Na razie tylko ośmiu młodych mężczyzn bierze udział w drugiej polskiej edycji programu Jonatan, którego celem jest wsparcie na drodze do zatrudnienia młodzieży ponadgimnazjalnej, mającej utrudniony start w dorosłe życie z powodów środowiskowych. Szef Ministerstwa Sprawiedliwości, które jest współorganizatorem konkursu, wraz z Business Centre Club zaapelowali do pracodawców, by włączyli się do programu.
Program Jonatan polega na organizowaniu stażów dla młodych ludzi, którym bez wsparcia trudno jest znaleźć zatrudnienie. Kierowany jest między innymi do osób przebywających w zakładach poprawczych oraz młodzieży, której rodzice wyjechali do pracy za granicą. Dzięki stażom a później zatrudnieniu młody człowiek będzie mógł przełamać schemat nałóg-konflikt z prawem-nieumiejętność założenia rodziny – ma nadzieję minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Kluczem do powodzenia programu jest włączenie się do niego jak największej liczby pracodawców. Dlatego Marek Goliszewski, prezes BCC, zapowiedział, że zaapeluje do rzemieślników, organizacji przedsiębiorców prywatnych Lewiatan i Krajowej Izby Gospodarczej, by przyłączyły się do akcji.
Na razie w polskim programie Jonatan uczestniczy firma Indesit. W łódzkiej fabryce tego włoskiego koncernu w pierwszej edycji programu zatrudniono osiem osób, pięć z nich zostało stałymi pracownikami firmy. Indesit jest związany z inicjatywą od samego początku, czyli od 1998 roku, kiedy to Jonatan po raz pierwszy wystartował we Włoszech.
Obok Ministerstwa Sprawiedliwości i Indesitu organizatorem projektu jest również fundacja Jaś i Małgosia.
Poza stażem zawodowym uczestnicy programu biorą również udział szkoleniach motywacyjnych i zajęciach z wolontariatu. Młodzi ludzie (m.in. trzech przebywających na co dzień w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Ignacewie) pracują wspólnie z niepełnosprawnymi umysłowo w pracowniach zawodowych Fundacji Jaś i Małgosia.
Źródło: bezrobocie.org.pl