadzenie na rynek wydawniczy pisma wspierającego dziewczynki i pokazującego im wszechświat możliwości to jeden ze sposób pełnienia kosmicznej misji. W zbiórce crowdfundingowej inicjatywę tę wsparło ponad 1300 osób, dzięki czemu w miesiąc udało się zdobyć fundusze na wydanie pierwszych numerów magazynu. Od tego czasu ukazało się 15 numerów tematycznych, które finansują się dzięki sprzedaży i wsparciu darczyńców. – To pismo autorskie, w stworzonym przez nas formacie non-fiction dla dzieci, reportersko-artystyczne, wolne od reklam. Trafiamy z każdym numerem do dziesięciu tysięcy dziewczynek w całej Polsce i wierzymy, że nasze czytelniczki w przyszłości zmienią świat na lepsze – mówi Joanna Czeczott, redaktorka naczelna i ustępująca prezeska.
– Fundacja Kosmos jest dla mnie fenomenem oddolnego ruchu społecznego – dodaje Eliza Durka. Gromadzi wokół siebie wiele wartościowych osób, dla których praca nad projektami przyczyniającymi się do zmiany społecznej w naszym kraju jest częścią ich tożsamości. Dawno nie spotkałam tak wielu społeczników, jak grono osób, które pracują dla „Kosmosu” i wspierają go z zewnątrz. Jestem dumna, że mogę być częścią tego fenomenu.
Źródło: Fundacja Kosmos dla Dziewczynek